Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Prosti čas Domače živali in veterina MONGOLSKA PUŠČAVSKA PODGANA

MONGOLSKA PUŠČAVSKA PODGANA

Živjo. Doma nameravamo imeti mongolskega skakača pa me je zanimalo, kako veliko kletko rabijo (imeli bi 2 v kletki skupaj), ali rabimo dve kolesi in koliko hišk, pa kje bi ga bilo najboljše kupiti.

Za kletko ti lahko povem,naj bo raje velika. Skakači se veliko gibljejo,radi plezajo itd. Jaz imam dolžino kletke 70 cm, višina je 80 cm, globina je 50 cm. V kletki 2x kolo,lestev,tunel,hiška,2x cementna palica,2 manjša glinena lončka.
Kupiš v najbljižji trgovini,kjer jih prodajajo.

Pa kdo vam svetuje kolesa za skakače in podgane?!
Te živali zaradi zdravstvenih razlogov ne smejo imeti koles za tek. Prav tako se odsvetuje kotaleča krogla, v kateri se vsi (skakači, podgane, miši in hrčki) prestrašijo.
Kolo povzroča poškodbe repa in hrbtenice. Največkrat gre za male poškodbe, ki jih neizkušen lastnik niti ne prepozna. Kljub temu povzročajo težave in bolečine sami živali. S tem se ji zmanjšuje kakovost življenja in meji na mučenje.
Skakači so zelo gibljive živali, radi imajo tek in prostor. Če želite poskrbeti res dobro za dva soseda, potem jim naredite kletko 2×2 metra, in vsaj meter v višino. Notri naj bodo plezala, podesti, tuneli .. in veliko stelje. Žagovina, seno in posodica s peskom za umivanje. Ter nobenih koles!!!
Te živali so mesojede, poleg kupljene in za njih pripravljene hrane jim lahko date koščke suhe zelenjave, koščke govedine in sončnična semena kot dodatek. Verjetno bodo sami tudi ulovili kako muho ali drugo žuželko, ki bo po pomoti zašla v kletko v njihov doseg. Pazite pri prisotnosti os ali čebel, ker skakači šavsnejo tudi na njih, lahko pa umrejo zaradi doze strupa, če jih tak insekt piči.
Čeprav so skakači puščavske živali, jim morate dnevno menjati vodo. Voda naj ne bo mlačna ali topla, niti ne premrzla. Naj bo v napajalniku, ker skakači ne marajo, če se zmočijo. To pa se pri posodici z vodo hitro zgodi.
Skakači so zelo inteligentne živali, lahko jih treniraš, če imaš izkušnje. Niso ravno crtljivci, če pa je kateri po značaju bolj navajen na roke, zna biti pa res “maza”. Treba je vedeti, da imajo skakači strah pred človekom. Tudi tisti, ki se pustijo držati v roki, doživljajo to kot stres. Hrčki so recimo nekaj čisto drugega.
Najbolje bi bilo, če bi imeli dnevno tudi izpust iz kletke, kjer lahko na površini ene sobe tekajo prosto. Pri nas je to bil hodnik, kjer ni bilo omar, drugih predmetov in kablov, ki bi lahko povzročili težave. Jih je pa potem težko uloviti, če si brez izkušenj.
Skakačem lahko že njihov lastni skok povzroči stres, zaradi katerega padejo v šok. Takrat obmirijo, se ne premaknejo (tudi če se jim z roko približaš). Bokobvaruj, če padejo z višine, kar se hitro zgodi, če recimo uspejo “pobegniti” iz roke človeka in dobesedno fajn skočijo z višine. So občutljivi skoraj toliko kot činčile. Žal je veliko skakačev, ki se jih da kupiti v “običajnih” razmerah, bolezensko “okvarjenih”. Rejci jih imajo v neprimernih razmerah od rojstva naprej in se ne ukvarjajo z njimi, kot bi se s tako inteligentnim bitjem morali. Hkrati imajo zaradi reje in genetike tudi “epileptične napade” oz. napade panike in šokov brez razloga. Zaradi tega je neka povprečna življenjska doba 2-3 leta. Sama sem se z njihovo vzrejo ukvarjala pred leti. Naši so imeli vedno vsaj 3,5 -4,5 let življenjske dobe in to v dobrem zdravstvenem stanju na koncu.
Glede družabnosti: lahko imaš dva ali več v kletki. Naj bosta istega spola in poznati se morata od “prej”. Dajanje tujih skakačev skupaj v skupno kletko je zelo zahtevna in vedno rizična zadeva. Celo izkušenim zna spodleteti. Vsekakor bosta pa potrebovala veliko prostora, če je le mogoče tudi izpusta iz kletke.
Skakači so nenormalno inteligentne živali, in ob pravem ravnanju pokažejo lojalnost, ki jo napačno tolmačimo kot hvaležnost. Znajo biti res posebni hišni ljubljenčki, in tudi nežni. Ampak samo ob pravem ravnanju z njimi – čim manj stresa, ki ga povzroča:
-premali življenjski prostor ali premalo/preveč ogrevan prostor
-pomanjkanje pravih hranil in vode
-nečistoča živ. okolja
-stresni dejavniki (nepravilno jemanje in drža v rokah, nepravilno rokovanje, drugo)
-zdravstveno stanje (poškodbe, prehladi in bolezni, …)
Zdravstveno pa še nekaj nasvetov. Paziti je treba na dolžino krempljev. Če so predolgi dalj časa, jih mora veterinar ali izkušen vzreditelj poščipati. Oči so zelo občutljive, prav tako koža. Če pride do vnetja enega ali drugega, je treba takoj k veterinarju. Rep je prav tako zelo občutljiv. Skakač pa rep uporablja veliko več kot drugi glodavci, saj z njim lovi ravnotežje med premikanjem (skakanjem kot kengoru). Če pride do poškodb je najmanj, kar se zgodi, da ima žival hude bolečine med premikanjem. Najhuje je pa seveda zlom repa. Zato skakača nikoli in nikdar ne smemo vleči za rep ali ga dvigovati za rep ali mu rep zvijati.
Glede obnašanja pa še tole. Če slišimo zvoke, da skakač “udarja” z nogo ob tla, pomeni, da je v stresu in želi mir. Tudi božati ga ne smemo po glavi in za prednjimi tačkami. Nekateri skakači začnejo cviliti, če jih “žgečkamo”, kar razločno pomeni, da jih je strah in da jim je neudobno. Tudi ugrizniti znajo zelo fajn!

nova
Uredništvo priporoča

Kaj si ti zatežil… 2x2m, cartanje doživljajo kot stres… joooj.

Ja, praktično potrebujejo še več prostora, kot samo 2×2 m. Crtlanje doživljajo kot stres, če nanj niso pravilno navajeni, kar pomeni pri rokovanju s temi živalmi je potrebna posebna previdnost in dobra poučenost.

New Report

Close