Najdi forum

Papiga nimfa

Čau,
imam papigo nimfo, ki je k nam sama priletela v mesecu maju. Zanima pa me ena stvar, v sobi moji sobi, kjer je tudi kletka s Kokijem, pa imam po navadi bolj hladno kot vroče. Ali mogoče kdo ve kakšna je primerna sobna temperatura za papigo nimfo?
Hvala!

NIMFA
(Nymphicus hollandicus)

Nimfe živijo v savanah, stepah in na travnatih območjih avstralske celine. V naravi se hranijo z zelmi, semeni trav in žit. Gnezdijo na odmrlih drevesih evkaliptov. Razmnožujejo se po dezevnem obdobju, ko je dovolj semen. Velike so okoli 32 cm in težke 80 do 102 grama. Nimfe se dokončno obarvajo po devetih mesecih. Po izgledu se samec težko loči od samice, obstajajo pa določene razlike.
Če imamo nimfo doma, ji moramo ponuditi svetlo seme, proso, črno seme, sončnice, luščen in neoluščen oves, žito, ajdo, proseno kašo, trave s semeni, drobno narezan korenček, jabolka, solato, špinačo in sveže veje ze kljuvanje. Ko nimfe valijo, jim hrano dopolnimo s kruhom in mlekom. Semena sončnic, s katerimi starši hranijo mladiče, morajo biti namočena v vodi 24 ur. Odraščajoče ptice hranimo tudi s kalčki ovsa ali drugih žit, trdo kuhanimi jajci, prepečencem in z veliko zelene krme.
Dosežejo starost prek 20 let. Nimfo namestimo v kletko dolžine 50 cm in primerne višine. So živahne, pustijo se ljubkovati ter dobro govorijo in pojejo. Nimfo lahko spuščamo iz kletke, da prosto leta.
Naravna barva je siva, rumena in bela. S selektivno vzgojo pa je nastalo tudi več barvnih mutacij: sive, rumene, grahaste (perla), albino (bele), lutino (rumene), takšne brez rdečih ličk, cimetaste (tam, kjer bi perje moralo biti črno, je rjavkasto ) V Evropi jih razmnožujejo že več kot sto let.
NASTANITEV IN TEMPERATURA:
Zunanje temperature prenaša dobro do –15°C. Zaščititi jih je treba pred mrzlim vetrom.
Nimfe so lahko tudi pozimi zunaj, vendar ne smejo biti na prepihu, dobro jim dene če so čez dan na soncu, da se malo pogrejejo. Vendar to ne pomeni, da damo lahko nimfo pozimi čez dan ven, ko sije sonce, ponoči pa nazaj na toplo. V takšnem primeru se bo slej ko prej prehladila ali pa celo poginila, kar ni tako redko.

Maja, citiram z revije Mele živali:

“Ptice so družabne, in če hočemo, da se navežejo na nas, jih moramo dati v prostor, kjer se največ zadržujemo.To je še posebno važno za papige. Izkušnje so pokazale, da je vendarle najprimernejši prostor kuhinja, saj prebije družina največ časa v njej. Kuhinjo zvečer tudi najprej zapustimo in tako bo ptica tudi našla svoj večerni mir.
Kletke ne namestimo preveč nizko. Višina naj bo vsaj 1,5 metra od tal. ptice se ne počutijo dobto, če so preblizu tal. Posebno moramo paziti, da v tem delu stanovanja pri prezračevanju ne bo prepiha. ta je za njih lahko usoden.
izbira prostora mora biti dokončna, ker prastavljanje iz prostora v prostor slabo vpliva na ptico. znano je , da spremembe vedno povzročajo strese. Že sama sprememba temperature je škodljiva in lahko izzove menjavanje perja ob nepravem času, to pa ogroža zdravje ptice. Najbolj ji prija normalna sobna temperatura med 18 in 24°C. Prostor blizu toplotnih virov, ob pečeh, radiatorjih, ni primeren.
Kletka naj bo v svetlem in zračnem delu stanovanja, kjer ni preveč neposrednega sonca, saj ptice ne marajo dolgotrajne sončne pripeke.”

Tudi dnevna soba ni primeren prostor za papige (v njej se zadržujemo dolgo v noč, pa tudi TV živalcam škoduje).

Upam, da ti to malo pomaga.

LP!

nova
Uredništvo priporoča

HVALA!

Sam imam nimfo že čez dvajset let. Ni posebno zahtevna. Dajem ji minerale, hrano za male papige z vsemi dodatki in če je možno vsak dan svežo solato. Drugače pa pojužina tudi pri nas kakšen makaronček, fižol ima posebno rada; tudi kruha se ne brani – seveda malo. V dvajsetih letih je imela že zlomljeno nogo, odtrgan rep, padla je v frotezo z vročim oljem – vse je preživela. Govori in žvižga naprej in nazaj. Še zdaj ima lepo perje.
Tako, nekaj malega o nimfi in veliko veselja z njo. Seveda, pozabil sem, da potrebuje veliko ljubezni in crkljanja..
lp Ladislav!
http://www.pisateljstvo.com

imamo doma samico in samca valijo ze petic in nic se ne izvali. Vali po stiri jajca pogoje imajo.

kako naj začnem ..imamo samicko ki bo napolnila v 6 mesecu 2 leti…včeraj 23.01. nam je izvalila 1 jajce…imamo tudi samca …ki pa nismo opazili da bi se parila..ali da bi se kaj kljunčkala. zanima me ali je kaj v tem jajčku …kljub temu da mislim da se nista parila …ali je prazno? na njemu pa vedno čepi in ko pokukamo v škatljo ga ostro brani….ZANIMA ME SAMO ALI JE JAJCE, KI SE BOMO VESELILI DA SE NAM BO ŠE NEKDO PRIDRUŽIL alia PRAZNO?
HVALA ZA ODGOVOR .

Če uspeš jajce vzeti v roko, ga pridrži proti žarnici in če je temno je oplojeno, če ni oplojeno je prozorno. Je pa tako, da samica znese jajce, ne glede na to ali je oplojeno ali ni in celo ne glede na to ali ima samčka ali ne. Gre pač za naravni cikel, kot pri kurah.

hvala za pomoč….sem ravno to storila brez težav…vzela jajce v roko…pogledala proti zarnici mislim da je prazno:-(….ali je morda še prezgodaj da bi odkrila rezultate?…..

Jasno sliko o oplojenosti jajca imaš nekako po 14 dneh odkar je znesla prvega. Tako, da če je ta rok mimo jih vrzi stran, samici začni dodajati vitaminsko bogato hrano kot tudi jajčno hrano in upaj na pozitiven rezultat.

očitno moj oglas ni bil sprejet…
danes smo dobili še eno jajce tako da imamo 2
ŠE NEKAJ ME ZANIMA :
kakšno vlogo ima samec ?
ali je samo samica tista ki čepi na njih in jih greje ? kaj pa samec ????

Lahko, je žačela z novim krogom valjenja. Če nič drugega samec hrani samico v gnezdu in pozneje skrbi za potomce. Tako, da ju ne smeš ločiti.

hm….nista ločena….le ona mu ne pusti v škatlo….zato smo ji v škatlo dali hrano….ko je žejna na hitro gre v kletko pije in se vrne nazaj…do samca…z imenom PiKO….ga veno znova nekako agresivno napada……ZAKAJ TO ?
RES JE TUDI DA SE POZNATA ŠELE 1 LET IN NEKJA MESECEV…..SMO JO DOBILI KO JE BILA STARA 3 MESECE…NAŠ PIKO JE STAR ŽE 15 LET…..

Hrano imej v kletki, bo že zapustila gnezdo in se najedla in napila. Izgleda da je zelo dominantna. Jaz mam vse tri nimfe skupaj, pa je ena 3 leta z nami ostali dve pa nekaj mesecev. Vsake toliko se sicer malo zravsajo, sam nič resnega.

DANES SMO DOBILI 3 JE JAJCE….:-))))))) zdaj imamo 3….
tok sem vesela da ne najdem besed…………….še vedno smo v dvomih ali je življenje v teh jajcih ali ne ….komej čakam da mine 14 dni da se prepričamo a je ali ni?…ko bi bili vsaj znaki življenja ….

mm.. dobu sm papigo vrste nimfo … pred 3 dnevi .. zanima me zakaj ne je __ali je to mogoce zaradi stresa??

HVALA!

Gotovo je kriv stres. Svetujem ti, da ji za začetek postaviš več posodic s hrano in vodo. Mislim, da bi morala kmalu sprejeti hrano. Meni se to sicer še ni zgodilo, vem pa da sta pri moji sestri 3 dni prostovoljno stradali.

ja mam 1 posodo z vodo 2 posodi s hrano v eni posodi mam hrano za odrasle papige vdrugi pa za mladice k je taka rumena xd

ok hvala !!

ej mene zanima kako skopati nimfo ?!¨?

prosim cim hitrejsi odgovor

lp iz marsa

Papige nimaš kaj kopat, kvečjemu ji v kletko postavi posodo z vodo, pa se bo sama počofotala.

New Report

Close