Najdi forum

Izbira pasme

Hej… Želim si psa ki bi mi stal ob strani kot najboljši prijatelj, a nevem katero pasmo izbrati, lahko pomoč ??? Želim psa ki je:
-Prijazen in ubogljiv,
-Velik več kot 40cm,
-Primeren za tek ob lastniku in tek ob kolesu (športni tip psa oz. več kot 1 uro vadbe na dan)
-Nima prekomerno ispadanje dlke.
-In da je lažje obvladljiv.
Kar se tice oskrbe oz. nege ni pomembno, za to sem pripravljen posvetiti veliko časa. In primeren za bivanje v veliki hiši na robu mesta kjer je vliko zravikov za tek in različne igre s pasjo žogo.
Najlepša hvala za pomoč!!

Naštejem ti nekaj pasem:
1. ameriški pit bull
2. ameriški stafford
3. borderski ovčar
4. labradorec
5. husky
6. whippet
7. dalmatinec
.
.
.
.
in še dosti, ker večina psov je z srcem pri svojem človeku, ima rada gibanje, je prijazna, ubogljiva…odvisno kakšni so ti všeč, recimo karakter, ter videz? Vpiši v google, pasme psov, tam je dosti opisov.

S seznama predhodnega odgovora, jih verjetno nekaj odpade.
Kaj zate pomeni lahko obvladljiv? Si zacetnik? Ali si ze imel kaksnega psa? Lahko obvladljiv bo pes samo, ce bos primerno delal z njim, torej ce nisi siguren v svojo vzgojo bo potreben obisk pasje sole in prebiranje literature o vzgoji psa – najbolje, da zacnes ze sedaj, se preden pride tvoj prijatelj k tebi. Torej poleg nege in skrbi bo potrebno ogromno energije in casa se za vzgojo psa. V tem pogledu, ce si res pripravljen tudi na vzgojo in delo s psom, potem ni problem vzeti niti kaksno “zahtevno” pasmo.

Preberi si opise pasem in naredi nek krajsi seznam (3 – 4 pasme), ki bi tebi ustrezale. Potem pa lahko naprej razglabljamo, kaj potrebujes. Zal si podal prevec splosen opis, da bi ti mi lahko pomagali izbrati samo eno pasmo.

Za psa je potrebno redno sprehajanje in ne prosto tekanje pred hiso. En dolg sprehod je vsekakor dobrodosel, vendar bo potrebno se vsaj 2-3 krat peljati psa na sprehod, poleg tega dolgega sprehoda.

nova
Uredništvo priporoča

Zame lahko obladljiv pomeni da je pripravljen na uženje, ker nekateri so zelo teško obljadlivi in samosvoji tako jih je teško kaj naučiti. Nisem ravno zacetnik imel sem že dva mala psa ki sta bila lepo uzgojena zato bi sedaj raje malo večjega in težjega psa. Za uzgojo sem pripravljen uložiti 85% prostega časa in imam ga kar veliko. Kar se tiče sprehodov vem da so obvezni misliu sm 3 na dan za hišo pa igranje dokler bo biu kuža še majhen oz. bi enega od spredodov nadomestil z 4-8 kilometerskim tekom. Do sedaj sem razmišljal o pasmi Beauceron, Belgijski ovčar-Groenendael, Weimaraner……. in ka podobnega.

Hm, izbiraš pa zahtevne pasme…ki rabijo izkušenega lastnika, to so delovni psi, s katerimi moreš delat in jih učit, malo več kot z drugimi pasmami in pa tudi dobro roko, glede na značaj, so ti všeč samo na videz ali tudi glede na značaj in potrebe? Ampak, če imaš vse kar potrebuje, so odlični psi, sploh beauceroni, čudoviti so 🙂 Pa samo pripomnim, da z mladičem še ne hodi preveč dolgo in hitro, ker zna dobit kolčno ali komolčno displazijo, ko odraste.

Vedno gledam na značaj ampak vem da si ti psi delovni in da potrebujejo veliko časa. Ampak kakor sem gledal se zelo bragi. In če imaš kakšen nasvet za pasmo ki je navezana na lastnika in malo manjšega kot so ti ki sem jih omenil. Kar nisem še tako iskušen za tako velikega predvsem pa tèškega psa.

Ja, ker so sami rodovniški, zato so tako dragi 😉 sicer res, da so pri rodovnikih prednosti, zato ti tudi jaz pripročam rodovniškega, ampak kot sam želiš…Priporočam ti labradorca, zelo predani svojemu lastniku, zvesti, radi se gibajo, pametni, učljivi, energični, a prijazni in nikakor agresivni….pa tudi velikost je kar precejšnja (54 – 57 cm plečna višina), potem avstralski ovčar, tudi zelo predani lastniku in družini, ta pasma je že bolj zahtevna, če se z njim ne uvarja dovolj, postane problematičen, več o pasmi:
http://www.mojpes.net/modules/pasme/index.php?id=12
prav tako zlati prinašalec, a jim dlaka kar izpada, so zelo prijazni psi, igrivi, živahni, radi se gibajo, se ukvarjajo z družino a življenje v boksu ne pride v poštev, več:
http://www.mojpes.net/modules/pasme/index.php?id=76

Ampak težko je izbrati, ker ne vem kaj je tebi všeč, oz. kaj natančno ti želiš, pomemben je tudi videz, glede na izbiro prejšnjih so ti verjetno všeč kratkodlaki ne? Poglej si malo na tej strani, malo preberi osnovne značilnosti:
http://pasme-psov.si/pasme/vse_pasme

Pomembno je pa tudi ali si želiš rodovniškega psa ali brez, saj nekaterih pasem brez rodovnika ni ali so zelo redke, tako, da ti tudi to izloči nekaj pasem 😉
naprimer pasme, ki si jih prej naštel…brez rodovnika jih v bistvu ni ali pa so, ampak z takimi zdravstvenimi problemi, da izgubiš več za zdravljenje kasneje, kot če daš denar za rodovniškega.
………………………………………………
To bi bil pa moj prispevek, upam, da sem kaj v pomoč 🙂

Kakšna je pa približno cena za labradorca ?

Rodovniki v sloveniji mislim, da se gibajo okoli 1000, brez pa je okoli 250-300, poglej si tukaj oglase, če te zanimajo trenutni:
http://www.bolha.com/iskanje?q=labradorec

imaš pa rodovnike za veliko nižje cene (kot je ta psička za 450) ampak na hrvaškem.

u  madonca.  spet en tip k ni razmislil o osnovah. jz bi mu rekla de zanj ni primeren noben pes. če ga že hoče met pa naj krepko razmisli.  spet en tip k si zbira psa po izgledu.  je že omenil de se mu zdijo pasemski psi dragi. pol naj kakšnega vzame iz zavetišča, pa bo.

New Report

Close