Najdi forum

Delovni psi

Zivjo. Nekaj casa nazaj sem izvedela za esd (emotional support dog). Ne vem kako se imenujejo v sloveniji in ali jih sploh imamo. Vem da so v ameriki in mislim da bi mi tak pes prav prisel. Zanima me ce kdo ve kaj o njih, kako dobis potrdilo da ga dobis in na splo kaj zanimivega on njih. Hvala za odgovore

Ne, takega registra nimamo, pa tudi če bi se odločili imeti, bi moral lastnik s psom skozi nek proces pridobitve naziva. To je učenje in izobraževanje obeh. Imamo pa delovne in terapevtske pse, ki pravzaprav v Sloveniji delajo nalogo ESD. Vendar ti ne dobiš kar tako nekega potrdila, da je tvoj pes delovni.
Psa je potrebno že v leglu pravilno izbrati in največkrat ga izbere inštruktor, ki bo tvojega psa treniral za delovnega psa. Pri dobri praksi se inštruktor skupaj z bodočim lastnikom odloči za psa – vendar prevladajo seveda izkušnje inštruktorja in ne “srčkanost”, ki jo bodoči lastnik vidi (ali pa izbor barve tudi ne).
Psa se šola na stroške države, če ste oseba s slepoto, invalidnostjo, epileptičnimi napadi, drugimi napadi, diabetesom, narkolepsijo … Pes gre skozi celo paleto šolanja in tudi izpitov. Če pes kdajkoli izkaže nezanesljivost, se ga izloči iz šolanja in se išče drugega psa. Ker delovni psi pač morajo biti zelo zanesljivi – zato tudi prevlada izbira inštruktorja, katerega psa v leglu bo izbral, saj se iz izkušenj lahko strokovnjak bolje odloči, kateri pes bo primeren.
Ko pes gre skozi celotno šolanje, se vključi na koncu bodoči lastnik. Pes in lastnik se morata ujeti, in hkrati skupaj opraviti še zadnji izpit. Načeloma tukaj skoraj vedno klapa.
Drugače kot skozi ta postopek, vi psa ne morete dobiti delovnega oz. ne morete pridobiti dovoljenja za svojega hišnega ljubljenčka.

Obstaja sicer druga možnost, ki je bolj dostopna tistim, ki so sami izbrali psa in ga že imajo. Tačke pomagačke in Kosmati smrčki v Sloveniji sta društvi, ki šolata terapevtske pse (in ostale živali). Najdete jih na internetu, spremljajte njihova obvestila, in enkrat ali dvakrat letno imajo sigurno testiranje. Testiranje je pri obeh brezplačno, udeležijo se ga lahko vsi psi (rodovniški in nerodovniški). Vas stane to en dopoldan in malo bencina, ter nekaj dobre volje. Na testih se vse pse testira, na koncu vam povedo tudi rezultate. Skoraj vsi psi naredijo test. Prav tako pa ni nujno, da se tečaja za terapevtske pse udeležite, čeprav ste test naredili. Lani so pri enem društvu imeli 8 psov na testu, tečaja pa sploh niso izvedli, ker se nihče ni odločil za tečaj. Čeprav so vsi kužki prestali test pozitivno. Je pa tako, da če naredite test pri enem društvu, morate pri tem društvu delati tečaj – test se ne prenese na drugo društvo, ob menjavi društva morate vstopni test še enkrat delati.
Če se odločite za tečaj, naj vas opozorim, da to stane denar in čas. Vodnik psa gre skozi podroben tečaj (malo veterinarskega znanja, ogromno znanja o pasjem obnašanju in govorici, prva pomoč za psa …) Potem popravljanje in izboljšanje obnašanja svojega psa. Obvezni so obiski v šolah, domovih z ostarelimi pod menotrstvom in hospitacijo vodij tečajev … Na koncu pridobite licenco. Opozorim pa, da je treba takšnega psa paziti tudi izven “službe”, če želite dobro zaupanje s strani vašega psa. Prav tako je pravilo, da če pes ali v službi ali doma enkrat ugrizne – takoj izgubi licenco. Pravila so zelo stroga, saj želimo zagotoviti varnost in dobro počutje vseh: psa terapevta, udeležencev terapije in vodnika ter ostalih.

Preden se odločite za test, vam svetujem, da psa navadite na povelje “pusti” (pomeni ,da imate vi kontrolo, preden pes karkoli pobere in po možnosti še poje s tal), da se navadi hoditi po različnih podlagah, da se ne boji ljudi, da imate njegovo pozornost tudi ob glasnem direndaju v okolici oz. bolj zanimivih zadevah. Da se pusti dotikati drugim ljudem, da se pusti ves pretipati (razstavni psi morajo to dovoliti recimo). Da gre čez kakšne ovire, da obvlada odpoklic in da imate njegovo pozornost Da se ne boji, če kaj pade po tleh, če kaj fejst zaropota, če kdo zakriči, … bolj je pes miren in “odporen”, bolj primeren za terapijo je. Nekaj teh zadev psi pri testu še ne obvladajo, kar ni nič narobe. Se jih pa v času tečaja trenira, da na koncu res znajo vse to.

Upam, da vam pride napisano v pomoč. Če pa imate kakšno konkretno vprašanje glede na vašo situacijo, pa kar napišite.

New Report

Close