Najdi forum

Namen imamo kupiti činčilo. Ali ima kdo kakšne izkušnje s to živalco ?
Tudi kakšen koristen nasvet mi nebi škodil.
Hvala pa LP

Če si boš nabavil činčilo, je prva stvar, ki jo moraš vedeti, da je to nočna žival. Zaradi njenega razgrajanja ponoči ne boš spal. Činčile tudi zelo dolgo živijo, tudi 15 let. Premisli, če boš toliko časa lahko skrbel zanjo.
Drugače pa potrebuješ zanjo veliko kletko, s poličko na kateri bo spala, banjico s peskom za kopanje, hrano in seno. Potrebuje pa veliko gibanja (pospravi vse kable in rože, ker ti jih bo požrla), zapri okna, ker kar precej visoko skoči. Izredno rada grizlja, zato ji ponudi leseno igračko, da si bo brusila zobe. Kot priboljšek lahko dobi košček jabolka ali radiča, pa še to raje le dvakrat na teden, ne vsak dan. Občasno lahko dobi tudi eno do dve rozini, košček suhega kruha in pa priboljške za činčile, ki jih lahko kupiš v specializiranih zoo trgovinah.

Če se še kaj pametnega spomnim ti napišem. lp

zdravo
Mi imamo činčilo že dve leti. Res je nočna živalca, vendar ne razgraja nič, tako da s spanjem res nimamo težav. Potrebuje višjo kletko s poličkami, kjer lahko skače. Mi jo spuščamo ven vsak dan po kakšno uro do dve. Je zelo simpatična in navihana, tako da je ne bi zamenjali za nič. Predvsem jo moraš pravilno hranit -krekerji za činčile, seno, razni priboljški-suhe slive, suha jabolka, rozine, orehe-ne dosti… Obvezno rabi vsaj malo svobodde, tako da je vsakodnevno spuščanje po stanovanju skoraj obvezno.Nam je pogrizla kar nekaj kablov in vogalov vrat, tako da je na to treba pazit. To ni živalca za vsakega, res si jo moraš želet, jo imet rad in ji nudit vse kar rabi.
Če te še kaj zanima piši

nova
Uredništvo priporoča

Hvala za odgovor.
Zanima pa me če činčila, ko je spuščena v stanovanju kaj lula in kaka naokoli?
Ali izbrca žaganje iz kletke?
Je bolje imeti samca ali samico?
No še nekja vprašanj sem natresel.

Suzana, bodi vesela, da ne razgraja, mi našega nosimo v drugo sobo, da lahko spimo. 🙂
Kaj je bolje, samec ali samica, ne vem. Jaz imam eno leto starega samca. Kadar je zunaj se nikoli ne polula in le redko pokaka. Pa še to se čisto enostavno pobere. Pravzaprav za njim pobira moja psica, kadar je ne vidim. Od začetka sem mu dajala v kletko žaganje, pa ga je hitro raztrosil naokoli. Zdaj mu kupujem lesne brikete (10 kg je 1200 SIT) in mu jih mešam z žaganjem. Moram reči, da se super obnese, kadar mu je dolgčas jih še grize za zabavo. Navadil pa se je, da hodi lulat le v en kot, tam mu ponavadi dam malo več briketov, da dobro vpijejo vlago. Tudi čistim ga zdaj le enkrat na teden, ker briketi tako dobro vpijajo, da popolnoma nič ne smrdi.
Je pa vedno polno peska okrog kletke, ker se zunaj otresa, se pa tudi to lahko enostavno posesa.

Kateri briketi so to? FARMER’S od Vitakrafta?

Pa še to je potrebno povedat, da mora imeti činčila nujno poseben pesek za činčile v katerem se VSAK DAN “kopa”- valja. Ta pesek nujno potrebuje za lep in zdrav kožušček. Vitakraftov pesek Chincilla SANDY je ta bolš izbira in tudi ni tako drag.

Morda samo toliko, da se naredim malce pametna… Činčile vedno lulajo v en kot. Kakajo pa povsod. Drekci so suhi, tako da jih lahko komot posesaš ali pometeš na smetišnico. Z živalmi imam naslednjo izkušnjo… Več kot jim daš svobode, bolj se udomačijo in ratajo crkljive. Neka gospa je pravila, da so jo imeli stalno spuščeno in je sama od sebe prilezla k njim v naročje in na ramo in se potem pustila nositi naokoli. Ne primi je za rep, ko jo boš želel dvigniti, čeprav se na tak način dvigne marsikaterega glodalca (pomembne izjeme so veverice in polhi, ker ti lahko rep ostane v rokah). Zamerila ti bo in to zelo. Meni je. Dolgo se mi ni pustila prijeti, bilo pa je čisto naključje, da sem to storila. Ja, pesek je zelo pomembna reč za činčile. Morda se bo odločila, da bo notri celo lulala. Zelo rade se tudi skrivajo, zato je dobro, da ji naštimaš morda kakšno skrivališče. Čeprav imajo rade oreške, jim jih ne smeš dati preveč. ker imajo preveč maščob. Mehek les je priporočljiv za zobe, drugače pa lahko kupiš tudi nek poseben mineral, katerega glodajo. Eni od činčil sem dala seno, pa je baje dobila zaradi tega neko bolezen. Vsaj tako je rekel veterinar. Katero, pa nimam pojma. Prodajajo posebne brikete za činčile, neka trava… stisnjena v brikete…tam notri je vse, kar rabijo činčile. Činčile, za katere sem skrbela, so izredno rade glodale slamo. Kadar so mogle, so skočile proti tistemu šopu in ukradle biljko ali dve. No, saj vem da ni nič novega….LP

Ali mora imeti činčila pesek skoz v kletki ali je dovolj da ji daš vsak drgi dan v škatlico s peskom za par minut.
Ali jo lahko spustim za hišo na travo?

lp
Rok

Pesek naj bi imela vsaj 20 minut na dan, čeprav ga jaz svojemu puščam vseskozi. Zvečer mu z lopatko za čiščenje mačjega stranišča samo poberem drekce ven.

Činčila je izredno hitra, tako, da je ne smeš prosto spuščati. Mogoče bi ji ogradil prostor, vendar mora biti ograja precej visoka. Moj skoči iz mesta več kot pol metra visoko, z zaletom pa še več. Pazi tudi, da ne bo pojedel strupene rastline, ali pa, da ga ne odnese sosedov maček ali pes. V našem koncu imamo kar precej ptic ujed, ki so dovolj velike, da zagrabijo tudi činčilo. Mislim, da bo čisto srečen, če bo le v stanovanju. lp

Rok,

če še nimaš činčile, se mi javi na mail
[email protected]

Lp, Yo

Ali činčili jeseni odpada dlaka?
Ali lahko je sadje sveže?
Kako je z zelenjavo?

lp

Činčili dlaka ne odpada – vsaj jaz nisem opazila tega pojava. Je pa res, da kadar jo kaj zelo prestraši “odvrže” dlako. To se je pri nas zgodilo, ko je pod oknom nekdo vrgel petardo. Iz kletke oz. s činčile se je dlaka dobesedno razpršila naokoli.
Jaz dajem činčili sveža jabolka, sveže korenje, solato, radič, zelje, regrat… Vendar vse v manjših količinah, oprano in dobro osušeno.

Lp, Yo

Kupujemo činčilo.To imamo že vse ogledano in sicer naj bi imeli bratca. Torej dva.Eden je zelo plašen. Pa še to me zanima, kako je s tem dvigovanjem za rep?
Stara sta pet mesecev. Kako se obnesejo z otroci? Ali se navadijo na enega človeka? Koliko mraza prenesejo če jih spuščaš po atriju pozimi?

Eta,

če boste imeli dve činčili, bodite pozorni tudi na to, da bo njun bivalni prostor dovolj velik. Kletke, ki jih sicer prodajajo za činčile, so namreč premajhne že za eno činčilo. Svetujem Vam, da date kletko delati in sicer tako, da se bosta činčili lahko gibali v več “nadstropjih”.
Za dvigovanje za rep sem tudi jaz že slišala, nisem pa ga nikoli prakticirala. Sama činčilo primem pod trebuščkom, potem pa si jo naslonim na roko kot kakšno majhno muco. Saj se hitro navadijo.
Činčile se načeloma da precej udomačiti. Jaz sem svojo dobila pri štirih mesecih in ker do takrat ni imela stikov z ljudmi, se ji to pozna še sedaj, čeprav je pri nas že tri leta. Nima rada, da jo preveč nosimo po rokah. Ko ji damo hrano, jo lahko malo počohamo, kaj več pa ne. Uživa pa, kadar lahko teka in skače po stanovanju. Približa se nam, skače po nas, čez nas… Ko jo boste spuščali, pazite, da bodo vsa okna zaprta – činčila namreč lahko skoči 1,8 m v višino z mesta – zaščitite kable, ker jih rade glodajo, zaprite WC školjko… Izpusti iz kletke so za činčilo zelo pomembni, da se dovolj razgiba.
Kar se tiče temperature, naj bi bila za činčilo spodnja meja 18C, zgornja pa le 22C. Vendar moja činčila brez težav prenese tudi zračenje stanovanja v mnogo nižjih temperaturah in seveda tudi poleti je mnogo več kot 22C. V najhujši vročini položim pod kletko “vložke” za v hladilno torbo (tiste plastične, modre).
Upam, da sem ti kaj pomagala. So pa to le moje izkušnje, mogoče ti lahko kdo pove še kaj več.

Lp, Yo

Mene pa še zanima kako odvadiš činčilo da ti ne kaka po stanovanju. Če jo spuščamo ven se nam povsod pokaka ali je kak način da se jo to odvadi.

lp

Nikar ne dviguj činčile za rep. To jo precej moti, pa še zlomiš ji ga lahko, če ti bo poskušala uiti. Za rep dvigujejo činčile predvsem rejci, ki jim je vseeno za živali in nočejo tvegati ugriza. Ko se bo činčila navadila roke jo lahko brez problemov dvigneš kot psa. Eno roko pod sprednje tačke, z drugo pa podpreš ritko. lp

Moji činčili je pred enim mesecem začela dlaka odpadati, zato sem jo začela redno krtačiti. Ker je živahna in se obnaša povsem normalno se mi ne zdi, da bi bila lahko bolna.

Mi lahko kdo pove v kaj bi lahko činčili dala pesek. Čula sem da se lahko kupijo posebne posode, pa ne vem katera je najbolj primerna.

Vsekakor naj ne bo plastična ker jo bo grizla.

Hvala za odgovor ,
kupila sem mu keramično posodico.

Zanima me še katerega spola činčilo mu bi dala za družbo.
Zdaj imam samčka.

+ + + +
+ + +
+ +
+ +
+ +
+

New Report

Close