Najdi forum

pridobitev teže

Pozdravljeni

Imam vprašanje glede pridobivanja telesne mase. Star sem 22 let, visok 173cm, tehtam pa le 50kg. Sedaj pa bom razložil o čem se gre : ) v osnovni šoli sem bil med sošolci vedno med manjšimi in bolj drobnimi otroci. Bil sem tudi v LJ v pediatrični kliniki (endokrinologija), kjer so spremljali moj rastni hormon in ugotovili da je vse v redu. V srednji šoli sem nato zrasel za skoraj 20cm, tako da sem sedaj dosegel tisto želeno višino. Nikakor pa se ne morem zrediti. Letos sem bil tudi na gastroskopiji ker me občasno boli želodec, ugotovili so le zmeren blag gastritis. Po pregledih so ugotovili tudi da je blato pozitivno na škrob in maščobe, zato so mi predpisali Kreon. Bil sem tudi na pregledu ščitnice in tudi to je v redu. Vedno imam dobro kri, na splošno sem zdrav, imam le občasne težave z želodcem zaradi stresa (preveč se sekiram za razne stvari). Jem različno hrano, dosti zelenjave in sadja, tudi meso, vendar jem večkrat ter po malem, ker naenkrat ne morem pojesti veliko. Kar opažam je predvsem to, da imam hitro presnovo po vsakem obroku in občasne bolečine v želodcu.

Prosim vas za mnenje, kaj bi še lahko storil, da pridobim na telesni masi, ker me precej moti da sem bolj vitke postave. Strokovnjaki so mi predlagali da bi začel uživati kakšna prehranska dopolnila (proteini, dodatki za rast mišic, kalorije,…). Včasih pridobim kakšen kg, ki pa ga tudi hitro izgubim.

Že vnaprej hvala za odgovor, LP.

Nimam znanja na področju delovanja telesa kot osebni zdravnik ali kateri drug zdravnik. Praviš, da imaš težave z želodcem in da je blato pozitivno na škrob in maščobe – kaj to pomeni? Tvoje telo ne prenaša maščob? Namreč za pridobitev telesne teže ni dovolj, da ješ le sadje in zelnjavo, ter občaasno meso. Če želiš dvigniti težo so ravno maščobe tiste, ki so v telesu potrebne, da ta narase. Vendar glede na to, da si omenjal težave v zvezi z maščobami bo naJBOLJE, DA SE GLEDE TEGA POSVETUJEŠ Z ZDRAVNIKOM. Hitra presnova po obroku je ravno tako del tega, da teža ne narase. Je pa lahko hkrati tudi posledica zaužitih vlaknin – sadje in zelenjava lahko tudi izboljšata presnovo v tej smeri. Verjamem, da je to zate neprijetno. Menim, da so ti strokovnjaki svetovali glede na to, da te spremljajo že nekaj časa v redu. Vztrajaj še naprej pri svojem osebnem zdravniku, da ti svetuje kako dobro pridobiti na teži, da bo to mišična masa kot praviš in ne le nalaganje maščob. Pa tudi kako tvoje telo prenaša maščobe – razni oreški, imajo maščobe v sebi, vendar je odvisno od tega kako to maščobo prenašaš ti oz. tvoje telo. Mogoče bi se lahko posvetoval glede tega še s kakšnim prehranskim strokovnjakom, pa kakšne dodatne preiskave glede hrane in odziv telesa nanjo naredi, da vidiš kaj se dogaja v telesu.

LP

Tatjana

lep pozdrav
imam odgovor na morebitno vprasanje na temo pridobitev telesne teze.
kot si omenil svoje tezave jih tudi sam predobro priznam veliko pojem vendar se me po domace receno nic ne prime.Slisal sem za pivski kvas ki se ga dobi v vsaki lekarni in kosta samo 2 evra stem sem probal in moram reci da sem precej zadovoljen veliko pojem in tudi prime se me 🙂 upam da ti je kaj pomagalo.

probat ni greh

New Report

Close