Najdi forum

Pozdravljeni!

Odločam se za nakup psička in po mislih mi hodi maltežan. Zanima me kakšne so vaše izkušnje z njimi, kje se jih da dobiti, koliko stanejo z rodovnikom in koliko brez?

Hvala za vaše odgovore!

Lp,

Lara*

Pri nakupu psa je pomembno vedeti, za kaj si ga želite: le kot hišnega psa, ki bo v stanovanju ali si želite psa za šport, npr. agility. Psice so vedno bolj družinske in lažje vzgojljive od samcev. Če ne želite imeti precej dela z vsakodnevno oskrbo dlake in nenehnim čiščenjem njegove bele dlake, vam ga odsvetujem. Kakšen značaj želite, da ima pes? Ga želite naprej vzrejati (potem vzemite psa z rodovnikom) ali ne (potem lahko vzamete takega brez rodovnika in ga date sterilizirati oz. kastrirati. Pozanimajte se pri vzrediteljih, ki jih najdete v vsaki številki Kinologa (revije) ali pa pokličite kinološko zvezo slovenije, kjer vam bodo posredovali informacije o vzrediteljih. Srečno!

hvala maša…sicer imam sama s psi veliko izkušenj…imela sem samojedko z rodovnikom, hodila na razstave, sama vzrejala mladiče, in vse živo, ampak je dober mesec nazaj poginila…sedaj bi rada manjšega psa, takega, ki ga lahko vzameš povsod sabo, po potrebi dvigneš in ga neseš, bela in dolga dlaka me ne skrbi…saj če poznaš samojeda jo ma 10 x več kot pa maltežan :))…v bistvu me bolj mika manjša velikost…ni mi pa več do tega da bi hodila po razstavah zato mi je vseeno tudi če nima rodovnika..v bistvu iščem prijatelja, še enega scrklanega družinskega člana 🙂

Tudi če boš kupovala psa “samo zase” in ga ne boš vodila po razstavah, ne boš vzrejala, vseeno vzemi psa z rodovnikom. Če pa ti je vseeno, ali ima pes rodovnik, ali ga nima, posvoji kužka iz zavetišča ali pa pri Mileni. Ne pa nasedat naglasom v stilu “prodamo čistkorvne maltežane, brez rodovnika” in zgodbicam, da je vzrejni predrag, da se jim ne gre za denar in zato psi nimajo rodovnika,…

Sprašujem vas, ali je pes (maltežan) brez rodovnika kaj slabši od tistega z rodovnikom? sploh, če ga imaš samo zase. Jaz ga imam namreč maltežana (samčka) starega 5,5 let samo zase, to pomeni, da ga ne vozim na razstave. Imamo v v soseski psa maltežana z rodovnikom in “bog pomagaj” tako zanemarjenega, da bi si človek mislil, da je potepuški pes.
Zakaj pravzaprav imeti psa z rodovnikom, če tega ne potrebuješ za svoj image.

Moj pes je bil 50.000 sit, rodovniški so pa vsaj enkrat dražji. Pa mojemu nič ne manjka, vedno je lepo počesan, skopan, nahranjen in vsak dan je vzunaj na sprehodu, čeprav ima vrt 30m2, ki je skoraj čisto njegov.

Vedi pa draga lara*, da s takim psom, ki ima dolgo dlako je veliko veliko dela, zato pazi ko ga kupuješ, če imaš časa premalo ti ga ne svetujem.

Pa dober nakup!

Ja, seveda da se da za kužka brez rodovnika še lepše skrbet kot za tistega, ki ga ima! To je stvar lastnika. Nanook je predlagala rodovniškega kužka, ker je tveganje, da bo zbolel za kakšno dedno boleznijo veliko manjša! Bolehne živali se namreč “izobči” in ne dobijo vzrejnega dovoljenja. To pomeni, da mladiči ne morejo dobiti rodovnika. In prav je tako! Le zakaj bi se dedne bolezni prenašale naprej??? Image nima nobene veze s tem. Prej osveščenost…

ah ja zgleda da niste prebrali mojega posta, da sem sama tut vzrejala pse??? in vem da tisti brez rodovnika niso nič slabši, da pa se izloča bolne pse je pa bolna fora, ker mojih 6 samojedov je dobilo rodovnik brez problema. kako pa veš ob rojstvu a bo pes bolan ali ne..kr neki!… hočem maltežana ker je majhen, bel!!!, z dolgo dlako!!!, in nasploh lušten! brez rodovnika pa ker je občutno cenejši! in ker ga ne mislim voziti po razstavah… pri zavetiščih ali močilnikovi se pa še nism pozanimala če imajo prav maltežane in to mladiče, ker odraslega psa nočem, ker imam pri hiši tudi 2 mački in hočem, da se bodo čimbolje ujeli! z živalmi imam dosti izkušenj in veselja in zato ni nobenega problema!

Ok…vzamem vse nazaj… Jaz imam pač svoje mnenje (izkušnje), ti imaš svoje. Želim ti, da bi našla kužija, ki si ga želiš. Veliko veselja z njim…

Ps: Aja, če si vzrejala, potem veš, da se vzrejnega dovoljenja pes ne dobi ob rojstvu. Da ne bo kakšne pomote…

Veš kaj, rodovnik ne pomeni, da bo lastnik za psa dobro/slabo skrbel. Skrb je odvisna od ČLOVEKA in ne od rodovnika.

Psi, ki ne ustrezajo standardom pasme, so netipični po zunanjosti in/ali značaju, vzrejnega dovoljenja NE dobijo in tudi njihovi mladiči nimajo rodovnikov.

Rodovnik ni image, image je, da si nekdo omisli trenutno “in” pasmo in psa kupi brez ali pa z rodovnikom. Ker je pač “in” in ima kužka samo zase, je čisto vseeno, ali ima rodovnik ali ne. TO je IMAGE.

Nakupna cena psa je samo kaplja v morje stroškov 16 in več let. Če šparaš pri nakupu, se sprašujem, kje se potem še špara? Veterinar, hrana,…?

Poglej si malo stran http://www.mojpes.net in forum o preprodajalcih psov, pa bo mogoče takrat bolj jasno, kaj dejansko pomeni rodovnik.

PS: Tudi jaz imam psa samo zase, ampak je z rodovnikom? Zakaj? Ker nočem kupovati šverc robe, ampak hočem takega psa, kot je opisan v standardu.

Ja, dejansko se izloča pse, ki so netipični. Psi, ki so netipični po značaju in/ali po videzu, ki imajo kakšno dedno bolezen ne dobijo vzrejnega dovoljenja. Posledično tudi njihovi mladiči NE dobijo rodovnika.

Ravno to, da si sama bila vzrediteljica me čudi, da tako zagovarjaš nakup nerodovniškega psa-ker je občutno cenejši. Ej, varčuje se pri stvareh, ne pri živih bitjih. Če šparaš že pri nakupu, se sprašujem kaj bo naslednje?

Preberite si tole: http://www.mojpes.net/nasveti/vzreja.html, tole: http://www.mojpes.net/nasveti/puppymill/index.html in tole: http://www.mojpes.net/cgi-bin//YaBB.pl?board=preprodaja

Živjo!

Naj ti povem svojo izkušnjo.
Kupila sem psičko bernko, brez rodovnika, ker sem se premalo pozanimala, kako rizična poteza je to. Sploh pri določenih pasmah, ki so bolj podvrženi nekaterim boleznim, kot druge pasme.
Berniji so npr., kot vsi veliki in težki psi, zelo podvrženi kolčni in komolčni displaziji, kar je za psa zelo boleče in ga lahko pretvori v invalida, ki še hoditi ne more.
Starša moje psičke imata oba rodovnik, vendar mama ni dobila vzrejnega dovoljenja. Zakaj? Poklicala sem gospo Mojco Sajovic, ki je predsednica kluba za bernije, in sem se malo pozanimala, zakaj ta in ta psička ni dobila vzrejnega dovoljenja. Preverila je vso zadevo in mi povedala, da mama moje psičke ni dobila vzrejnega dovoljenja zato, ker je po značaju zelo preveč plaha in se jim tudi dobro pregledat ni pustila, ter zaradi prekratke dlake. Res izgleda kot kak mešanček, prav nič ni “bernska”.
No jaz sem psičko takrat že kar nekaj časa imela in mi tudi na pamet ni padlo, da bi jo dala nazaj. Je zelo lepa predstavnica svoje pasme, stara je skoraj 6 mesecev, dlaka ji lepo raste, je popolnoma pravilno obarvana, ima ravno prav kilogramov, je zelo “brihtna” punca, prav nič boječa itd.
Hočem ti povedat samo to, da vse kar lahko dobiš z rodovnikom je, garancija, da je tvoj kuža zdrav, tudi njegovi predniki, to pa tudi veliko šteje, kajne?
Vsi pa dobro vemo, da je lahko marsikateri kuža brez rodovnika bolj lep in pameten, kot pes iste pasme z rodovnikom, le da pri tistem z rodovnikom veš, da so njegovi starši brez “napak” in ima zato tudi kuža manj možnosti, da bi zbolel itd.
Tako, da če ti je zdravje in poreklo tvojega bodočega psa dosti pomembno, raje kupi psa z rodovnikom…ali pa pojdi “na srečo”.
Jaz osebno bom v bodoče kupovala samo rodovniške pse – ne zaradi lepote in naziva, ampak zaradi večje možnosti, da bo zdrav.
Lp in sporoči kako si se odločila! Pa veliko sreče.

meni ni važno da je pes po ne vem kakih standardih, imam ravno tako lahko rada psa brez rodovnika..ponavadi so še bolj prijazni kot pa tisti z rodovnikom…o šparanju pa ne bi zdaj…sem dala za samojedko 1000 mark pred leti in kaj pol? da bi pa za veterinarja šparala pa sploh ne bi komentirala…nisem ko kmetavzarji, ki žival raje ustrelijo ker malce kiha, kot pa da bi jo peljali k veterinarju…toliko, kot smo pa pri nas v življenju zdajali denarja za veterinarje za naše mačke in pse pa ne vem če je še kdo…tako da prosim raje ne komentiraj stvari ki jih ne poznaš…

moj namen te teme je bil, da bi mi nekdo povedal okvirne cene, naslov koga ki jih prodaja in mogoče kako dobro izkušnjo nekoga ki ga ima..in nič drugih pametovanj!

kako zanimivo, tudi moj samojen najbolj odličnih staršev v sloveniji in iz najboljše psarne samojedov je imel to bolezen ki jo omenjaš, pa še kako zravn, na koncu pa umrl zaradi neozdravljive bolezni, ki jo povzroča klop! tko da sem brez komentarja! vsak mešanec, ki smo ga imeli je živel dalje in bil manj bolan!

… berem in berem, pa ne morem verjeti…
če sem dojela bistvo – a je to reklama, da psi brez rodovnika ne umirajo za meningitisom in borelijo???
Resnično svetujem, da si najprej odpreš in prebereš vse zgoraj napisane povezave na druge internetne strani, potem pa sama pri sebi razmisliš—
Konec koncev smo moralno soodgovorni za razmah puppy milla tudi v Sloveniji – ste pomislili na to?

Yo

ma ravno tako umirajo, sicer je moj pes poginil zaradi ene druge bolezni kolopov pa to res nima veze…

sploh vas pa folk ne štekam kaj ste vsi tako sovražno nastrojeni…nisem vas prosila za doktorate o rodovnikih in ne vem kaj še zdraven…najbolje da pozabite na vse skupaj!

opažam da na tem forumu ne moreš nikjer ničesar vprašati, brez da bi te napadlo en milijon folka in ti težilo s stvarmi ki sploh niso v kontekstu! pa vseeno hvala za (ne)prijaznost!

Škoda, da nasvete ljudi jemlješ kot neprijaznost, ker ti s tem kvečjemu hočemo pomagati. Ampak če je to vse, kar smo dosegli, potem res nima smisla, da se ta tema še nadaljuje. Vseeno pa upam, da se je kdo ob vsem tem vsaj malo zamislil…

Bolj prijazni kot tisti z rodovnikom?!?!?!?!?! Aja, pes reče-uh jaz mam pa rodovnik, zdaj pa ne bom prijazen. Pa kje pobiraš take?!
Ni ti pomembno, da je pes po standardu? Torej ti je vseeno, a dobiš rjavega maltežana s 3cm dlako, ki ima vedenjske motnje-dedna agresivnost… Čudno čudno izbiraš pse.

Poglej si tiste linke, preberi kaj tam piše. Nakup psa je mnogo več kot pa samo :Ta mi je všeč, tu je xyz evrov.

Kako se vsi na tem forumu delate pametne. In opažam tudi, da je vaš cilje največkrat človeka skritizirati in ne pohvaliti. Če je tu taka praksa vas definitivno sedaj zapuščam za vedno.

Adijo, imejte se še naprej tako radi!

Ja, škoda. In škoda, da se vse ustavi, ko nekomu stopiš na žulj. Na tem forumu je že bilo kar nekaj takšnih, ki so povedali točno enako:
– rodovnik mi ni pomemben, psa bom imel samo zase
– psi brez rodovnika so prijaznejši in zvestejši
– rodovniki so luksuz
– nimam denarja za psa z rodovnikom
– nakladanje o dedno prenosljivih boleznih in hibah je brezvezno
…..
In potem? Če preberete poste od začetka foruma do danes – isti ljudje nekaj tednov ali mesecev kasneje iščejo pomoč oz. opisujejo svoje probleme:
– pes je drugačen kot bi moral biti
– pes ima vedenjske motnje, ki jih ne znamo odpraviti
– pes je agresiven do živali / ljudi….
– nezmožnost plačevanja veterinarskih uslug
– skrbi zaradi zdravstvenih težav
…..
In seveda ponovno odgovarjamo in včasih se počutimo resnično slabo (vsaj jaz), ko berem zgodbe o mladih živalih, ki bi morale biti polne življenja, vendar tega ne morejo živeti.
Jaz osebno zagovarjam stališče, da kadar želimo točno takšnega psa: videz + karakter, vsekakor kupimo psa z rodovnikom. S tem preprečujemo pojav puppy milla. Če pa želimo spremljevalca, pri katerem iščemo zgolj pripadnost in prijateljstvo in nam videz ni toliko pomemben – vsaj ne v okviru določenih standardov – in smo pripravljeni na rizike pri karakterju, potem vzamimo kakšnega od mešančkov, ki so se pač “zgodili”. To se mi zdi mnogo bolje – njihovi lastniki jih namreč ne razmnožujejo zaradi denarja, je pa prav, da tudi takšni kužki najdejo svoj kotiček in svojega človeka. Tudi med njimi je ogromno izbire: so majhni, veliki, raznih barv in odtenkov. In vsi so edinstveni.

Lp, Yo

p.s. Me pa moti, da kupujete poceni pse brez rodovnika, ker ta seveda ni pomemben – zakaj pa potem pasemski pes? Tega pa res ne razumem. Če ne mislite vzrejati ali razstavljati (za kar pač potrebujete rodovnik), zakaj potem ne vzamete mešančka – tudi beli, dolgodlaki so na voljo. Samo potruditi se je treba – tako kot za vsako prijateljstvo.

Sicer pa še nekaj kar se denarja tiče – oskrba, prehrana in zdravljenje rodovniških psov in mešančkov stane enako.

New Report

Close