Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Prosti čas Domače živali in veterina Zakaj se muca ne druzi z drugimi mucami?

Zakaj se muca ne druzi z drugimi mucami?

Zivjo. Imam 3 leta staro sterilizirano muco ki ji je ime Liza. Je notranjo zunanja muca in prvo leto ko smo jo dobili je bila izkljucno notranja(zaradi dolocenih razlogov je postala notranjo zunanja). Zunaj zelo rada lovi. Ampak nikoli je nisem videla da bi se druzila z drugimi mucami. Danes ko sem se igrala z njo je od nekod prisla ena muca(mislim d je bila breja) in se usedla kaksne 3m stran in naju opazovala. Muca je gledala Lizo in jo je hotela povohati(blize si ni upala zaradi mene), Liza je sla do nje samo s smrckom sta se dotaknili, in Liza je dala useska malo nazaj in zacela hodit nazaj in sla stran. Zanima me zakaj se noce druziti z drugimi mucami?, ponavadi se muce rade igrajo in spijo skupaj…Liza pa ne…

Ne vem, koliko si stara, mi pa deluješ kot nekdo, ki še nima veliko izkušenj z mačkami. Zato razumem, da si nekatere zadeve okrog mačk narobe tolmačiš. Muce so običajno družabna bitja in se rade igrajo skupaj, sploh mlajše mačke. Žal pa je to bolj ali manj običajno, ne pa tudi pravilo. Kar nekaj mačk in mačkonov je samotarskih že rojenih po značaju. To da muca eno leto in v najbolj pomembnem času za socializacijo v času njene pubertete ni imela družbe drugih mačk ter je bila zaprta v stanvonaju, je vsekakor vplivalo na njeno družabnost.
Tudi ljudje nismo družabni, če živimo popolnoma izolirani, proč od svoje vrste. Kaj več si preberi o “volčjih otrocih” na internetu. Tudi muce se morajo naučiti biti družabne. So pa opazne razlike že v leglu, katere so bolj in katere manj družabne. Predvidevam, da ste iz legla vzeli najbolj “cukrček” muco. Morda celo prehitro kot bi se smelo, potem pa ste jo leto dni držali proč od drugih mačk. Značaj mačke pa doda še svoje.
Če muca sedaj lovi zunaj, si je naredila tudi svoj teritorij. Prav tako pa je možno, da je bolj dominantna in to povzroča še večje težave v komunikaciji in sprejemanju drugih mačk.
Od muce sedaj ne pričakuj neke pretirane družabnosti, prevzgojiti bi jo bilo pa težko. Na tvojem mestu bi pa jaz tudi razmislila, če muca ne bi spet postala notranja. Morda je res sterilizirana, ampak v borbi za teritorij bi se znala nalesti mačjih bolezni. Prav tako mi deluje tvoj opis, kot da živite nekje, kjer bi jo zlahka povozil avto, ali napadle druge živali. Prisotnost zunanje breje muce pa kaže na to, da živite nekje, kjer za prostoživeče muce ni primerno poskrbljeno oz. da lastniške muce hodijo okrog brez nadzora, tako kot tvoja.

Mogoče malo čudno zastavljam uprašanja…o mačkah vem veliko in so del mojega življenja že od vedno. Samo do zdaj še nisem imela mačke ki se nebi družila z drugimi in sem se pač zdaj odločila malo to raziskati. Drugače pa če bi bilo po moje bi bila muca še vedno in za vedno notranja. Ampak kot najmlajša v družini(stara sem 14) pri tem nimam glih velik besede, starši in starejše sestre še vedno mislijo da je mačka samo za ven(sem vesela da sem dosegla da je lahko tudi noter). Drugače pa živimo na vasi in sicer je cesta(ampak ne glavna, glavna je kakšen kilometer stran) ampak se avti zelo malo vozijo mimo. Na vasi je res polno ne kastriranih/steriliziranih mačk ker so nekateri lastniki pač neodgovorni(Liza je edina ki je sterilizirana). In ne, nismo uzeli ravno Lize zato ker je bila največji cukerček. Ubistvu je bila največji vragec. V leglu so bili 4. Liza je bila kratko dlaka trikolorka, ostale 3 pa so bile sive dolgodlake muce. Liza pa je bila tudi največja. In tiste muce so se igrale skupaj ona pa je delala svoje(plezala po drevesih, igrala z listi…). Imela sem to srečo da je bila blizu in sem jo lahko hodila redno obiskovat dokler ni bila stara 3 mesece(tako da je nismo prehitro uzeli, ona je ubistvu sla zadnja). In tudi nevem kaksna carkljivka ni bila, se zdaj ni…pride se pocohat ko ji paše, in zvečer zaspi zraven mene to je pa tudi use. Ona rajši vidim da se z njo igram. In Liza se do tiste muce ni obnašala napadalno(dobro poznam telesno govorico svoje muce). Ušesa ni imela napadalno nazaj ampak samo rahlo obrnjena vstran kot bi rekla “raje ne” in je šla po svoje.[img]http://i.picasion.com/pic87/2a7996ee293d9957fdc7a5da982b0cec.gif[img]

New Report

Close