Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Prosti čas Domače živali in veterina Zunanji filter za akvarij

Zunanji filter za akvarij

Živjo !

Zanima me, ali ima kdo izkušnje z zunanjim filtrom za akvarij ? Kako se obnese, ali dobro deluje oz. čisti akvarij ?
Meni se filter obvezno 1x tedensko zamaši (imam ga v akvariju), zato premišljujem, da bi kupila zunanjega, vendar me najprej zanima mnenje.

Hvala za nasvet !

Edine izkušnje ki jih imam z zunanjim filtrom so te, da se je cev, ki se ne bi smela sneti, snela in smo imeli v sobi 200 litrov vode in akvarij z mrtvimi ribami. Zakaj se je to zgodilo še danes ne vem, vem le, da mi je vse skupaj zmontiral izkušen akvarist, pa še sama sem zraven stala z navodili. Še dobro, da je bilo stanovanje pod nami takrat prazno in, da so se novi stanovalci vselili eno leto po “nesreči”! Žal nimam dobrih izkušenj. Počakaj, da se javi Nanook, vem, da ima doma akvarije in se spozna na te stvari. lp

Tanja, hvala za tole izkušnjo. Me je kar malce minilo… :o))

Ali bi mi mogoče lahko priporočila kakšen res dober notranji filter, ki bi recimo neprekinjeno delal vsaj 3 tedne ali 1 mesec ? Namreč jaz imam EHEIM-ovega, pa se mi ne zdi glih ne vem kako zlo dober, ker se mi non stop zamašuje in ga moram skos pucati. Pa na začetku je čist v redu delal, sem ga sčistila 1x-2x na mesec, zdej pa ne vem, kaj mu je… Ali ti sploh še imaš akvarij po tej neprijetni izkušnji ?

Za vsakršen nasvet ti (vam) bom zelo hvaležna !

nova
Uredništvo priporoča

Ne, nimam več akvarija. Pa ne zaradi filtra, bolj zaradi pomanjkanja časa in denarja, ker smo imeli bolj zahtevne ribe in je bilo kar naprej nekaj narobe.
Obstaja ena akvaristična stran oz. forum, pa ne najdem linka. Akvazin pa še nekaj… Tam ti bodo sigurno znali pomagati. Bom poiskala. lp

Kako velik akvarij pa imaš?
Sama imam same notranje filtre (Eheim, Juwel, Aquarium systems), en filter na gobico in HOB-hang on back filtre (Whisper, Aqua Clear) in vsi odlično delujejo. Se mi še noben ni zamašil. Kaj vse se ti pa notri nabere? A imaš v filtru gobico, vato ali makarone (keramične stvarce)?

http://www.akvazin.com

Akvarij je 120 litrski, filter ima notri gobico in vedno ko neha delati, je notri večinoma sluz (ampak če ga pucam 1x tedensko, je skoraj popolnoma čist). Zgleda da se spodaj okoli ventilatorčka nabere ta svinjarija in se preneha vrteti. Ampak ne vem, zakaj se to dogaja šele zdaj. Akvarij imam že skoraj dve leti in je vedno bilo vse v redu, zadnje dva meseca imam pa skos probleme s filtrom. Sej verjetno bo treba kupit novega.

Imaš še kakšen koristen nasvet ? Katere ribice pa imaš ti v akvariju in kako velikega imaš ? Se že dolgo ukvarjaš s tem ? Jst nisem noben ekspert, ampak imam kar veselje s tem (sploh pa z ribjimi mladički :)) Upam, da mi boš lahko povedala svoje izkušnje, me res zanima, kako je s tem pri tebi.

Pozdravček !

Če je akvarij visok 50cm, potem ti priporočam nakup Juwel filtra (www.aqua-vita.si). Men se ni še nikol zamašil. Za zunanjega potrebuješ nek prostor na tleh, ali zraven akvarija ali pa v omarici pod njim. A maš akvarij na kakšni omarci, kjer bi lahko bil filter? Si kupila akvarij v kompletu-se pravi filter+luč+grelec+posoda?

A je slučajno tvoj filter kakšen izmed teh:

http://www.eheim.com/Zubehoer.cgi?Mode=zeige&welches=2252&Filter=Gesamtliste

http://www.eheim.com/Zubehoer.cgi?Mode=zeige&welches=2012&Filter=Gesamtliste

http://www.eheim.com/Zubehoer.cgi?Mode=zeige&welches=2010&Filter=Gesamtliste

http://www.eheim.com/Zubehoer.cgi?Mode=zeige&welches=2008&Filter=Gesamtliste

http://www.eheim.com/Zubehoer.cgi?Mode=zeige&welches=2006&Filter=Gesamtliste

Jaz imam 100L Juwel akvarij, 52L, 40L, 30L in potem še manjše karantenske akvarije, ki obratujejo samo vsake tolk časa. V 100L imam razbore, godrnjavčke in skunk botie, v 30L samca siamske bojne ribice, v 40L samici siamske bojne ribice (ena gostuje v 30L), v 52L pa žalovalke, dve brokatni mrenici in praecoxovo mavričarko (ostanki v bistvu). Trenutno laufa še en ca 30L akvarij-karantena za še enega samca siamske b. ribice, en samec pa je v 40L s samico (začuda se dobro razumeta). Z akvaristiko se ukvarjam ene 5, 6 let. Ne vem natančno.
Zaenkrat vsi akvariji normalno laufajo, problemov ni ne z boleznimi ne z algami ne kaj drugega. So bili pa septembra malo zanemarjeni zarad izpitov, tako da bom zdaj nadoknadila. Katere ribe pa imaš ti?

Nanook, vidim da so tudi tebi ribice zelo v veselje. Jaz imam filter Eheim 2010 (tega, ki je za 60-160 litrski akvarij). Ko sem akvarij kupovala, je bil ta filter že notri, prav tako tudi luči in grelec.
Trenutno imam v akvariju večinoma mečke (so vseh mogočih barv od oranžne, rumene, črne, modre), pa nekaj neonk, razboric in enega pritlikavega nitkarja (imela sem tri, pa sta dva že umrla) ter čistilca. Na začetku sem kupila samo 4 mečke (dva samčka in dve samički) in se mi ni niti sanjalo, da se tako razmnožujejo. Zdej imam pa mesečno okoli 50-100 mladičev !!! Za mladičke imam poseben akvarij (tam nekje okoli 20 litrskega) z grelcem in ko dovolj zrastejo, jih dam v tavelik akvarij in tam živijo naprej. Tako da se sploh ne morem bati, da bom kdaj ostala brez ribic, hehe.
Drugače pa se moje ribice lepo razumejo med seboj, občasno imajo bele pikice (ihtioftiriaza al kako se že imenuje bolezen) in jim dam v vodo zdravilo in je vse v redu.

Še nekaj sem te pozabila vprašati: kako pogosto čistiš akvarij (čiščenje stekel, filtra, peska,…) ? Jaz šipe brišem 1x na teden, takrat ko spucam tudi filter. Eno tretjino vode menjam nekje 1-2x mesečno, tla pa sčistim po potrebi.

Pa še nekaj glede alg: ti si napisala, da nimaš nobenih problemov. Blagor ti !!! Jaz imam že od samega začetka ful probleme. Sem vsak mesec dala po 10 jurjev, da sem zamenjala rastline, ker so mi jih alge čisto prerasle. Zdej imam pa notri umetne, ker jih lahko vsaj spucam, ko se gor naberejo alge. Sploh več ne vem, kaj je narobe. Najprej sm misnla, da majo preveč svetlobe in sem eno luč odklopila (notri sta dve) in je stanje ful boljše. Zdej rastline dobro spucam in prekuham in potem zdržijo kakšna dva, tri mesce. Ampak največji hec je to, da se naberejo samo na res visokih listih, na spodnjih skoraj nič.
Misliš, da je kaj narobe s svetlobo ? V eni prodajalni z živalmi mi je prodajalec rekel, da obstaja luč, ki preprečuje rast alg, mi jo je celo pokazal. Misliš, da to res kaj pomaga ?. Ne vem več, kaj naj naredim. Mislim pa, da tudi z vodo ni nič narobe, ker mi ribe nič ne crkujejo (razen vsake toliko časa kakšna). Oprosti, ker sem te tako “zasula” z vsemi informacijami in vprašanji. Upam, da mi boš lahko pomagala.

Hvala !!!!

Sama menjam ca. 70% vode na teden ( v vseh akvarijih). Dna ne čistim, tudi filter res zelo zelo redko (gobice sperem v stari akvarijski vodi). Stekla sčistim po potrebi; odvisno od akvarija.

Vzrok za prekomerno rast alg je neuravnotežen akvaij. Razlogov za to je pa več: pomanjkanje ogljikovega dioksida, preveč nitratov, fosfatov, premalo svetlobe ali pa neprimerna svetloba,… Sama imam v vseh akvarijih žive rastline, saj so zelo koristne v boju proti algam. Alge namreč bolje uspevajo v pogojih, ki so za ti. višje rastline slabi. Ko pa te pogoje izboljšamo (manj nitratov, fosfatov, več CO2-ja, več svetlobe), višje rastline premagajo alge v boju za hranilne snovi.
Najboljša stvar za boj proti algam so žive rastline. Zasadiš veliko hitro rastočih in nekaj bolj počasi rastočih rastlin, gnojiš, dodaš CO2, ustrezno svetlobo (Hagen žarnice-ali Power Glo in Flora Glo, meni se zelo dobro obnese kombinacija Life Glo in Power Glo) in seveda redno menjavaš vodo, da je čimmanj nitratov. To je vsa skrivnost. In pa potrpljenje; tega je potrebno veliko, kajti rastline zahtevajo čas.

Za luč, ki bi preprečevala rast alg prvič slišim. Da ne gre spet za nateg (prodajalci pač?)? Tako alge kot višje rastline fotosintetizirajo. Če torej daš luč, ki to preprečuje (kako naj drugače preprečiš rast alg), potem tudi višje rastline ne bodo uspevale. Kako se je pa imenovala? Kje so ti pa to rekli?

A kaj meriš nitrate? Koliko rib pa je v akvariju? Če jih je preveč, je tudi to vzrok za alge in pa tudi zamašitev filtra.

Hvala za odgovor. Glede rastlin vem, da so veliko boljše prave, ampak kot sem že rekla, sem jih zamenjala vsaj 3x in čeprav so ful hitr zrasle (v dveh tednih so bile do gladine vode), so se kljub temu gor popolnoma zarasle alge in nisem imela druge izbire, kot da jih vržem stran in kupim nove. Zdej imam pa umetne in imam mir za skoraj 3 mesece, potem jih pa prekuham in alge dobesedno odpadejo dol.

Nitratov, fosfatov in še česa podobnega ne merim, ker so te naprave ful drage. Rib imam v akvariju ful malo: enega čistilca, enega nitkarja, tam nekje okoli 15 mečkov (6 odraslih, ki so veliki okoli 5 cm, ostalo so pa mladiči, veliki 2-4 cm) in pa nekaj razbor in neonk, ki pa so oboje ful majhne (3 cm). Tako da mislim, da akvarij še zdaleč ni prenaseljen. Na začetku sem imela ful več rib, pa je bilo stanje popolnoma isto. Ampak kot sem že rekla, sem izklopila eno žarnico in zdej ko je manj svetlobe, alge bolj počasi in manj rastejo.

Tisto žarnico mi je prodajalec pokazal (imena se ne spomnim) v trgovini za živali v BTC-ju zraven tržnice. Kej več pa tudi sama ne vem. Se pa spomnim, da je bila kr draga.

Če imaš še kakšen pameten nasvet, bi ti bila zanj zelo hvaležna :o)

Ja, alge so problem, ker v akvariju ni ravnovesja. Tako pač je to. Veliko rastlin in pravi pogoji=ni alg. Mogoče se sliši preprosto in neresnično, a preverjeno deluje.

Priporočala bi ti vsaj test za nitrate in pH. Nitrati morajo biti pod 40, še raje pa veliko manj, recimo pod 15. pH pa odvisno od vrste rib. Akvaristika žal ni poceni. V semenarni dobiš nitrat in pH test, mislim da vsak stane okrog 1000 sit, ampak nisem ziher.

15 mečkov je kar veliko za 120L, še posebej ker niso edine ribe notri. Katerega nitkarja in čistilca pa imaš (teh vrst je malo morje) in koliko razbor in neonk. Pravilo 1L vode na 1cm ribe namreč velja samo za majhne ribe (do recimo 4cm)-pa še to ne vedno, za večje pa sploh ne. Ob kupovanju rib je treba tudi upoštevati maksimalno velikost do katere zraste riba. Živorodke (mečki, gupiji,…) imajo rade tršo, malce alkalno vodo (pH nad 7) in malce soli v vodi, medtem ko razbore in neonke tega ne marajo (glih kontra; mehkejša, kiselkasta-pod 7pH voda, brez soli).

Priporočala ti bi tudi večkratno menjavo vode, recimo najmanj 1/3 na teden.

Tista druga akvaristična stran je http://www.aquanubis.com. Prijavi se tja in akvaristi ti bodo tam svetovali glede različnih problemov.
Lp

Pozdravljeni,

imam terarij ene 80-100L do 2/5 natočena voda.

Ima kdo kakšno dobro informacijo za dober zunani filter?

hvala

Živjo!

Doma imam 240 literski akvarij v katerem je 8 skalark, 4 nitkarji in 2 coridorasa. Problem imam z vodo. V vodi se namreč takoj po čiščenju začnjejo pojavljeti majhni drobni delci podobni laskom. Kar redno se mi pojavljajo tudi alge na zadnjem steklu in pa tudi na listih raslin. Listi so začeli spreminjati svojo bravo iz žive zelene v rumeno in tudi rjavo barvo. V akvarijo imam notrajni filter dubai 07 kateri je bil že v kompletu z akvarijem ter tudi gobice, plastične kroglice in keramičasti polžki ter tudi grelec. Razmišljala sem že o nabavi novega zunanjega filtra, saj je po mojem mnenju kriv tudi filter. Luč gori od 9 do 10 ur, zraven pa tudi mehurčki cca. 5 ur.

Težava je torej z vodo in potrebujem vašo pomoč.
Lp, hvala za odgovor.

živjo.
tornado ti pa imaš malo dosti rib v svojem akvariju.
tu mislim predvsem skalark. bluwave 07 ni tako slab filter.
kako pogosto pa opravljaš menjave vode???
poglej si malo na stran aquanubis, tam boš našel veliko inf., da ti bo akvaristika v veselje.
pa, LP

Živijo!
Moja hčerka si res želi ljubljenčka. Končni sem se predala in ji dovolila ribe. Ampak mi velikokrat potujemo in na potovanjih smo največ 5-10 dni. Kako vmes poskrbimo da bodo ribe nahranjene in da je akvarij zmeraj čist.
Res rabim pomoč rib še nismo kupili imeli bomo 3-5 zlatih Ribic. Prosim pomagajte

Takrat ko vas ni, naj pride nahraniti in očitstiti nekdo drug. Ali vsaj nahraniti.
3-5 zlatih rivibc? Ena zlata ribica potrebuje 60 literski akvarij samo za sebe, torej potrebujete ogromen akvarij (za 3 ribice potrebujete tam okrog 180-200 litrski akvarij, za 5 ribic ca. 300 litrski). Pravzaprav so zlate ribice pravilno “spravljene” samo v velikem ribniku, tako da vam priporočam, da se pozanimate o drugih vrstah rib, ki lahko živijo v akvarijih.
Akvarij mora biti primerno opremljen: filtri, čistilci, tudi vodne rastline … Nekdo prej omenja 240 litrski akvarij, ki je bil sicer dokaj primerno vzdrževan, ampak kar veliko število rib je očitno povzročilo bolezen (nitke, odmiranje rastlin). Ribe sploh niso tako enostavno za ohranjati, kot izgleda. Kljub vsej opremi pa boste morali sami še vedno redno (tedensko) čistiti akvarij.
Še enkrat premislite, pogovorite se z nekom, ki sam goji ribe – pri dobrem “vzreditelju” boste tudi lažje dobili zdrave ribe. Pa razmislite o kakšni drugi vrsti ribi, zlate ribice zrastejo do 12 cm (lahko tudi več) – zato tudi veliki akvariji.

Raje premislite, ali sploh imate razmere za pravilno oskrbo katere od živali? Nekatere živali je možno tudi vzeti s seboj na dopustovanje. V vsakem primeru pa vzdrževanje živali stane, včasih kar veliko.

New Report

Close