Najdi forum

Kako z mladim mucem?

Našli smo mladega mucka. Je pri nas in ga bomo obdržali. Žal si ne moremo privoščiti dragih vet. pregledov, zato me zanima, če mu lahko sami kupimo kakšne tablete proti notranjim zajedalcem in kako mu jih doziramo. Smo namreč prebrali, da se jih lahko kupi tudi v navadni lekarni.

Hvala za odgovore.
Nesramnih odgovorov se pa nekateri kar vzdržite, ker nismo vsi ultra premožni, ki bi lahko kupovali najdražjo hrano. Smo pa rešili muckovo življenje in bomo sicer zanj lepo skrbeli.

Za začetek bom zajedljiva: obdržati najdenega muca brez vet. obravnave je neodgovorno, hkrati pa mučenje živali.
Zdaj pa bolj prijazno:
Govorite o mucku, se pravi mladiču? Če je mladič odvržen oz. je uspel pobegniti lastnikom, potem zanj niso dobro skrbeli. Če je bil pa odvržen, pa sploh niso skrbeli zanj.
Torej, njegova mama ni bila raglistena in tretirana za paraziti med brejostjo, kar je sicer priporočljivo in vsak odgovoren vzreditelj mačk naredi. Tudi mi smo, ko smo brejo mačko pobrali s ceste (zavrženo). Nadalje ne veste s čim je bil v stiku, dokler je bil na prostem in ga vi (še) niste našli. Prav tako obstajajo možnosti, da ga je mama okužila z mačjimi boleznimi.

Če nimate denarja za vet, potem mladiča oddajte v zavetišče ali Mačjo hišo, kejr bodo poskrbeli zanj tako kot je treba. Pri njih lahko istočasno posvojite kakšno že urejeno mačko. Plačate majhno posvojnino, ponekod pa še to ne, hkrati pa dobite oskrbljeno muco.

Če se vseeno odločite, da muca obdržite, potem MORATE urediti in plačati:
-razglistenje (pokličite v najbližjo veterino, kjer lahk okupite pasto ali tabletke; vet. vam bo dal tudi navodilo, kako in kdaj razglistiti)
-testiranje za mačjimi boleznimi Fiv in Felv pri vet.
-(že razglistenega in razbolhanega muca) cepljenje (kužne bolezni in steklina) v več odmerkih
-čipiranje in potni list.

Skoraj vse (razen razglistenje) pa lahko opravite v enem obisku. Lahko se tudi pozanimate, če vam obisk ne bi računali. Meni so v eni ambulanti šli na roko, pri nepoznanem vet. Moj vet. pa nam obiskov skoraj ne računa več – računa samo obisk, ko nima ničesar druga za računat, ker smo redni gosti.

K temu se doda še kastracija, ki jo lahko naknadno opravite. Opraviti jo je treba, če bo mucek zunanji. Če bo mucek izključno notranji (brez enega sameg izhoda iz hiše oz. stanovanja), pa kastracija ni tako zelo nujna. Je pa v tem primeru priporočljiva glede na težave, ki jih z nekastriranim mucem utegnete imeti, če gre za notranjo mačko. Pozanimajte se, ali bo imela vaša občina akcijo, ko bo sofinancirala kastracije in sterilizacije mačk v začetku naslednjega leta. To se pogosto dogaja, do takrat naj bo mucek notranji, potem pa ga za ceneje kastrirajte.

Če nimate možnosti za zgornje stroške, potem muca dajte v roke prostovoljkam Mačje hiše ali pristojnega zavetišča, da poskrbijo zanj kot se spodobi. Morate se zavedati, da ste kot lastnik živali dolžni omogočiti zdravljenje oz. zdravstveno oskrbo svoji živali vedno v njenem življenju (muce živijo od 15-20 let). To pa lahko hitro privede v velike stroške veterinarja. Razne bolezni kože, vnetja oči … je včasih potrebno zdraviti preko veterinarja.

Premislite in srečno vam in mucku.
P.s. Če muc ne bo cepljen, bo verjetno zelo hitro poginil, ko se bo nalezel kakšne boelzni, proti kateri cepimo. Vedite, da tudi notranje mačke lahko zbolijo, saj mi na čevljih prinesemo marsikaj domov (mačja kuga).

Čudovit odgovor! Želim si, da bi se več ljudi zavedalo, da živali prinašajo odgovornost in dolžnost za njihovo zdravje in dobro počutje, ne pa da so privedene k hiši za zabavo otrok ali še hujše, da živijo privezane na verigi in so zanemarjene. Sama imam psičko, ki sem jo dobila od ljudi, ki so jo vzeli, zato ker je bila “luštna”, niso se ji pa znali posvetiti in jo primerno vzgojiti, ker je imela res veliko energije. Z mano je sedaj že 15. leto in ni mi žal enega centa, ki sem ga zapravila zanjo pri veterinarju (teh obiskov ni bilo malo) ali v trgovini za male živali. Pred letom dni pa sem ob cesti našla mucka, ki je imel nagnit rep. Takoj sem ga peljala k veterinarju, kjer so mu repek odrezali (bil je zlomljen in ga ni več čutil, tudi ko je šel na potrebo ga ni mogel dvigniti), hkrati pa so ga še kastrirali. Spet, ni mi žal centa pa tudi v veterinarski kliniki so bili neverjetno prijazni in so mi za vse operacije psičke in tudi mucka dali vsak možen popust. In tudi če ne bi imela denarja za vse te posege, ki so jima rešili in olajšali življenje, bi si denar sposodila oz. bi se obrnila na kakšno društvo za zaščito živali, ker se zavedam, da je žival odgovornost, kot je odgovornost imeti otroka. Otroka tudi verjetno ne bi pustili z zlomljeno roko ali ga ne bi dali cepiti, ker je pač predrago?
Torej, kot je že podano v zgornjem komentarju, peljite mucka k veterinarju – kastracija in splošni pregled bi vas verjetno prišla okrog 70€. Torej 70€ sedaj in imate zdravo žival in po vsej sreči dolgo mir pred veterinarji.

New Report

Close