Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Prosti čas Domače živali in veterina bolezni morskih prašičkov

bolezni morskih prašičkov

kupil sem si morskega prašička in me zanima,če pranašajo kakšne bolezni.

Ena od pogostih težavic morskih prašičkov so uši. Te se lahko prenašajo iz ene živali na drugi, vendar ne na človeka. Tu pomaga le veterinar, ki pujsku predpiše kopel. Naslednja nadloga so pršice, ki napadajo le morske prašičke, imenujejo se Trixacarus cavie. Po mojih izkušnjah se prenašajo le med morskimi prašički in ne na človeka. Spet pomaga izkušen veterinar. Občasno se lahko zgodi, če seveda ne čistiš kletke dovolj pogosto, da muhe izležejo jajčesa v kletko. Če morski prašiček poje okuženo seno ali zelenjavo lahko resno zboli. Včasih lahko zaradi manjše rane pride do infekcije. Okoli ranice se naredi rdeč obroč in prašiček bo potreboval antibiotike v obliki kreme, ki jo predpiše veterinar. Človek se zaradi tega ne more okužiti.
Morski prašiček lahko dobi tudi gliste (podobne kot jih imajo psi in mačke). Takrat bo imel napihnjen trebušček, dlako brez leska in gliste v iztrebkih. Načeloma se lahko okuži tudi človek (tako kot s pasjimi glistami). Spet lahko pomaga le veterinar.
Morski prašički imajo lahko tudi dihalne težave, včasih je zato kriva bakterija (ne spomnim se kako se ji reče). Opazil boš kihanje, izcedek iz smrčka in oči, težko dihanje in izgubo apetita. Človeku ta bakterija ni škodljiva, vendar vseeno previdnost ni odveč (umivanje rok, čiščenje kletke, sveža stelja).

Na splošno morski prašički nimajo zgoraj opisanih težav, sploh, če kupiš zdravo žival in če nikoli ne pride v stik z drugimi morskimi prašički. Če se pa le zgodi, da zboli pa ti v vsakem primeru svetujem veterinarja, ki se spozna na male živali. Ne kupuj raznih preparatov proti driski ali za izboljšanje kondicije v trgovinah za živali. Z njimi lahko škodiš pujsku, pa še drage so. Veterinar se bolj splača. lp

Kot otrok sem imela morskega prašicka-Zobek mu je bilo ime. Živel je 4 leta in v tem casu ni bil nikoli bolan (smo mu pa vsak dan menajli seno, pa nabirali deteljo), le par mesecev, preden je poginil, se mu je zlomil en sekalec :-(.
Kljub vsem možnim nadlogam,ki bi jih utegnil pujsek prinesti v naš dom, nam nikoli ni bilo žal, da smo ga imeli pri hiši.
Pa ceprav nam je pojedel tapete pri tleh, ko smo ga imeli spušcenega v sobi…

Nana

nova
Uredništvo priporoča

NIKOLI NISO BOLANI

Naši so imeli težave z zobmi, hrani ga predvsem s SENOM, zelenjavo in sadjem, semenske mešanice naj dobi zelo malo, ker je preveč nasitna in potem premalo grize, zato se zobje ne obrabijo dovolj in je potrebno brušenje, prašiček mora stalno nekaj grizt, potem je ok, nabiraš pa lahko regrat skoraj vse leto, vse poje, tudi cvetke in stebeljca, pazi le, da ne bo plesni, to se rado zgodi jeseni, ko je veliko megle in rose …

dober dan mene pa zanima zakaj ima moj morski prašiček ki je dolgodlak ima take vrtince ali pa mu manjka dlaka
hvala za odgovor.

Nekateri morski prašički imajo pač vrtince 🙂

Glede dlake, ki manjka, pa je razlogov lahko več. Si jo puli, se praska, mu tudi sicer dlaka močno izpada? Kakšna izgleda koža na mestih, kjer manjka dlaka? Predlagam posvet pri veterinarju, ki bo postavil diagnozo in predpisal primerno zdravljenje.

Ce milis na mestih kjer so vrtinci, potem tako le izgleda zaradi “postavitve” dlak. Brezdlacno podrocje imajo mp-ji tudi za usesi. Ce se brezdlacna podrocja pojavljajo kje drugje, pa bi bilo res pametno stopiti do veterinarja.

------- www.kosovir.si

morskega prašička sem imela 9 let ( ja menda res pravi starček med njimi ) in tudi moj je imel ko smo ga kupili ( premalo pozornosti pri nakupu ) področja brez dlake koža pa je malo sokala tako da je imel krvavo. Peljali smo ga k veterinarju in dal mu je vitaminske inekcije, sicer smo v prve pol leta to ene trikrat ponovili a naslednjih 8 let in pol je bilo super. Bodi previdna pri hrani, res ogromno zelenjave, sadje in če imaš le možnost ga peolji ven na travo. Mi smo mu naredili ogradico in je bil od maja do septembra vsak dan vsaj dve tri ure zunaj in se hranil s svežo travo.

imam eno vprašanje glede bolezni morskih praščikov.
sama doma imam enega, ki pa se v zadnjih 2 dneh vede zelo čudno ( ves čas leži tako, da ima glavo na tleh, zadnji del noge in trebuh pa je v normalni višini. zdi se mi tudi da ima malo napihnjen trebuh ) ko sem prebirala knjigo o boleznih mor.prašičkov, sem glede na njegove simptone našla 2 primerni bolezni: Napenjanje in pa Obolenja srca in krvnega obtoka. sedaj pa nevem kaj bi bilo krivo za to.res je, da sem mu pred nekaj dnevi zamenjala hrano ( iz neke firme na drugo ) kar bio znalo biti krvo za prvo bolezen in da je bil prejšnji dan cel dan na vrtu ( torej sonce, in topla trava ).
prosila bi vas za vaše mnenje, in če ima kdo s tem kaj iskušenj kaj bi še lahko bilo..

Lp

Ne čakaj na odgovore,rajši ga čim prej pelji k veterinarju, ki se spozna na to vrsto živali,priporočam vet.fakulteto- vet.Račnik&Zadravec,potem je še Buba Grosuplje-Kastelic,…pobrskaj malo za cifre.LP

Pokličite veterinarja, kot je rekla že MMaja. V primeru, ko se žival vidno slabo počuti, je apatična, negibna, se takoj kliče veterinarja.

Vse telefonske številke so zbrane v tej temi:

“Veterinarji – ptice, kunci, glodavci, plazilci in ostale eksotične živali:

– Jožko Račnik, Marko Zadravec in Alenka Dovč, VF – Mestni Log
Ambulanta za ptice, glodavce, kunce in plazilce, Ljubljana, 01/477 92 51

– Marjan Kastelic,
Ambulanta Buba, Grosuplje, 01/786 46 58, 041/653 138

– Zlatko Golob, vet. ambulanta za male, divje in eksotične živali, Muta, 02/876 12 85, 041/518 939

Imam dolgodlakega morskega prašička. Pred 21 tedni preden sem šel na morje je bilo z njim vse OK. Ko sem se vrnil je sosed, ki ga je negoval in hranil povedal, da prašiček noče jesti. Prav tako sem opazil, da je začel močno smrdeti. Tudi iztrebkov sploh ne opazim, kar pomeni, da noče nič pojesti. Ko sem ga okopal sem na zadnji strani telesa opazil oteklino iz katere se je cedil bela gosta tekočina.

TAKOJ k veterinarju z njim!

MOJ MORKI PRAŠIČEK POJE ZELO VELIKO SENA BI LAHKO BLO KAJ NAROBE NNEWEM KAKO BI GA NAVADILA HODITI PO STANOVANJU DA NEBI KAM UŠEL
PROSIM ZA ODGOVOR

L.P.

pozdravljeni!

mojemu morskemu prašičku pa se pod nosom, na zgornji ustnici kar naprej dela krasta, pred kakšnim tednom sem opazila, da se mu nekaj podobnega dela tudi okoli ust, oz v kotih ust, kot nekakšen herpes, je rjave barve in zgleda, da se veča. Naj ga kar odpeljem k veterinarju ali mu lahko kako pomagam sama?

Hvala in lp

Zdravo!

Imam 2 morska prašička. Pred njimi sem imel enega ki je dosegel starost 9 let. Sedaj pa eden od teh 2 neče več jesti, shujšal je že za polovico svoje teže. 2x sem ga peljal Veterinarju. Prvič je pomagalo, nato se je čez pol leta ponovilo in spet sem ga peljal veterinarju. Dal mi je hrano z katero ga naj hranim in inekcijo kot prejšnjič, a z njim ni nič boljše 🙁 že 3 tedna je od tega ko je bil pri veterinarju a nobenega napredla.. noče jest nič, pit.. vse dobi od tega ko ga 3x hranimo kot je predpisal veterinar. Se bojim da mu kmalu nebo več pomoči. Drugi je čisto zdrav, brez težav. Aja pa en veterinarski obisk je stal okoli 100€ :\ Nevem kaj naj naredim

LP!

Imam morsko pujsiko 🙂 stara je recimo 1 leto (mal manj) na zadnjem delu hrbta sem opazila neki čudnega. Izgleda kot neka zadnjična odprtina vednar je malo previsoko (ne kaka tam :S )poleg tega je kratkodlaka in ji kr precej izpada dlaka ne češem je ker imako občutljivo kožo le z zobno krtačo ki ji ne pride do kože malo odstranim dlako ki jo izpušča. nima sicer praznih mest ampak ko jo pobožaš imaš polne roke dlake. res malo preveč pomoje. vprašam za mnenje ker je zelo strahopetna in je nebi rada vozila k veterinarju zastonj.

Hvala

Tinki binki s pujsiko 😛

To se sliši kot kakšna grda, slabo zaceljena rana ali bi pa lahko bil tumor.
Pelji jo k veterinarju!

moj pujsek je dolgodlak in mu ful izpada dlaka pa po koži ma kot nekakšen prhljaj, vse belo pa sem ga peljala k veterinarju in mi je dal neko peno in je pomagalo je bil spet lep ampak se je zdaj ko ga ne mažem več to spet ponovilo… in res ne vem kaj naj naredil. je mogoče da je nekaj elergičen ali pa ima bolezen kože?

New Report

Close