Najdi forum

Sem stara 14 let in si želim imeti konja. S starši sem se že pogovarjala in čedalje bolj razmišljata da bi ga dobila drugo leto. Me pa zanima kaj bi potrebovala še vedeti. Jaham že kar nekaj časa v konjeniškem centru, konja znam ščititi, ga pripraviti za jahanje, tudi če je kakšen bomo trmast konj in se noče krtačiti ali peljati na pašnik ga znam obvladati. Doma imamo štalo in bi samo malo uredili in bi bil prostor za konja. Imamo pašnik in tudi mrvo sami kosimo. Mislite da bi bila pripravljena sama skrbeti za konja? Moj trener je že parkrat rekel staršem da bi morala imeti svojega konja… So pa včasih imeli sosedje 2 konja in sem jaz skrbela za njiju. Sicer ju nisem jahala ker sta bila mlada in divja. Drugače pa doma skrbim za psa, mačko, 2 papigi in raco. Prosim za odgovore tistih ki se spoznate na to in če imate izkušnje s konji doma. Lahko je tudi še kaj vprašate.
Hvala za odgovore že v naprej. 🙂

Aja pa zanima me še če bi konj potreboval še kakšno družbo na pašniku?

Imaš prav. Konj ne more in ne sme biti sam. Družbo mu lahko dela tudi kakšna kozica, samo da je nekdo zraven njega.
Kot drugo…ne poznamo te dovolj, da bi si lahko ustvarili mnenje o tvoji zrelosti glede konja. Skrb zanj se ne more primerjat z nobeno drugo živaljo, sploh pa ne s psi ali mačkami.
Prvo kar se moraš vprašati je to, če boš imela čas vsaj 5 x na teden po 2 uri, da ga boš prejahala, zlonžirala, ter imela vsak dan čas za čiščenje hleva in hranjenje. Kdo bo skrbel zanj, ko tebe ne bo?
Drugo in najpomembnejše….finance. Kupiti konja je isto kot kupit avto-najlažje in “najcenejše”. So pa tu dodatni redni stroški, ki jih ne moreš odlagat, prelagat, zanemarit. Konja je potrebno redno cepit,mu vsako leto dati pregledat kri, vsaka 2 meseca kovač, paste za parazite, zobje…to so ti osnovni stroški (če zanemarim nastilj in hrano za konja). V primeru, da se kaj poškoduje, so cene od 300€ naprej (in to sem sedaj napisala res najnižji strošek zdravljenja)…operacija kolike pride recimo 3000€…
Pri nakupu glej, da boste v pogodbo napisali glede prikritih oz. skritih napak. Včasih kdo proda konja, za katerega ve, da ima težave in jih seveda ne omeni. Ugotoviš pa da je nekaj narobe, ko ob rednem delu začne šepat. Če bo pogodba vredu spisana, lahko konja vrneš, če boš verjela na slepo, boš samo plačevala veterinarja, konj pa bo stal v hlevu.

Ja…ni hec ta žival. Upam, da ti bo pri nakupu pomagal kak dober trener, dober v smislu, da se spozna na konje v tej meri, da vidi in opazi hibe, ki so nekaterim španska vas.

nova
Uredništvo priporoča

Ja pomagal mi bo moj trener. In ja časa imam dovolj. Le tega nevem kakšni so konji ko pridejo v nov dom?

Živjo.
Imeti konja doma je velik podvig. Potrebuješ veliko časa ne le za ukvarjanje z njim, ampak tudi za hranjenje, kidanje in podobno, še posebej, ker samo enega konja doma ne moreš imeti, rabi vsaj še eno žival. Pomisliti moraš tudi, kdo bo skrbel zanj ko tebe ne bo, če ne zaradi počitnic pa zaradi bolezni? Ena dobra gripa in za 2 tedna ne moreš iz hiše.
Premisli o nastanitvi v klubu. Kje pa treniraš? Če imaš kakšen klub dovolj blizu je to dobra rešitev, saj bo za konja dobro poskrbljeno, ti pa boš imela še manežo, če ne pokrito, pa vsaj zunanjo. Kje pa boš doma jahala?
Še en nasvet, ki prihaja od 15-letnice s svojim konjem, počakaj še eno leto. S 14-imi leti si zdaj v 8 ali 9 razredu. Počakaj do srednje šole. Urnik se ti res spremeni in kar naenkrat imaš veliko več obveznosti.
Če pa se ti to zdi predolgo, dobro premisli nakup. Če boš imela konja doma, vse pripravi pred prihodom konja. Glede konja samega, raje išči nekaj časa več, kot pa da kupiš napačnega. Kot so že omenili pred mano, kompleten veterinarski pregled definitivno pride v poštev in pazi, kako bo pogodba sestavljena.
Srečno!
P.S. Glede tega, kakšen je konj, ko pride v nov dom. Vse je odvisno od karakterja. Konj bo zagotovo vznemirjen in ne tako sproščen kot ponavadi. Od njegovega karakterja pa je odvisno, ali se bo na nov dom navadil in tam sprostil v nekaj dneh, tednih, ali celo mesecih.

Ko bom odsotna bi za konja skrbela moja mama in sestri. In mislimo ga kupiti drugo leto tamle čas. In konja nameravamo kupiti iz kakšne jahalne sole, res bo prišlo dražje a je tako bolje. Seveda bom pa ko si bomo šli ogledat konja vzela sabo tudi kakšnega veterinarja da konja pregleda. Samo ko konj pride v nov dom greš lahko ze naslednji dan z njim jahat ali je treba počakati še par dni?

Absolutno pocakas… Konj je zivo bitje (in to obcutljivo zivo bitje), das mu cas, da se navadi na novo okolje, zbliza s tabo, ki te se ne pozna… Saj vendar jahanje takoj naslednji dan ni smisel nakupa konja!

Predlagam ti, da pred nakupom se malo bolj spoznas konje kot ZIVALI s svojim nacinom razmisljanja, dozivljanja.. Izven konteksta konja kot “jezdne zivali”… Potem, ko bos bolje razumela, kako konj cuti, bosta tako ti kot tvoj bodoci konj lahko razvila odnos, ki bo obema v veselje se dolga leta!

Osebno tudi mislim (tudi na podlagi dolgoletnih izkusenj…), da je vsaka zival najbolj srecna, kadar ima druzbo svojih vrstnikov, s katerimi se razume. Imeti samo enega konja ti tako sama odsvetujem.

Lp

New Report

Close