Najdi forum

poškodba živca

Pred tremi tedni imela operacijo gležnja (artroskopsko, zadaj). Od takrat imam pekoče bolečine v stopalu, krče, zunanji del stopala z mezincem je mrtev. Kljub vprašanjem že v bolnici zakaj, kaj ter kako ni bilo od operaterja nobenega odgovora. Ker mi te bolečine ne dajo spati, tablete proti bolečinam ne pomagajo, me skrbi kaj naj storim. Odpustnica je skopa – odstranjeno prosto telo. Imam longeto, gibanje ki bi ga bilo treba izvajati ne morem, ker so v stopalu blazne pekoče bolečine (kot da nekdo reže stopalo). V mirovanju imam občutek, kot da stojim v koprivah, brez longete nimam občutka ko stopim s stopalom na tla.
Kaj lahko storim sama? Je potrebno nazaj do operaterja (kontrolo imam komaj čez 1 mesec)? Tako čakanje je nevzdržno stanje.

Pozdravljeni!

Odsotnost občutka na mezinčevi strani stopala je najverjetneje posledica nadraženja kožnega živca, ki ta del kože oživčuje. Živci se počasi regenerirajo, pomaga jemanje B kompleksa vitaminov. Koliko se bo regeneriralo je navadno težko oceniti.
Če so pekoče bolečine tako neznosne in vam tudi močne tablete proti bolečinam ne pomagajo, bi se na vašem mestu obrnila nazaj na operaterja…čeprav ne more kaj veliko spremeniti 🙁

Vsekakor pa je dobro gleženj razgibavati in sivec vsako uro nekaj ponovitev. Slabo je, če miruje.

Torej – oglasila sem se pri operaterju, ki mi je odstranil mavec ter dejal, naj obremenjujem nogo. O hudih pekočih bolečinah nič, o krčih nič, mrtvo pa bo še en čas, ali pa bo ostalo tako za vedno. V gležnju je pač bilo huje, kot je pričakoval.
Sedaj po tolikšnem času ni izboljšanja, stopim na nogo sicer, ampak pol stopala je kot v lokalni anesteziji, pečenje in krči še vedno, ko hodim ne peče tako močno, ko se ustavim je še huje, miganje s prsti povzroča pekoče trgajoče bolečine v stopalu, sem pa opazila (če se forsiram), da ko migam s prsti palec ostaja večino raven, ga ne morem upogniti, če ga prisilim z roko, me ne boli. Fiziatra imam komaj konec tega meseca, in res me skrbi, kako bo nadalje z gležnjem, stopalom. Zdravnik pa se obnaša, kot da ni nič narobe, pred operacijo pa zatrdil, da bom po 6 tednih nazaj v športu.

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni!

Na vašem mestu bi šla čimprej do fizioterapevta. Ta vam bo med drugim dal lahko tudi konkretne napotke kaj delati in česa ne, doma.

Lep pozdrav, mene čaka ista operacija, zanima me kje ste bila operirana?
Žal sem slišal da so operacije zadaj rizične, če se operater samo dotakne živca so trajne posledice, kaj šele če ga poškoduje… živci se baje zelo slabo regenerirajo, če se sploh… tako da se zelo bojim, da senzibilnost ne bo nikoli več taka kot prej 🙁

Odgovor vam ter g. Barbari

Sedaj ste verjetno že po operaciji. Se opravičujem za zelo pozen odgovor. Vsekakor upam, da je vaša operacija bila uspešnejša kot moja. Vem, da če bi imela sama vse te informacije prej, definitivno ne bi šla na OP. Niti ne vem če boste to prebrali, upam pa, da se javite.
V glavnem – moje stanje je po vsem tem času nespremenjeno, vse skupaj mi počasi udarja na psiho, terapije niti malo ne pomagajo, voda, bazen vse poslabša,… NIHČE pa ne pove nič konkretnega kaj in kako. Še vedno ne vozim avta, gibljivost precej zavrta (pekoče bolečine živca preprečujejo ter zategovanje kite zadaj). Nimam pojma kaj in kako, vsak samo reče da potrebuje noga čas. Koliko še? Najmanj moteče je, da ne čutim zunanjega dela (čeprav je že ob brisanju ter umivanju nog občutek prav ogaben tam). Najhuje je, ko te trgajoča pekoča bolečina zareže ob vsakem gibu čez celo stopalo, po vsem tem času pa je še en dodatek – ko se na notranjem delu gležnja dotaknem po ali v okolici šiva, se ta ista pekoča bolečina razširi v notranji del pete ter zunanji del stopala. Groza! Ko bi moralo biti bolje, se slabo še samo zraven nalaga. Da pa o sami bolečini v sprednjem delu gležnja ne govorim. Ta pa se tudi samo stopnjuje od poškodbe naprej, ampak o tej bolečini noben ne želi slišati. Sem v stanju že precejšnjega obupovanja. Trudim se usposobiti nogo, ampak … Ko že mislim da bo, še vedno ni. Ko brez obremenitve nogo razgibam še nekako gre, kakor pa je noga nekaj minut v mirovanju, se ponovno vse kite ter živci zategnejo in bolečina ponovno trga od prstov na nogi do skoraj kolena. Najhuje je pa po terapiji za spodbijanje živcev – spodbudijo samo še večjo pekočo bolečino, občutljivost v stopalu, in mislim, da po vsem tem času bi VSAJ MALO izboljšanja moralo biti 🙁

Pozdravljena!

Ste morda že poskusila fizioterapevtsko tehniko za mobilizacijo stopalnih kosti? Namen je izboljšati položaj kosti med sabo, pomiriti sklepno ovojnico in izboljšati gibljivost.

Ne, vsaj ne da vem.
Od fizioterapije sem imela galvanske kopeli, magnetno terapijo, individualne vaje, vaje v bazenu, elektro terapijo. Terapije so se menjavale, niso bile v vsakem sklopu. (od septembra do prejšnjega tedna so mi podaljševali). Po galvanskih kopelih je bil živec samo še bolj občutljiv, v bazenu vaje so bile neprijetne, ker je upor vode povzročal pekoč občutek, na magnetu je bilo edino brez težav, elek. terapija pa mi je pod blazinicami naredila na začetku opekline, ker je bilo premočno za kožo, za sam občutek tokov pa ne. Kljub vsemu je mečna mišica v redu, v neobremenjenem stanju gleženj kar bolj razgiban kot prej, samo vsakič ga je treba razgibati, ne ostane, ampak se nazaj zakrči vse-živec, kite in vezi (kar ne vedo/ ne želijo povedati zakaj). Sama stoja na nogi ni pretresljiva, čutim gleženj ter stopalo, ampak je za vzdržati.
A lahko napišete kaj in kako je s to tehniko mobilizacije stop. kosti? Bo vplivalo tudi na zmanjšanje težav v gležnju? Hvala za vsako informacijo.

Pozdravljena!

Tehnika se izvaja z rokami in je neboleča. Težko rečem kaj vse bo naredila pri vas, ker sploh ne veva natančno o čemu vse govoriva – lahko gre samo za eno problematično stvar, lahko pa za cel niz med sabo povezanih težav…kaj več vam takole brez pregleda težko svetujem. Žal.

Pozdravljeni
Zanima me ali se pri operaciji lahko poškoduje živec na nogi zadaj pod kolenom( kožni rak) ker izrežejo v globino me zelo skrbi.hvala za vaš odgovor

Pozdravljeni!

Živec za kolenom je zelo debel in opazen…tako da se ga načeloma težko spregleda in poškoduje. Lahko pa se poškoduje kakšna tanka veja tega živca, ki oživčuje samo kožo in je posledica samo neobčutljivost enega dela kože.

New Report

Close