Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Prosti čas Domače živali in veterina Muca s šumom na srčku

Muca s šumom na srčku

En lep mijav!

Moja 6,5 letna muca je še kot 4-mesećna mladička prebolela mačjo parvovirozo. Z veliko napora in ljubezni smo jo postavili na tačke! Zaradi tega ima že vseskozi težave s prebavo (na meji driske), zato uživa hrano za občutljiva prebavila.
V preteklem letu je ob normalni prehrani shujšala za 0,5 kg (od 3,5 do 3 kg)
Pred slabima dvema tednoma ji je veterinar odkril še šum na srčku. Vzeli so ji kri na ščitnične hormone in vzorec poslali v Nemčijo (še nimam rezultata). Preverili so še delovanje ledvic, pa je izvid OK.
Ali je imel še kdo podobno izkušnjo?

Vas pozdravljata služabnica Ksenija in muca Maša

Mačji srček tehta vsega 10 do 25 g, a je vseeno najbolj obremenjena mišica v mačjem telescu. Če mačka počiva, bije srček ca. 160x v minuti. Minute. Če je muca aktivna, pa vse do 250x. Šum na srcu ni bolezen, je le nenormalni zvok bitja srca, povzročen s pretokom krvi skozi srce ali v bližini srca. Kljub temu, da to ni bolezen, lahko kaže na težave s srcem. A vseeno jih je večina takih šumov nenevarnih, doktor le izvede določene teste, da bi morebitna resna stanja lahko izključil. Tako so tvoji Maši že pregledali delovanje ledvic in ščitnice, morda se bo veterinar še za kak drug pregled odločil.
Najpogosteje so prizadete pasemske mačke, a tvoja Maša je bila kot mladiček resno bolna, lahko da so ostale kakšne posledice. Najpogosteje se odebeli stena v levem srčnem prekatu (iz katerega gre kri v aorto in naprej v ožilje). Ker je prekat zato manjši, ne more toliko krvi vanj in srce mora zato toliko bolj delati, da v ožilje spravi dovolj krvi. Obenem pa se pojavlja pomanjkanje kisika v krvi. Druga skrajnost pa je pretanka in preslabotna prekatna stena, pri čemer srček nima dovolj moči, da bi kri iztisnil v ožilje. Najpogostejši znaki so težko dihanje, hitra utrujenost, modrikaste sluznice, hladne tačke. Opažaš pri tvoji muci katerega od teh simptomov?
Lep pozdrav moji soimenjakinji!

Pozdravljena muca Maša

Ja, moja Maša se dokaj hitro utrudi, drugih naštetih znakov pa (še) nisem opazila.

LP

nova
Uredništvo priporoča

Predlagam ti, da muci daš naredit še ultrazvok srca. Edino tako lahko veterinar z gotovostjo ugotovi, ali sploh gre za težave s srcem in za katero vrsto težav gre ter potem predpiše učinkovito terapijo. Ta je sicer doživljenjska, a muca lahko brez težav še dolgo in kvalitetno živi. Če pa gre za preveliko aktivnost ščitnice, pa s srčkom morda sploh ni nič narobe.
Skratka: ni nujno, da je z muco kaj narobe. Šum na srčku lahko pride in gre, ledvice so ok, za ščitnico boš vedela, ko pridejo rezultati in laboratorija. Če daš muci naredit še ultrazvok srčka, imaš vse potrebne preiskave in boš mirna.

Ko bo veterinar dobil izvide, me bo tako poklical in potem mu lahko ob prvem naslednjem dogovorjenem obisku omenim še UZ srčka.
Pa mislim, da morajo muce za UZ dobiti narkozo, a ne?

Pravzaprav naj ne bi, ker narkoza vpliva na delovanje srca in potvori rezultat. Muce praviloma najbolj sovražijo britje dlake, a pri preiskavi srca je pobrit le majhen kvadratek, potem pa jih je treba malo umiriti, da lahko veterinar naredi UZ. Pa biti mora kar hiter, ker nekako ekstra potrpežljivo preiskave ne prenašajo prav dolgo. Ker mora preveriti kar veliko parametrov v kratkem času, v teku preiskave običajno ne komentira, kaj vidi. Tvoja naloga pa je, da muco čimbolj umirjaš.

Pozdravljena soimenjakinja 🙂

Midve sva bili že kar nekajkrat pri veterinarju in moram ti povedati, da je moja “šefica” kar potrpežljiva kar se tega tiče. Je zelo pridna, moram jo pohvaliti. Mislim, da čuti, da to kar preživlja pri veterinarju je samo njej v dobro.
Svoje zaupanje mi še vedno rada izkazuje s tem, da ji lahko po mili volji čoham trebušček.
Celo veterinar je povedal, da tako potrpežljive in pridne mačke še ni videl.

LP od naju dveh

Jutri greva z mojo muco na UZ srčka. Izvid ščitnice je tudi že prispel in rezultat je na spodnji meji povišanih vrednosti. Kaj več bova jutri rekla z njenim veterinarjem.
Ko sva danes govorila po telefonu, mi je še predlagal, da bi preiskavo na ščitnične hormone ponovili čez 6 mesecev.

Držim pesti, da kar najbolje opravita. Drži se, Maša!

Danes sva bile z muco na UZ srčka. Veterinar si je resnično vzel čas in temeljito pogledal srček. Nekje na sredi je postala Maša mnenja, da si preveč časa ogleduje njen srček in je postala malce nemirna, a sem jo hitro umirila. Še veterinarska tehtnica, ki je asistirala pri pregledu je rekla, da je izredno potrpežljiva.
Rezultat?
Veterinar je sproti komentiral sliko na zaslonu. Na UZ se je lepo videlo da zaklopke na levi strani ne “tesnijo” popolnoma. Lepo je bila videti špranjica. Poleg tega je levi atrij malo povečan, ni pa (še) bilo opaziti zadebelitve mišične stene. Atrij naj bi bil 1:1 z aorto (v preseku!) vendar je bil v Mašinem primeru večji.
Veterinar je priporočal naj krvne analize in UZ ponovimo čez 6 mesecev.
Rekel je tudi, da zgodnje zdravljenje ne prinaša pomembno daljše življenjske dobe mačke.
Glede hujšanja pa je predlagal naj dodajam hrano za mladičke (ki je bolj kalorična), ter naj redno spremljam njeno težo.
To je torej to.

Če aortna zaklopka ne tesni, del krvi zmeraj steče nazaj v levi prekat. Ta je zato bolj obremenjen, zato je kontrola čez 6 mesecev vsekakor na mestu, da lahko veterinar presodi, ali se stanje slabša. Morda bo takrat predpisal kakšno terapijo. Velikokrat to s seboj prinaša tudi povečano aktivnost ščitnice ali težave z ledvicami, tako da bo najbrž tudi to treba spet kontrolirati. Izgube teže se pri teh obolenjih žal ne da povsem preprečiti, tvoja naloga pa je, da gre teža le počasi navzdol. Predvsem pa ji ne dajaj nobenih kupljenih priboljškov, ker vsebujejo preveč soli. Nasploh naj hrana vsebuje čimmanj soli. Dobre učinke kaže uporaba ribjega olja in Omega 3, ker preprečuje vnetje srčne mišice, velikokrat dodajajo tudi taurin.
Evo, več ne vem. Zagotovo na netu najdeš še kaj. Če te kaj še zanima, seveda lahko vprašaš, bom se pozanimala. Mašino zdravstveno stanje je sicer potrebno spremljati, a skupaj bosta še dolgo, verjemi. Pridne sta, obe.

Hvala Maša za to, ker deliš znanje z menoj :)))

Res pa je, da sem mislila, da se mi bo oglasil kakšen lastnik živali (četudi psa), ki bi imel podobno izkušnjo, kot jo imava z mojo muco Mašo.
Drugače moja muca sploh ne pozna zunanjega življenja in ob lepem vremenu uživa na ograjenem balkonu (živim v MB v hiši staršev v mansardi), ko bo pa zunaj še topleje, jo dam na oprtnico in greva malo na sprehod. V začetku so ljudje kar zijali, ko so videli mačko na povodcu.
Zdaj ko vem, da ima resno težavo, jo bom še bolj razvajala in se bova še bolj cartali.
Že sedaj tako ali tako spiva skupaj; preden zares zaspiva se še v nedogled cartava; zjutraj pa se zgodba ponovi.
Imaš tudi ti muco?
LP
Ksenija & Maša

Imam, ime ji je Maša :))
Pišem namreč pod njenim imenom, meni je drugače ime. Tako da se meni nimaš kaj zahvaljevati, na forum piše namreč čisto prava domača hišna mačka, kožušček mešanica med tigrico in želvovinko, karakter pa presneto težek.
Veliko pozdravov tudi vama, uživajta v lepem vremenu prihodnjih dni.

Bom čez 6 mesecev kar nadaljevala to temo, saj te prav gotovo zanima, kako se bo razvijalo zdravstveno stanje pri moji Maši.

Ja, prosim. Bom zelo vesela.

Mijav 🙂

Objavljam še svojo sliko[img]http://https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1593345010906469&set=a.1593345084239795.1073741827.100006929557121&type=1[/img]

Mijav 🙂

Malce pozno, pa vendar objavljam še svojo sliko, je moja služabnica rekla, da lahko 🙂

[img]http://https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1593345010906469&set=a.1593345084239795.1073741827.100006929557121&type=1[/img]

Je Uspelo?

Jaz slikce ne vidim 🙁

🙁

Kopirala sem bližnjico iz FB…

Kje je napaka?

New Report

Close