Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Prosti čas Domače živali in veterina Mikoplazma pri kokoših

Mikoplazma pri kokoših

Pozdravljeni,

imel bi nekaj vprašanj glede mikoplazme kokoši nesnic. Gre za kokoši, ki so že nesle jajca, sedaj jih pa ne več. Je možno, da je kriva mikoplazma (imam namreč sum nanjo)? Oziroma ali žival z mikoplazmo sploh nese jajca ali je samo še stroškovni višek?

Poleg tega bi me zanimalo ali so meso in jajca okužene živali, ki ni prejela zdravila, užitna v prehrani človeka?

Kaj pa jajca in meso živali, ki je bila tretirana z zdravilom (karence)?

Slišal sem tudi, da je taka žival večni prenašalec bolezni torej okuži vse nove živali, hkrati pa imaš več možnosti za ponovne ponovitve in izbruhe bolezni?

Res je, živali so prenašalci do svoje smrti. Okužene pa so lahko tudi živali, ki znakov ne kažejo. Še vedno pa me zanima, kako veste, da gre ravno za to zadevo? Nekatere druge bolezni so lahko podobne in se jih zamenja z mikoplazmo. V vsakem primeru bi vam svetovala, da se posvetujete z veterinarjem, ki tudi sicer skrbi za zdravje vaših živalih. Po mojih podatkih so okužena tudi jajca in meso teh živali. Zdravi se z antibiotikom, ampak dejansko se stanje izboljša z dolgo karanteno, med katero so živali izolirane od divjih ptic, prav tako pa se izvaja strogo, redno in natančno čiščenje ter dezinficiranje.
Še vedno pa vam svetujem, da se posvetujete s svojim živinozdravnikom.

PS zadeva je lahko nalezljiva tudi za človeka, zato poskrbite za dobro higieno in razkuževanje rok med delom s pticami. Še najbolje je uporabiti rokavice, hkrati pa pazite, da se ne dotikate delov s sluznico.

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,

in hvala na odgovoru. Naj povem, da nisem prepričan če je mikoplazma, sprašujem preventivno, ker so mi 3 veterinarji dali različne podatke. Dogovarjam se za odvzem vzorca. Ne vem pa kaj naj z jajci nesnic do takrat – jih uživati ali ne. Mogoče veste kaj narediti z mesom perutnine, če se izkaže, da gre za mikoplazmo. Raje vprašam tudi tu, ker so veterinarji tako razdvojeni 🙁
Hvala in LP


Po mojih virih so jajca in meso prav tako okuženi, če gre res za to bakterijo. Zdaj jajca ravno ne bojo počakala do rezultatov testov (mogoče pa, vprašajte, kako dolgo bo postopek trajal). Tu je odločitev na vas, ali boste tvegali in jajca jedli in prodajali, ali pa jih boste preventivno za vsak slučaj vrgli proč. Lahko boste imeli srečo in se izkaže za kak drug zdravstveni problem. V tem primeru boste imeli nekaj minusa. Če pa gre res za bakterijo, pa lahko v najslabšem primeru naredite težave sebi in kupcem (tudi do tožb lahko pride). Kar se mesa tiče podobno. Jaz osebno bi počakala do rezultatov, jajc in mesa pa ne bi niti jedla niti dajala/prodajala drugim. Tako je naredil tudi kolega, ki goji race in gosi za prehrano. Ko je prišlo do bolezenskih znakov perutnine, je ukinil prodajo mesa do ugotovitev in izsledkov.
Srečno!

New Report

Close