Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Prosti čas Domače živali in veterina Za lastnike maltežanov

Za lastnike maltežanov

Pozdravljeni!
Na vas se obračam z vprašanjem, kako je živeti z maltežanom. Na spletu sem prebrala mnogo informacij, pa vseeno me zanimajo dejanske informacije od lastnikov. Kako je z lajanjem, kako je z navajenostjo na čistočo( baje naj bi lulali po stanovanju), koliko nege potrebujejo, če so postriženi na kratko, koliko kopanja ali so težko sami (v času službe),…Prav tako me zanima glede zdravja. Se mi zdi, da se vsi vzreditelji poskušajo predstaviti popolno sliko, ki pa je daleč od realne. Primer: na spletu piše, da ga je treba kopati tedensko, vzrediteljica pa je rekla, da je dovolj enkrat na tri tedne.
Hvala za odgovore!

Pozdravljena, uporabnica!
Nimam maltežana, pač pa zelo sorodno pasmo; bišona.
Maltežan je ravno tako pes, kot vsaka druga pasma in ga je potrebno tako tudi tretirati. Vzgoja mladiča (torej navajanje na čistočo, prepoved za nas neželjenih vedenj (lajanje, grizenje ipd) ) se začne točno tisti moment, ko mladiča pripelješ domov.
Torej četudi ima samo 3 kg (oz kilco, kot mladič 😉 ) ga je potrebno jemati resno in ga VZGAJATI dosledno.
Bojim se, da je mnogo majhnih psov nevzgojenih in tečnih (lajajočih) ravno iz razloga, ker so lastniki prepričani, da majcen pes ne potrebuje vzgoje in se mu dopušča prav vse. A ne zavedajo se, da je ravno tako pes; čuteče bitje, s svojimi potrebami. Ne glede nato, ali ima tri kile ali trideset!

Tako da toplo priporočam, da se že predhodno pozanimate in takoj, ko mladiča pripeljete domov (ne glede na pasmo!) začnete obiskovati kvalitetno pasjo šolo. Sploh prvo leto je potrebno v vzgojo mladiča vložiti resnično veliko volje, časa in energije, da si vzgojimo psa po svojih merilih, in bo življenje z njim nadaljnih 10-15 let lepo in obojestransko izpopolnjujoče.

Nega: da, zavedati se je potrebno, da je z dolgodlakimi psi resnično precej dela, če jih želimo “imeti v dlaki”. Jaz mojega ne kopam pogosto; na 2-3 mesece, ker se ne razstavlja. A pomembno je, da je pes skrtačen in prečesan. Ker dlaka se grozno rada feclja; sploh baby dlaka. In če psu omogočimo pravo “pasje” življenje – torej sprehajanje in raziskovanje po naravi- se kar pripravite, da prinese v dlaki domov vse mogoče. Kar je seveda treba izčesati. Da ne izgubljam besed, kakšen se pes vrne iz sprehoda po dežju…. To pač človek vzame v zakup.
Malček manj svinjarije in dela je, če psa strižemo, a ne pozabite, da je potrebno tudi pri psu, ki je postrižen, izčesavati odmrlo dlako in dlako na splošno obdržati v kondiciji.

Želim vam modro in pretehtano odločitev.

Motorola hvala za vaš odgovor.
Se zavedam, da je pes koto otrok in kot ga boš vzgojil, tako boš tudi imel.
Mogoče kakšen nasvet za kvalitetno pasjo šolo v Ljubljani?

nova
Uredništvo priporoča

Da, res je tako, kot trdite…. Tako kot ga vzgojite, takšen je. Ok, seveda so tudi znotraj ene pasme različni pasji karakterji. A osebno trdim, da se z dosledno vzgojo da praktično vsakega psa vzgojiti v prijetnega spremljevalca, ki ga bomo lahko seboj jemali tudi v urbano okolje in ne bo težav. Pes naj bi bil v urbanem okolju (pa tudi doma; če smo doma v bloku) nemoteč.

Ne vem če smem delati reklamo za pasje šole?! Če ne, naj mi admin post izbriše!
Torej jaz sem vse pse doslej vozila v Bajko. Meni je njihov način šolanja pisan na kožo.
Poleg tega zelo kontinuirano (skozi celo leto!) razpisujejo tečaje in lahko z mladičem po navadi res takoj začnete že z igralnimi uricami. Pa potem naprej…. Mala šola ipd.
Meni se zdi obisk šole res zelo zelo koristen. Vsak pes je karakterno malček drugačen. In inštruktorica zna svetovati tudi glede na karakter točno tvojega kužka, da je vzgoja zares kar se da uspešna! Poleg tega pa te šola prisili, da resnično delaš in se ukvarjaš s psom. 😉

Imela sem maltežana petnajst najlepših let,zelo so pametni pravi crkljivčki in z njimi je lahko, vsaj moj je bil tak, ni pa maral majhnih otrok, pa še to zaradi slabih izkušenj. Zame so najboljši psi in jeseni bo pri nas zopet mala bela kepica, ker ko je enkrat maltežan bo vedno.

Jaz pa imam lhasa aspo. Do tujce precej nezaupljiva,prišleke obvezno nalaja. sicer pa zelo mirna psička, sobno čista. Ima dolgo dlako, na glavi čopek. Kopam jo vsak teden ker veliko hodiva po naravi, češem jo vsak dan. Je pes ki je sposoben z gospodarjem hoditi 3 ure brez problema, pa tudi cel dopoldan prespati .

New Report

Close