Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Prosti čas Domače živali in veterina Mačka lulata po stanovanju

Mačka lulata po stanovanju

Pozdravljeni.
Imamo (velik) problem z našima mačkonoma (1. Je star 1 leto, kastriran, zunanjo-notranji, ker je se ga nikakor ne da navaditi da bi bil le notranji. 2. Je samo notranji, star 8 mesecev, kastriran bo jutri.). Imata 2 mačja stranišča na vsakem hodniku, čistim vsak dan (2x), pesek od začetka enak, sprememb nobenih.
Imam 3 majhne otroke in problem je ta, da mačka izkoristita vsako priložnost da prideta v sobo in se polulata na posteljo. Začela sem zapirati sobe pa se je začelo po ostalem oblazinjenem pohištvu, kavč, tepih…
Zadnjič je polulal tudi kovtr v spalnici… Skratka skrajno neprimerno…
Je imel kdo tak primer? In kaj sploh lahko naredim?

Mucka označujeta svoj teritorij, sploh ker sta dva samca, eden od njiju še vedno nekastriran – samce se prej kastrira. Žal kastracija lahko samo omili, nikakor pa tega ne bo spremenila, saj označevanje teritorija ni hormonsko pogojeno – to delajo tudi samice, celo sterilizirane.
Za drugič veste, da je potrebno mačke veliko prej kastrirati, pri združevanju različnih mačkov pa to narediti drugače kot ste vi – pustiti dva mačka v isto sobo in čakati, da se bosta razumela.
Težava je tudi starejši muc, ki hodi ven. Od tam prinese druge vonjave, sam pa je označevanju teritorija prisiljen. To prinaša notri, tako vedenje kot vonjave, in s tem spodbuja mlajšega mačka.

Poleg tega se jasno vidi drug problem. Posledici tega problema sta
1. mački silijo ven: vsakega mačka je možno zadržati v stanovanju, če se mi kot lastnik tako odločimo. Izgovor, da maček ne more biti samo notranji po njegovi lastni želji, je “mački na repu prinešen”.
2. mačka se dolgočasita in označujeta

Ta problem se imenuje dolgčas, ker se z njima ne ukvarjate primerno in ju ne vzgajate. Tudi muce je nujno potrebno vzgajati ter se z njimi igrati. Muce potrebujejo igrače, predmete za igro in delo, ter plezanje. Običajno stanovanje za muce ni primerno. Zato jim je dolgčas, razvijejo se neželjena vedenja, silijo v druge prostore.
Najprej boste morali preurediti stanovanje, da bosta muca imela v višino dovolj plezal. Poglejte po trgovinah za živali, nekatere so kot drevesa, druge se pritrdijo na stene in strop. Muca morata imeti dovolj igrač in z njima se je potrebno ukvarjati. Zadovoljen muc ne sili ven.
Prav tako lahko poskusite z nakupom mačjih feremonov v živalski trgovini. Je majhna naprava, ki pomirja muce, da se bolje počutijo in manj markirajo.
S higieno stranišča nadaljujte, kot do sedaj.

Pri obeh mucih pa bi konec konec bilo dobro preveriti in narediti teste, ali imata PKD, vnetej mehurja li sečil … Težave z uriniranjem izven stranišča so pogosto posledice obolenj. PKD je dedno pogojena bolezen, ki jo ima po ocenah 80-90 % domačih nepasemskih muc. Pogosto niti odkrita ni, čeprav lahko povzroči zgodnjo smrt muce ali odpoved ledvic.

Ja mi smo imeli tud tak primer sam zdej se je navadil mačko in mačka in ne lulata več povsod, samo še v pesku, maček isto čuti da je naredil kaj narobe mi smo tako naredili da smo ji vedno pokazal kje je polulano pa se je navadila da tega ne sme početi, mal morš bit tud stroga na mucka, sej ne preveč sam tko da mu pokažeš da tega ne sme in skoz ga nosi tam kjer ima pesek sej se bo navadil, sam ko je mlad še počne kakšne neumnosti, pa oba mačka smo dali sterilizirati ko sta bila isto ene 1 leto stara. To je moj predlog mogoče ti bo pomagal

New Report

Close