Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Prosti čas Domače živali in veterina Muce nočejo biti noter

Muce nočejo biti noter

Na sosednjem formu ni preveč odzivov, pa bom vprašala še tukaj..

Torej, zadeva je takšna. Pred slabim letom smo v skrbništvo vzeli dve muci. Pač smilili sta se mi, ker so se znancem dve mački zgonili (so jih kao prepozno dali sterilizirat) in so imeli dve legli, mačkov za izvoz. Kdo ve kako bi končali, če jih ne bi posvojili.

Muci sta bili na začetku dokaj nesocializirani, nista se pustili božat, sta pač rabili čas, da smo se navadili en na drugega. Zdaj sta prijazni…no, kadar jima paše, se pustita čohat, oziroma prideta sami k nam. Pri cca 4,5 mesecih smo ju tudi sterilizirali.
Načrt je bil, da bosta izključno notranji mački, no izkazalo se je, da jima tak način življenja ne ustreza preveč, kljub temu da sta sterilizirani. Izkoristita vsako priložnost da jo ucvreta ven. Ena se še posebej rada potepa, včasih je cel dan ni domov. Začela je seveda tudi loviti ptiče okrog hiše 🙁
Ponudila se nam je možnost, da gresta muci k znancem na deželo. Tam bi imeli svobodo, spali bi noter, čez dan bi bili zunaj.
Meni bi bilo po eni strani to super, ker okolje, v katerem živimo ni ravno varno za mačke, cesta je precej blizu… Vedno me je strah, če bosta sploh prišli nazaj.
Po drugi strani smo se vsi navezali nanju, bojim se, da mi bo potem žal, če ju bom oddala…

Kaj naj storimo, da bo za muce najbolje, če sploh obstaja rešitev, ki bo dobra za vse…?

Najbolje bi bilo, da sta muci še naprej izključno notranji. Rešitev obstaja, ampak očitno vam ni v interesu, jo izvajati, sicer omenjenih težav ne bi imeli.

Dvomim, da znata muci odklepati vrata, da jo “ucvreta”. Torej puščate odprta vrata/okna in jih ne zaklepate. Ker vam pač ni toliko pomembna varnost muc. Naj samo omenim, da ste v prekršku, ker se muci gibljeta zunaj brez vašega nadzora.

Ko neko žival rešimo, je najslabše ravno to, da zaradi čustvenega izsiljevanja (“drugače bodo mladiče pobili, če jih ne vzamete”) naredite več škode kot pa koristi. Če se odrasla oseba odloči posvojiti žival, se mora zavedati odgovornosti in tudi tega, da sobivanje z živaljo morda bo spremenilo način življenja (vedno zaklepati vrata DOSLEDNO).

Zakaj muce bežijo? Ker si želijo svobodo, sigurno ne, saj se koncepta svobode živali pač ne zavedajo. Gredo zato, ker se doma dolgočasijo. Ko sprejmemo muco, se je potrebno zavedati, da posodi za vodo in hrano, mačje ležišče in nekaj žogic pač ni dovolj. Mucam je potrebno zagotoviti plezalne površine, plezalna in igralna drevesa, več različnih igrač. Predvsem pa se je potrebno UKVARJATI z njimi. Prav lepo se jih da naučiti, da se z njimi ukvarjate s klikerjem, jih učite kdaj kak trikec. Da se igrate. Ne pa samo, da čakate, da bo muca prišla k vam in jo boste čohali malo. Z mucami se je potrebno igrati in jim potešiti radovednost ter gibalne interese. Zato pa muce bežijo iz tistih domov, kjer tega nimajo dovolj.

Rešitev za tiste, ki bi želeli muci zagotoviti VAREN izhod ven, pa ne živijo v hribih ali na deželi. Pravzaprav, da razčistimo eno zmotno predstavo. Muce zunaj tudi na vasi daleč od cest niso varne. Muce so domače (udomačene) živali, zato smo za njihovo varnost odgovorni lastniki – tudi po zakonu smo dolžni imeti žival VES ČAS pod nadzorom, torej da točno vemo, kje muca je in kaj dela. Poleg avtomobilov obstaja še en kup drugih nevarnosti: spuščeni psi prav tako neodgovornih lastnikov, lisice, podlasice, ptice ujede, sosedje (zastrupitev s podganjim strupom, uboj z vilami, cevmi, sekirami), objestni ljudje (vtikanje mucam prižgane petarde v telesne odprtine, dušenje muc z rokami ali vrečkami, metanje mačk v vodo, brcanje, pretepanje, vlečenje za rep, trganje repa in ušes tudi tac …), samoobešenje (nekatere muce in psi so se pri skakanju obesili za ovratnico in v mukah poginili), pik čebele in alergijske rekacije … Prav tako ima ca. 60% muc prirojene srčne napake in pogosto dobijo napade nekje zunaj, in umrejo, ker jim lastnik ne nudi vet. oskrbe, saj nima pojma, da je z muco kaj narobe sploh.
Poleg tega so muce invazivna vrsta, in s tem povzročajo škodo, ko pobijajo in lovijo (tudi ogrožene vrste) živali: poleg ptičev (nekatere vrste so zaščitene) in glodavcev, še kuščarje in želve (mnogo zaščitenih vrst), netopirje, napadanje drugih mačk in širjenje boelzni med njimi.
Rešitvi sta dve: ena je, da muce navadite na povodec in jih na povodcu peljete ven (moje gredo skupaj s psi na sprehod) ali pa zunaj naredite zaščiten mačjak in jih čez dan zaprete vanj, popoldne/zvečer pa muce vzamete v stanovanje.

Mogoče je najbolje, da muce oddate nekemu bolj odgovornemu lastniku, sami pa naslednjič temeljito premislite, preden si omislite žival, ali ste ji sposobni in pripravljeni nuditi vse, kar potrebuje. In ali ste pripravljeni tudi na spremembo načina življenja.

Sterilizacija ni zagovotilo, da muce ne bi pohajale ali se pretepale z drugimi. Sterilizacija ima čisto drug namen: da v poplavi mačjih mladičev ne štepamo še dodatnih, ki končajo klavrno; ter da preprečimo nekatere bolezni, s tem pa tudi zagotovimo daljše, zdravejše in kvalitetnejše življenje muci.
Muce se potepajo prvenstveno, kadar ne dobijo dovolj ukvarjanja in jim je dolgčas, ne morejo se naplezati in potešiti svojo radovednost. Pretepajo se večinoma zgolj zaradi teritorialnosti, pa če so S/K ali ne.
Posvojitev vsake živali mora biti odgovorna, o samih karakteristikah in potrebah določene živalske vrste se moramo prej zelo dobro poučiti, preden si jo omislimo. Pa ne iz nasvetov starih mam in nekaj kratkih knjigic za otroke, temveč pri poznavalcih (vzrediteljih muc, prostovoljcih, ki se z mucami ukvarjajo). Tudi da se pozanimamo, kaj so negativne posledice posvojitve živali in kaj se lahko zgodi negativnega.

Preden obupate, lahko poskusite še eno rešitev, ki pa ne bo poceni: Na vrata, okna in balkone namestite varovalne mreže, s čimer lahko zračite prostore v prisotnosti muc. Sicer morate dosledno paziti, da so vrata in okna zaprta, kadar pa en prostor zračite, zaprete muce v drug prostor in vrata v prezračen prostor zaprete, tudi s ključem, če so se muce naučile odpirati vrata s skakanjem na kljuko.

nova
Uredništvo priporoča

Poleg tega so muce invazivna vrsta, in s tem povzročajo škodo, ko pobijajo in lovijo (tudi ogrožene vrste) živali: poleg ptičev (nekatere vrste so zaščitene) in glodavcev, še kuščarje in želve (mnogo zaščitenih vrst), netopirje

Najvecji skodljvci so taksni kot si ti. Najboljse da zapremo vse zivali v hiso, pa se kuscarje, miske, ptice. Pa gremo se vsi med vegane

Hvala za obsežen nasvet. Sem pismena, odrasla in odgovorna oseba, imam otroke in jih tudi vzgajam. Imam tudi dve živali še od prej, že kar nekaj let štejeta in lepo jima je pri nas. Nisem imela pojma, da očitno nimam pojma o mačkah. Prav razsvetlila ste me, uau. Bom razmislila, če ne bi raje otrok oddala v rejo, pa da se res 100% posvetim mačkam, da bodo dovolj animirane, ubožice.
Mi je žal, da sem vprašala. Sploh. Kaj.

Pa veganka sem. Ima kdo kaj proti??

Odjebite.

mačkam je to v naravi oz. nagonu, da jim zunaj bolj paše. imel sem kar nekaj mačk, pa so vse raje zunaj, tudi pozimi. ko so mačke male, še ne upajo oditi ven, kakor pa odraščajo, želijo več svobode. z naravo so povezane, tu se ne da nič. po eni strani semi zdi malo mučenje živali, ki so samo noter zaprte, medtem ko jim telo in vse drugo govori, da je treba ven iti. po nagonu so lovci, zanima jih vse kar se premika, rade lovijo marsikaj. tega pa noter ni, torej jim fali in normalno, da želijo ven.

pa tudi nas ljudi vleče ven, zlasti ob lepem vremenu, a ne? vsa živa bitja so najraje zunaj. tudi rastline kot živa bitja rastejo zunaj v naravi, mar ne?

New Report

Close