Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Prosti čas Domače živali in veterina Senegalska papiga – vprašanje in pomoč

Senegalska papiga – vprašanje in pomoč

Sestra ima doma senegalsko papigo. Stara je eno leto. Živahna, veliko čivka, poje, tudi zelo glasno (če je treba), leta okoli, veliko spuščena, hrano pridno je. Sicer je v veliki prostorni kletki z mnogo igrali, kjer počne svoje prave akrobacije 🙂 Čisti si tudi perje, spi oz. počiva na eni nogici z glavico nazaj.

Kar me zanima je, da občasno tako z glavo močno miga gor in dol. Takrat se ji iz želodčka vrne neprebavljena hrana, ki jo še s ključnkom “prežveči” in potem poje.
Tako po opazovanju se zdi kot bi jo motilo, da poje prevelik kos in si ga potem namenoma izvajanjem tega miganja z glavo oz. vratom nazaj spravi, kot da bi se ji zataknilo.

Danes sem jo namreč opazovala ko je začela s tem miganjem in dokler ni šel velik kos bučnice nazaj gor je bila nemirna, hodila sem in tja po kletki, malenkost razširila peruti in spuščala občasno kot tak stokajoči glas. in je migala občasno z glavico in vratom močno gor in dol. Vse dokler ni nazaj v kljunček dobila iz želodčka (oz. iz dela prebavne poti) res velik kos mislim da je bila sončnica (zraven je bilo malo neke sluzi), no po tem se je pa umirila. nehala migati z glavico in tudi nemirnosti ni bilo več.

Po opazovanju sem imela občutek kot da poje prevelik kos in se ji potem ta zatakne in jo moti in dokler si ga gor ne dobi nazaj sama (s tem miganjem glavice in vratu), je nemirna in stoka.
To je moje laično opazovanje, glede na to, da sem danes opazila, da se ji je vrnil res velik kos bučnice nazaj gor.
Sestra pravi, da vedno kadar to počne se ji vrne hrana nazaj in potem jo s kljunčkom še “prežveči” in je ok.
Zanima me ali je to kaj narobe, ali je normalno, da si papige tako pomagajo če pojejo prevelik kos. Ali bi lahko bilo kaj narobe. Bi jo bilo potrebno peljati k zdravniku. Ali lahko sami kako pomagamo ali kaj naredimo.
Kot rečeno sicer je živahna in je normalno, tudi po tistem ko si sama tako z miganjem vrne hrano nazaj vedno normalno je, ne odklanja hrane. Tudi shujšana ni nič.

Bom hvaležna za vaš nasvet in pojasnilo glede tega obnašanja papige, ker me skrbi,da ne bi bilo kaj narobe.
ne vem če je relevantno: kot mladiček jim je en dan ušla popoldan, ampak so jo zvečer že našli na sosedovem orehu (je bila pa poletna nevihta vmes, tako,da je bila takrat mokra). Ampak ostalih težav nobenih kot rečeno ni, pridno se prehranjuje, obožuje vse od sadja in zelenjave, je radovedna in živahna.

Edino kar bi še vprašala dodatno poleg tega: kolikor smo brali senegalke rade kljuvajo vse kar jim pride pod kljunček… in ta od sestre je res pravi “kljuvaček”. Skljuva vse – od stolov , lesa (palčk v kletki), zadrg na oblačilih, ki jih doseže, če sedi na rami… ali je ta nagnjenost h kljuvanju vsega ok, in ali bi lahko bilo to kakorkoli v povezavi z zgoraj opisano težavo.

Prijazna hvala za vse info.

Tudi našemu se je danes zgodilo podobno, kot je napisano. Kako se je po tem situacija pri vas odvila? Je bilo potem z njim vse v redu? Naš je precej miren, tih, veliko spi, zaspan bolj kot običajno. Kako ste rešili vse skupaj? Hvala za odgovor.

New Report

Close