Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Psihologija in psihiatrija Motnje hranjenja Zatikanje hrane v grlu in problemi z želodčno kislino

Zatikanje hrane v grlu in problemi z želodčno kislino

Pozdravljeni!

Vem, da je bilo o tem ze dosti govora, ampak res potrebujem pomoc. Obupana sem.

Pred dvema mesecoma sem dobila cuden obcutek v glru, kot da se mi je hrana zataknila. Takrat so se mi priceli problemi z grlom. Oviranje pri poziranju, tujek v grlu, enkrat je bilo tako hudo, da mi je bilo slabo in sem bila ze pred bruhanjem. Obiskala sem zdravnico, ki ni dejala nic drugega, kot da imam grlo vneto in da si ga moram pozdraviti sama. Jemala sem neoangin, septolete… Grlo se je pozdravilo a ponovno poslabsalo. Pricela se mi je se zgaga. Na zacetku cez dan, kasneje pa, ko sem se zacela ukvarjati s tekom, se ponoci. Grlo se mi je tako slabsalo in bolsalo, kot zgaga.
Nekega dne pa se mi je hrana zacela zatikati in po obroku sem obcutila da je nekaj ostalo v grlu. Ker je bilo prevec hudo, sem se odlocila, da zacnem s tekoco prehrano. Obiskala sem zdravnico ponovno in rekla je da mi zelodcna kislina zahaja v poziralnik in zato imam taksen obcutek v grlu. Predpisala mi je tablete Acipan. Jemlem jih ze slaba dva tedna in na tekoci hrani sem ze tri tedne. Imam obcutek da tablete ne pomagajo. Zaradi lakote poskusam kaj pojesti. Vcasih mi uspe, vcasih pa se mi zatakne in negre dol. poskusam pozirati, vendar v grlu nastane samo pekoc obcutek. Prav tako nemorem telovaditi, ker mi nagaja kislina.
Stara sem 16 let.

Proti zgagi sem poskusila ze veliko stvari, vendar vse pomaga samo za nekaj casa, ne vec kot nekaj ur.

Res potrebujem pomoc, imam pa obcutek, da mi zdravnica prav nic nezna pomagati, sama pa sem zelo obupana.

Prosim, pomagajte!

Zahvaljujem se vam ze v naprej!

Pozdravljeni,

ob prebiranju vašega sporočila sem se vprašala, če ste se mogoče, ko je prvič prišlo do zatikanja hrane v grlu ustrašili? Včasih, ko se to zgodi, nam je potem lahko že sama misel na hranjenje strašljiva in vso svojo pozornost usmerimo v to ali se bo ponovilo. Ne pravim, da je to lahko edini razlog težav, vendar zagotovo eden izmed njih. Če menite, da ste tesnobni zaradi tega kar se je zgodilo in bi to kar sem napisala tudi lahko bil eden izmed stvari, ki se vam dogaja, bi bilo dobro, da si poleg iskanja zdravnike pomoči, zagotovite psihološko pomoč. Namen tega je, da bi predelali občutke, ki so se ob prvem dogodku pojavili in tudi kako le te obvladovati – še preden bi se stvari poslabšale. Namreč to, da jeste le tekočo hrano ni v redu za telo. Če menite, da bi potrebovali dodatne preiskave in da s strani svoje osebne zdravnice niste slišani kot bi morali biti, imate pravico do drugega mnenja. Pojdite na pregled h kateremu drugemu zdravniku ali pa skušajte svojo zdravnico prepričati, da vas pošlje še na kakšne dodatne preiskave – mogoče tudi pregled želodca in požiralnika s kamero (gastroskopija). Da izključijo fizični vzrok. Če ne bi ta pregled ničesar pokazal, potem bi vam predlagala, da resno razmislite o psihološki podpori ob tej situaciji, ki se vam je zgodila.
Povečana kislina v želodcu se lahko delno umirja z zdravili, vendar je bistveno, da se spremeni način življenja. Stres dodatno slabša to situacijo, tudi prehrana, način hranjenja. Potrebno je jesti umirjeno, za mizo, počasi, imeti redne obroke, da ima želodec kaj predelovati, tudi po 6-7 obrokov dnevno v manjših količinah, z zaprtimi usti, da ne pride še dodaten zrak v telo. Če sedaj jeste le tekočo hrano, menim, da bi tudi to bila posledica tega, da ni sprememb na bolje, ker je hrana že predelana, ko pride do želodca oz. utekočinjena in kislina nima česa obdelovati. To je le moje laično mnenje, vendar verjamem, da je nekaj na tem. Potrebno je, da bi hrano prežvečili počasi in jo pogotnili. Kar pa spet privede do vaše težave. Kljub povečani kislini lahko jeste veliko stvari.
Svetovala bi vam da se čim prej odpravite do svojega zdravnika ali po drugo mnenje, vsekakor pa, da si poiščete še dodatno psihološko pomoč.

LP

Tatjana

New Report

Close