Najdi forum

Vprašanje za Yo

Yo pozdravljena!
Iz tvojih preteklih odgovorov sklepam, da si veterinarka in upam, da mi boš lahko odgovorila na par vprašanj.
Zanimamo se za nakup cottoncka. Prva odločitev za to pasmo je bila zato, ker sem alergična na pasjo dlako in baje ta pasma alergikom ne povzroča težav. Ali to drži?
Druga stvar pa, kako izbrati psa. Na netu je kar veliko oglasov za te pse, cene pa so ufff kar visoke. Ali je potrebno, da imajo starši pregledane gene, ali je dovolj da je pes rodovniški? Ker samo rodovniški pes pride cca 800€, tisti, ki pa so starši ne vem kakšni ” lepotci” in genetsko pregledani, pa so že krepko čez 1000€.
Ali to še vedno velja, da je bolj pametno kupiti spomladanskega psa, kot zimskega, češ, da so ti bolj zdravi. Tako je bilo, ko sem bila jaz še otrok:)
Hvala za tvoj čas in odgovore.

1. YO ni veterinarka.
2. Najbrž ne boš dobila odgovora, ker je YO od tu izginila.

http://pasme-psov.si/pasme/pasemska_skupina/26/pasme_ki_ne_povzrocajo_alergij

https://www.zurnal24.si/magazin/pasme-ki-ne-povzrocajo-alergij-59649

Kaj pomeni rodovnik imaš tule napisano:
http://svet-zivali.forumsl.net/h3-zakaj-rodovnik

Glede zdravja spomladanskega ali jesenskega psa pa prvič slišim.

Pes je živo bitje, in ti tudi rodovnik ne garantira, da ne bo zbolel.

nova
Uredništvo priporoča

Za pse sicer ne vem, pri mačkih pa spomladanska legla vedno veljajo za močnejša in trpežnejša kot tista jesenska legla. Ne vem, zakaj. Mogoče zato, ker so imeli nekako spomladanci več možnosti za preživetje kot jesenci, sploh, če je zima pohitela.
Ampak to je bolj veljalo za včasih, ko so bili skoraj vsi mački še zunanji.

Prvo, dobro premisli, če je pes res zate ker pes je obveznost in odgovornost za naslednjih 15 let, mogoče tudi več.

Že pri nakupu psa se zapleteš pri ceni. Kaj je 1000€ za nakup, če te pes mesečno stane 100€ in potem še veterinarske letne kontrole in podobno? Mi smo letos dali za veterinarja že jurja, pa smo komaj sredi marca. Ja, pes je 1x tudi star in potrebuje res posebno skrb in nego.

Glede legel, naša je jesensko leglo in je že globokov 17. letu, tako da sklepam, da ni neke razlike, saj psa nimaš zunaj v mrazu, da mladiči ne bi preživeli zime ali da bi bili bolehni.

Resno mislim, dobro premisli glede psa.

Vem, da je nakup psa odločitev za celo življenje. Sem odrasla ženska, z dvema otrokoma, ki navijata za psa, mi smo imeli pa tudi doma celo življenje pse, sicer bolj velike ( nemški ovčar in bernardinec), tako da se zavedam, koliko dela in stroškov je s tem. Nismo še zatrdno odločeni, ker poleti prežvljamo ogromno časa po dopustih in se malce sprašujem, kako je to združljivo s psom. Prav tako jutranje vstajanje in sprehodi v mrazu, dežju itd… Saj pravim, čaka nas še precej razmišljanja. Je pa starejša hčerka že kar velika, tako da je dogovor, da bo tudi ona skrbela za kuzka ( česanje, sprehodi). Saj vem, nekaj je teorija, drugo pa praksa:)
Me je kar malo zmrazilo, ko mo je nekdo odgovoril, čemu so bili včasih ti psi namenjeni:)))
Za cottona bi se odločili zaradi alergij in ker ni prevelik pes, je pa še vseeno pes.
Stroške psa si lahko privoščimo, me je pa zanimalo ali je dejansko kakšna fora, kar se tiče vseh preiskav, ki jih lahko naredijo pri starših mladičev.

jaz ti bom pa napisala, da alergije na dlako ni, ampak na mikrokapljice urina na dlaki. tako, če si alergik na to, si pač alergik. O tem kako alergijo odpraviš, jaz sem jo, ne bom pisala, sem že večkrat.

Da, kotoni (in sorodne pasme: bišoni, pudlji) naj bi imeli anti-alergeno dlako, a žal to dejstvo ni 100%. Mogoče bi kazalo delati test na pasjo (kotonsko) dlako; če obstaja?!? Govorim na pamet. Je pa prijateljica, preden so se odločili za (notranjega) muca, dala celo družino testirati na morebitno alergijo na mačjo dlako. Da mucke ne bi nabavili, potem pa bi se izkazalo neljubo presenečenje….
Morda bi bilo smiselno iti na par obiskov k vzrediteljem in vidiš, kako se obnaša organizem. Ne vem pa, če morebiti 1 ura stika s pasjo dlako že izzove alergijo.

Glede pravilne izbire vzreditelja: seveda ni tako pomembno, da so starši titulirani in imajo osvojenih n-število lepotnih prvaštev. Osebno dajem največji poudarek na opravljenih zdravstvenih testih. Obveznih (pogačice, oči) in morebitnih neobveznih. Svetujem, da preveriš dolgoživost in morebitne bolezni potomcev oz. staršev legla. Morda poprosiš, da ti vzreditelj skopira rodovnik samice in samca – potem si pa vzameš čas in raziskuješ….
Kotoni so par let res izjemno popularni in je legel ogromno – žal ne vedno le v dobro pasme – določeni kvazi vzdreditelji parijo in imajo legla v prvi vrsti zaradi zaslužka. 🙁
Tako da verjamem, da je izbira težka, a resnično ti polagam na srce: vzemi si čas in preveri zdravstvene teste.
Druga, meni osebno, zelo pomembna “malenkost” pri izbiri vzreditelja je, v kakšni pogojih živijo psi in predvsem koliko psov ima vzdreditelj. Vedi, da če ima vzreditelj veliko psov in posledično tudi več legel, si zagotovo ne more vzeti toliko časa za skrb ter socializacijo mladičev, kot nekdo, ki ima npr. psičko in 1 leglo na vsake kvatre!!
Po mojem mnenju mora dober vzreditelj preživeti toliko časa z mladiči, da lahko oceni (vsaj v grobem) mladičev karakter in ti priporoči psa glede na vaš življenski stil, vaš karakter. Mladič mora biti v času oddaje vsaj približno sobno čist, navajen na ovratnico in povodec. Zelo fajn je, da so ga tudi izpostavljali že različnim okoljem, zvokom, podlagam….. Tudi vožnja z avtom. Aja, to, da je cepljen po protokolu niti ne pišem, ker je samoumevno!
Še glede spomladanskih oz. jesenskih legel. Po mojih izkušnjah je pomladno leglo bistveno bolj udobno – za bodoče lastnike. Kot zagotovo veste, mladiča vozite ven zares pogosto. In vsekakor je udobneje, če le nataknete šlape in greste ven. Po zimi je cel proces: se najprej napravit, obut…. Da ne rečem, da je zimski čas običajno bolj kisel/ moker, kar posledično pomeni bistveno večjo svinjarijo v stanovanju. Četudi mladiča navajate na vsakokratno brisanje oz. umivanje šapic, kak listek, kamenjček ipd – prinese v stanovanje.
Želim vam odgovorno odločitev in velikoooo zdravja in veselja z mladičem!

Motorola hvala za izčrpen odgovor.
Ali morda poznate kakšnega primernega vzreditelja?

Pozdravljena,

mi imamo doma zelo prijazno psičko havanski bišon, ki ima prav tako antialergijsko dlako, velika prednost pa je tudi ta, da jim dlaka ne izpada. Ko sem se pred 4 leti zanimala za bišone, je bilo vzrediteljev zelo malo, danes jih je že več, zato se dobro pozanimajte.
Vem za eno na Viču. Jaz sem jo kupila v Črnučah, vendar so leglo ravno oddali.

… še to … vzrediteljica v Črnučah je alergična na pasjo dlako, zato je bila dlaka bistvena pri odločitvi pasme in izbrali so Havanskega bišona. Pri njih se super obnese.

Yo že nekaj časa ne sodeluje več tukaj, namesto nje dežuram jaz. Pa tudi sicer Yo ni veterinarka po izobrazbi. Rodovniški pes je moralno edino primeren, če želiš imeti neko določeno pasmo. Vse ostalo je mučenje psov, ki ga z nakupom nerodovniškega psa vi kot kupci samo podpirate. Predvidevam, da tega ne želite. Sploh pri Cotončkih je tako, da te pasme mešajo z maltežani in višavskimi terierji. Karakter cotona se precej razlikuje od višavca. Kar bi pomenilo, da če kupiš nerodovniškega psa, ki so v Sloveniji praviloma mešani z višavci, boš dobila karakter terierja – to je pa nekaj čisto drugega in bi znalo povzročati težave, ker bi dobili mačka v žaklju. Tudi glede bolezni PRA so rodovniški načeloma pregledani in se ta bolezen pri njih praviloma ne pojavlja kot dedna. Ena vzrediteljica živi nad Laškim, vzreja pa poleg cotonov tudi novofundlance. Jaz imam njene pse rada, saj se z njimi tudi drugače ukvarja v “pasjih” dejavnostih. Sicer pa poglejte na internetno stran KZS in tam boste dobili podatke vseh vzrediteljev cotonov v Sloveniji in najbolje, da kar vse pokličete in se dogovorite za obisk.
Alergijo poleg urinskih kapljic povzroča predvsem na psih odpadli kosmi kože. Tako, da 100% antialergik psa ni. Kitajski goli pes recimo prav tako povzroča alergijo. S tem se boste morali soočiti. Pri nas v družini skrbimo glede alergika tako, da psi ne spijo in se ne zadržujejo v sobi, kjer spi alergik, alergik ima poleg tega vedno na voljo dezinfekcijska sredstva, ter milo in vodo. Če pride do praskanja ali draženja sluznice, si takoj razkuži roke in z vodo umije obraz. Pri nas to pomaga. Poleg tega se pse kopa takoj po prihodu s sprehoda v mlačni vodi, s tem se spere s pasje dlake druge alergene, ki jih pes vnese v stanovanje. K temu seveda spada tudi dnevno pomivanje tal in sesanje sedežne garniture. Če ste pripravljeni na take preventivne ukrepe, potem imate kar dobre možnosti za pasjega ljubljenčka.
Glede alergije je pomembno prav to, da psa kupite pri vzreditelju. Ker boste morali vzreditelja večkrat obiskati, pri čemer se res potrudite, da boste čim pogosteje pri vzreditelju. Tako bo alergik v družini imel možnost ugotoviti, kako ti psi delujejo nanj in če je nakup upravičen. Zavedati se morate, da alergije niso izgovor, da se psa naveličate in mu iščete dom po par mesecih, ker se vam ne bo ljubilo izvajati preventive glede alergika. Pes, sploh cotončki, so družabniki za 15+ let.
Tako da odgovoren in uspešen nakup!
Tisti mit o psih pozimi in poleti in jeseni in spomaldi rojenih – je pa samo mit. Bi bila pa prav vesela, če bi mi enkrat nekdo razložil, na podlagi česa je ta mit nastal. Neumnosti so vedno zanimive.
Pa odgovoren nakup žal pomeni tudi to, da boste na kakšnega mladiča čakali pol leta ali celo eno leto. Pri preverjenem vzreditelju pa se lahko pozanimate in kupite pet kvaliteto mladiča. Ti so navadno cenejši, kot psi s potencialom za razstavljanje. Pri cotončkih so pet kvaliteta navadno psi, ki se skotijo z več črnine kot je zaželjeno. Sicer črnina ne ostane, ko psi odrastejo, ampak navadno se taki prodajajo za nekoliko cenejšo varianto. Morate se pa zavedati, da cotončki so dragi in cene od 800 eu naprej so upravičene. Dobrega in kvalitetnega mladiča coton de tulear ne boste dobili pod 1000 eu. Srečno!

Yo že nekaj časa ne sodeluje več tukaj, namesto nje dežuram jaz. Pa tudi sicer Yo ni veterinarka po izobrazbi. Rodovniški pes je moralno edino primeren, če želiš imeti neko določeno pasmo. Vse ostalo je mučenje psov, ki ga z nakupom nerodovniškega psa vi kot kupci samo podpirate. Predvidevam, da tega ne želite. Sploh pri Cotončkih je tako, da te pasme mešajo z maltežani in višavskimi terierji. Karakter cotona se precej razlikuje od višavca. Kar bi pomenilo, da če kupiš nerodovniškega psa, ki so v Sloveniji praviloma mešani z višavci, boš dobila karakter terierja – to je pa nekaj čisto drugega in bi znalo povzročati težave, ker bi dobili mačka v žaklju. Tudi glede bolezni PRA so rodovniški načeloma pregledani in se ta bolezen pri njih praviloma ne pojavlja kot dedna. Ena vzrediteljica živi nad Laškim, vzreja pa poleg cotonov tudi novofundlance. Jaz imam njene pse rada, saj se z njimi tudi drugače ukvarja v “pasjih” dejavnostih. Sicer pa poglejte na internetno stran KZS in tam boste dobili podatke vseh vzrediteljev cotonov v Sloveniji in najbolje, da kar vse pokličete in se dogovorite za obisk.
Alergijo poleg urinskih kapljic povzroča predvsem na psih odpadli kosmi kože. Tako, da 100% antialergik psa ni. Kitajski goli pes recimo prav tako povzroča alergijo. S tem se boste morali soočiti. Pri nas v družini skrbimo glede alergika tako, da psi ne spijo in se ne zadržujejo v sobi, kjer spi alergik, alergik ima poleg tega vedno na voljo dezinfekcijska sredstva, ter milo in vodo. Če pride do praskanja ali draženja sluznice, si takoj razkuži roke in z vodo umije obraz. Pri nas to pomaga. Poleg tega se pse kopa takoj po prihodu s sprehoda v mlačni vodi, s tem se spere s pasje dlake druge alergene, ki jih pes vnese v stanovanje. K temu seveda spada tudi dnevno pomivanje tal in sesanje sedežne garniture. Če ste pripravljeni na take preventivne ukrepe, potem imate kar dobre možnosti za pasjega ljubljenčka.
Glede alergije je pomembno prav to, da psa kupite pri vzreditelju. Ker boste morali vzreditelja večkrat obiskati, pri čemer se res potrudite, da boste čim pogosteje pri vzreditelju. Tako bo alergik v družini imel možnost ugotoviti, kako ti psi delujejo nanj in če je nakup upravičen. Zavedati se morate, da alergije niso izgovor, da se psa naveličate in mu iščete dom po par mesecih, ker se vam ne bo ljubilo izvajati preventive glede alergika. Pes, sploh cotončki, so družabniki za 15+ let.
Tako da odgovoren in uspešen nakup!
Tisti mit o psih pozimi in poleti in jeseni in spomaldi rojenih – je pa samo mit. Bi bila pa prav vesela, če bi mi enkrat nekdo razložil, na podlagi česa je ta mit nastal. Neumnosti so vedno zanimive.
Pa odgovoren nakup žal pomeni tudi to, da boste na kakšnega mladiča čakali pol leta ali celo eno leto. Pri preverjenem vzreditelju pa se lahko pozanimate in kupite pet kvaliteto mladiča. Ti so navadno cenejši, kot psi s potencialom za razstavljanje. Pri cotončkih so pet kvaliteta navadno psi, ki se skotijo z več črnine kot je zaželjeno. Sicer črnina ne ostane, ko psi odrastejo, ampak navadno se taki prodajajo za nekoliko cenejšo varianto. Morate se pa zavedati, da cotončki so dragi in cene od 800 eu naprej so upravičene. Dobrega in kvalitetnega mladiča coton de tulear ne boste dobili pod 1000 eu. Srečno!
[/quote]

ti bom povedala o “mitu”. Ne gre za nič posebnega, v starih časih je bilo jasno, da so spomladanči boljši ker je bilo pred njimi poletje, pa jesen, nato zima, jesenski pa takoj v zimo. Pozimi manj hrane, mraz,…včasih pač živali niso bile po stanovanjih in v posteljah. Torej vse jasno, miti ni več, ker so se časi spremenili in je danes vseeno ali spomladanski psiček ali jesenski.

New Report

Close