Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem Fizioterapija in masaže Kronične bolečine v hrbtenici, vratu, lopaticah, kolkih…

Kronične bolečine v hrbtenici, vratu, lopaticah, kolkih…

Spoštovani,

Že približno 6-8 let imam kar precejšnje kronične bolečine v hrbtenici, vratu, lopaticah in kolkih…

Te bolečine čisto nikoli ne izvenijo in jih imam vsak dan in glede na mojo starost me to spravlja v precej slabo voljo in tudi moje vsakodnevno razpoloženje je precej odvisno od mojega stanja torej mojih bolečin kajti boli me čisto vsak dan včasih je neznosno, da imam občutek kot, da imam vneto celo hrbtenico včasih pa se počutim toliko bolje, da vsaj “normalno” funkcioniram čeprav se ne spomnim kdaj je bilo nazadnje tako dobro, da nisem čutil nobenih bolečin.

Moji izvidi z dne 31.5.2011 so sledeči:

MRI ledvenokrižnične hrbtenice:

Pregledana sta bila lumbosakralni del hrbtenice in odgovarjajoči del spinalnega kanala z običajnimi SE in FE sekvencami in transverzalni ravnini.

Začetna spondiloza, sicer na vretencih ni videti izrazitejših morfoloških ali strukturnih patoloških sprememb.

Medvretenčna ploščica L5-S1 je degenerirana, je znižana in ima oslabljeno jakost signala. Majhen del tega diska je ekstrudiran dorzalno v spinalni kanal, centralno in malo bolj na desni strani. Medvretenčna ploščica L4-L5 pa je malo protrudirana dorzalno. Medula je normalno široka.

MNENJE: Majhna diskus hernia L5-S1 in majhna protruzija diska L4-L5.

RTG z dne 29.8.2011

Začetna i.v. hondroza L5-S1. Nakazane Schmorlove hernije na korpusu L1.

Problem pri hrbtu je ta, da ko mo zelo boli me najbolj bolo na desnem predelu hrbta malo nad trtico in v zadnjih dveh letih se je ta bolečina razširila tudi na sprednjo stran na področje medenice in potem me tako skupaj boli. Bolečine pa so precejšnje in trajajo zelo dolgo časa in ne popuščajo. V nogah nimam bolečin, čutim pa mravljince po obeh dveh stegnenicah pa vse do kolen po sprednji strani. V bistvu cela desna stran hrbtenjače se mi zdi čisto zategnjena kot, da bi nekaj imel notri kar bi vse skupaj držalo zlimano in desni del je zaradi tega dosti bolj negibljiv kot sam levi del. Ko se nagnem bočno na levo stran čutim hude zatege in včasih mi tudi vse popoka vendar bolečina ne popušča. Ko se na levi bok nagnem čutim, da je vse skupaj čisto zategnjeno in takrat me medenice zelo zelo boli in čutim bolečine prav tako še bolj v hrbtu. Skratka kot, da bi bilo vse skupaj povezano in vneto.

Z levo stranjo hrbtenice nimam takih težav kot z desno.

Potem sem opravil tudi MRI vratne hrbtenice in sicer 23.4.2010:

Izvid:

Intervertebralna ostohondroza ali jasno bolj levostransko dorzolateralno diskus hernijo ( nekoliko večjo protruzijo ), ki jasno zožuje pripadajoči foramen, asimetrična kostna naplastitev s spodnje strani terminalne plošče levo pa utesnjuje po levi strani tudi hrbtenjačo.

RTG z dne 22.4.2010 vratne hrbtenice:

Vratna lordoza izražena v cervikotorakalnem prehodu, zgoraj izravnana. Medvretenčni prostori so normalno široki. Dorzalno malo prominira spodnji rob korpusa CIII. Levo izgleda utesnjen intervertebralni foramen v višini CV-CVI.Desno težko ocenim, ker projekcija ni ustrezna.

Glede mojih bolečin v vratu oziroma lopaticah pa je takole…že nekaj let čutim, da imam v obeh lopaticah neke manjše strdke, ki na dotik zelo zelo bolijo, velikokrat pa čutim bolečino tam tudi brez dotika in spet kot, da je vse skupaj čisto vneto.

Včasih so bolečine tako hude, da me to čisto zategne v vrat in gre bolečina iz tega najbolj bolečega dela lopatice direktno v vrat, včasih desna stran, včasih leva stran in takrat, ko me tako zategne so bolečine precejšnje, da niti vrata ne morem premakniti v nobeno stran, ker me vse skupaj čisto preveč zategne in zaboli. Občutek zategnjenosti mišice na desni strani je vsak dan, včasih tudi na levi strani.

Da pa bo vse skupaj še huje pa sem dobil tudi,

MR ARTROGRAFIJO desnega kolka, ker imam velike težave tudi z obema kolkoma in izvid je bil sledeč:

Deformirana femoralna glavica v zvezi z robno apozicijo – CAM, alfa kot meri 72 stopinj; debelina in kvaliteta signala iz artikularnega hrustanca sta primerni. Hrustančni rob acetabula je anteriorno poškodovan, na bazi je videti ozko špranjo, ki zajema okoli 12 stopinj oboda. Recesi sklepne ovojnice so primerno razviti.

Kolki so me začeli boleti par let po bolečinah v hrbtenici. Pri kolkih pa je tako, da tukaj lahko vsaj nekako sam malo vplivam na bolečino v kolkih saj vem kdaj me bolijo in od česa me bodo boleli.

Recimo kolki me bolijo takrat, ko dosti hodim, recimo, ko grem v hribe, se ne morem še par dni sestaviti od hudih bolečin v kolkih. Bolečine so take, da se v postelji težko premaknim, popustijo, ko se očitno vnetje pomiri to je čez kakih 3-4 dni…sicer me skozi malo bolijo vendar je še vzdržno, problem pa je, da se ne smem niti ne morem ukvarjati z športi kot so tek, košarka, tenis kajti naslednji dan je katastrofa…vse vaje kar delam za kolke in obračam kolke za krepitev mišic imam naslednji dan vnetje?

Skratka zadeva je sledeča…jaz sem opravil mislim, da že vse kar je možno…za ledveni del hrbtenice in lopatice sem že dobil v zadnjih 2-3 letih dve blokadi, stanje se pa ni niti malo spremenilo. Za ledveni del sem v zadnjem letu dobil že dve fasetni blokadi direktno v mali sklep tam kjer me bilo, stanje se ni popravilo niti umirilo.

Prejšnje leto januarja sem naredil akupunkturo z desetimi obiski, stanje se ni niti malo popravilo in je ostalo vse enako brez kakršnihkoli sprememb.

Vmes sem že nekajkrat dal kri, vedno je bilo vse v redu.

Lansko leto v septembru sem zaradi vseh teh težav bil napoten tudi k revmatologu kjer pa so mi na podlagi vseh teh izvidov dali diagnozo benignega hipermobilnostnega sindroma oz. Maranov sindrom kar pa me je zelo zaskrbelo, ko sem šel na internet vse prebirati glede tega sindroma.

Za potrditev tega sindroma sem moral opraviti veliko preiskav srca, pljuč, trebuha in vida vendar je bilo vse ok in sem dobil izvid, da na podlagi vseh opravljenih preiskav ter pregledov in kliničnega pregleda v genetski ambulanti in anamneze lahko zaključijo, da niso našli kliničnih kriterijev za postavitev diagnoze Marfanovega sindroma in da nadaljnja genetska diagnostika zaenkrat ni potrebna.

Pred približno petimi leti sem v Ljubljani hodil tudi na manualno terapijo in sicer na Kersnikovo ulico k dr. Krylov – Max Medico in glede na obljube sem imel precej velika pričakovanja vendar ni bilo niti malo bolje, s tem, da takrat še nisem imel sploh takih bolečin v hrbtu in kolkih kot jih imam sedaj.

Hodil sem tudi že na inštitu Sočo kjer smo delali raznorazne vaje za krepitev in raztegovanje vratnega, ramenskega in ledvenega dela in vse te vaje že tudi sam poznam od prej, skratka nič mi ni pomagalo.

Glede samih vaj za hrbtni in ramenski del poznam, problem se pojavi, ker nekateri zdravni rečejo, da če imaš bolečine jih ne smeš delati in da se vaje delajo samo takrat, ko bolečin ni.
Problem je, da imam jaz bolečine vsak dan in potemtakem to pomeni, da jih niti ne smem delati, če pa jih ne delam par tednov mi hrbtne mišice zelo uplaknejo in takrat je še slabše, ker hrbtenica ni okrepljena. Torej kaj narediti?

Sicer imam 36 let, 190 cm, nekaj čez 80 kg, 10 let sem se aktivno ukvarjal z košarko in sem jo preehal cca pri 25 ih letih starosti in takrat nisem imel čisto nobenih bolečin razen ene artroskopije kolena. Potem sem začel hoditi na fitnes in ne vem ali je možno, da sem si tam kaj načel?

Največji problem je to, ker sem zelo športen tip človeka in si ne predstavljam svojega življenja brez ukvarjanja s športom. Res je, da sem zaradi vseh teh zade opustil tek in druge kontaktne športe saj takrat imam res hude bolečine, ko se telo ohladi in to traja potem lahko zelo dolgo, pol leta nazaj sem opustil tudi fitnes saj sem mislil, da bo morda kaj bolje vendar ni, shujšal sem od takrat še dodatnih 5 kg in izgubil kar nekaj mišične mase in je očitno hrbtenica še toliko bolj oslabljena in počasi bi začel opet s fitnesom vsaj s tistimi vajami, ki mi ne predstavljajo težav in seveda v mejah normale.

Problem, je ta, da imam včasih take bolečine, da mi ni niti, da grem na bazen plavati, nit do kolesa saj pri teh dveh športih imam še nekako najmanj težav ne bi pa rad opustil športa čisto in “zakrnel” pri 36 ih letih.

Zdravnica mi je rekla, da imajo ponavadi ljudje pri 50-60 letih tisti z hudimi težavami take izvide kot jih imam jaz, ko sem dvajset let mlajši.

Seveda, da nikomur ne privoščim niti najmanjših težav vendar tole se mi zdi za moja leta ekstremno, da imam težave z hrbtenico, zategnjenostjo, lopaticama, desni rami in vezmi na njej in vratom ter seveda še kolkoma.

Ne bi rekel, da gre za eno stvar ali dve ampak pri meni gre skoraj za vsak sklep na telesu, verjetno pa je vse to skupaj povezano ali pa gre pač za kako obolenje kar pa upam, da ne gre. Zjutraj, ko vstanem se počutim čisto trdea, zakrnelega, okornega kot, da bi imel 40 let več…zato pa se sedaj obračam k vam za nasvet ali pomoč saj ste verjetno strokovnjak na tem področju in bi mi znali kaj pomagati.

Poizkusil sem res že precej, plačal sem že toliko denarja za kar mi je bilo potem sicer žal, ker vsi so nekaj obljubljali, pomagal pa mi ni noben. Jaz sem osebnega mnenja, da zdravnik, če zna lahko vsakemu pomaga…

Prosim vas, da si vse natančno preberete in upam, da se lahko kaj pomeniva.

Lep začetek dneva vam želim.

Opravičujem se vam za tako pismo vendar to so vse reči, ki me mučijo in sem vam jih želel natančno opisati…

Lp,S.

Pozdravljeni!

Če so zadeve med sabo povezane, gre za sistemsko obolenje ali pa psihološko motnjo, ki nekako napačno predstavlja, dojema impulze iz periferije telesa.

Kaj naj vam rečem? Ledveni del ni za vašo starost nič posebnega – bolečine se naj bi pojavlajle med sklanjanjem naprej, predklonih, dvigih… Glede na to, da je MR že 2 leti star, se je vse to že saniralo. Držati se morate le določenih ergonomskih napotkov in v ledvenem delu ne bo težav.

Kar se tiče vaših bolečin v kolkih, po mojem sploh niso iz kolkov, ampak so prenesene bolečine iz ledvenega dela – v vaši starosti je statistično gledano to v 98%.

Vrat: pazite na pokončno držo, kot bi vas nekaj vleklo navzgor proti nebu – tako da bo dovolj prostora za medvretenčne ploščice in da bo zmanjšana kompresija na male sklepe hrbtenice.

Glede na to, da se ukvarjate s fitnesom imate verjetno zelo veliko neravnovesje v telesu med globoko ležečimi mišicami in zunanjimi, saj se v fitnesu krepijo skoraj izključno samo zunanje mišice, ki se vidijo. To neravnovesje med globokimi in zunanjimi je zelo nevarno, saj vpliva na biomehaniko gibanja vseh sklepov – če je temu tako, imate nestabilne sklepe in nestabilni sklepi zelo bolijo. In če to traja nekaj časa, mi pa ne okrepimo globokih mišic in pomagamo telesu stabilizirati sklepe, potem telo naredi to namesto nas tako, da tvori ekstra kostnino – osteofite, izrastke, ki potem pritiskajo na živčne korenine in povzročajo bolečine po roki in mravljinčenje – to kar imate že omenjeno v izvidu.

Kaj naj vam svetujem? sama bi na vaše mestu poskusila popolnoma spremeniti način življenja. Redna prehrana preko dneva, po 19 uri nič več, spanje ob 22, redno jutranje vstajanje, ki mu sledi sprehod pred službo. Vsak dan po službi neka aktivnost – zaenkrat ne v smislu športa, ampak v smislu gibanja: hoja po mehkem terenu in ravnem, ples, tai chi, chi gong, savnanje…
Nobenih vaj za zunaje mišice, ampak samo vaje za globoke mišice hrbta, globoke trebušne mišice, stabilizatorje torakalnega in cervikalnega dela hrbta in stabilizatorje lopatic.
Poskusite še z trigger point terapijo, da vam sprosti trigger točke v mišicah, ki verjetno predstavljajo vsaj en del vaših bolečin – glede na statistiko pa je v vaših letih večina bolečin mišičnega izvora.

V službi se izogibajte dolgotrajnemu sedenju.

Pozdravljeni,

hvala za odgovore. Na fitnesu je sicer tako, da če znaš delati vaje za stabilizatorje telesa torej globoke hrbtne in trebušne mišice jih pač delaš tako kot sem jih jaz, ker jih zelo dobro poznam in vem, da brez tega ne gre.

Omenjate ples….tam imam skoraj največje težave, hodim na plesne vaje in me totalno “ubija” to gibanje kolkov in toliko časa stanje na nogah in sem res precej podrt…

Savnanje in vroč tuš mi zelo pašejo tisti čas, pomagajo pa ne.

Konstantno pa me boli samo ledveni del hrbtenice in ko precej boli gre vse to skupaj v medenico in verjetno še v kolk…

Glede samega kolka oz.bolečin v kolkih pa nihče natančno ne ve ali je to zaradi hrbtenice ali samih kolkov, ker gre že za degeneracijo kolkov…očitno zaradi teh vseh bolečin v hrbtu sem toliko “pazil” na hrbet, da sem preveč obremenjeval kolka….skratka, ko grem v hribe in kaj podobnega je naslednji dan polom oz. še nekaj dni po tem…

Glede same triger terapije pa me zanima koliko terapij je potrebnih, kam mi svetujete da grem in kaj pravzaprav to je in seveda še cenik terapije.

Hvala lepa

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni!

Kar se stabilizatorjev telesa tiče, upam da jih res prav delate. Po mojih izkušnjah žal večina ljudi, ki misli, da pravilno izvaja te vaje, temu ni tako…

Pri vaših letih me boste težko prepričali, da ste toliko obrmenjevali kolke, da vas ne bi več držali 😉 Mora biti nek drug razlog za tem.

Po vsaki trigger point terapiji je opazen napredek. Količina je odvisna od kroničnosti same težave, od starosti osebe, od sposobnosti regeneracije telesa…

Več si lahko preberete:

http://www.fizioterapija.net/bolecine-kriz-vrat

http://www.fizioterapija.net/regeneracija-misic-masaza

http://www.fizioterapija.net/terapevtske-masaze#trigger-point

http://fizioterapijanet.blogspot.com/2012/11/bolecina-v-krizu-in-trigger-point-masaza.html

Pozdravljeni,

glede samih vaj stabilizatorjev trebušnih in hrbtnih mišic jih delam pravilno saj jih poznam že precej dolgo časa saj sem se aktivno ukvarjal s športom. Tu nisem, da bom vas prepričeval zakaj in kako in od česa imam težave s kolki, važno je, da jih imam in bi jih želel pozdraviti…bi pa bil vesel, če mi lahko pomagate ugotoviti razlog, ki pravite, da je nekje drugje, zakaj imam težave s kolki.

Seveda pa me zanima cena ene terapije in koliko jih je cca potrebnih. Hvala.

Pozdravljeni!

Kar se kolkov tiče pravim le, da to ni od preobremenjevanja…

Koliko terapij je potrebnih je odvisno od tega, kaj je vzrok za težave – ali se sploh da pomagati, katera terapija se izvaja in odzivanja telesa samega.

O ceni res ne želim govoriti na forumu, lahko me kontaktirate na spodnjo številko in vam bom povedala.

Spoštovani
Pri vas sem bila pred leti, z bolečinami v hrbtu in ste mi s “triger point” terapijo zelo pomagali.
Po večih letin sicer bolečin v hrbtu ne občutim več tako kot prej, verjetno zato, ker imam zdaj
velike probleme z vratom .
MR oz. slike z Valdoltre so potrdile, da imam obrabo večih (4) vratnih vretenc in povrhu zdrs ene ali več ploščic, ki mi pritiskajo na živec. Tako sem vsaj razumela ortopeda, zdravnika. Pa še več izrazov diagnoze.
Ker me to zelo boli, povzroča tudi stalne vrtoglavice in glavobole, ki pripeljejo do pogostih bruhanj, me zanima, če mi lahko kakorkoli pomagate? Tudi spati ne morem na hrbtu zaradi bolečin.
Za morebitni odgovor ali vprašanje z vaše strani se vam najlepše zahvaljujem. Lep dan v Lj.

Pozdravljena!

Pri zdrsu medvretenčne ploščice v vratu lahko pomagamo z manualnimi tehnikami, predvsem trakcijskimi, da poskušamo spraviti ploščico nazaj na svoje mesto. Pomaga tudi trigger point terapija, da se sprostijo mišice, ki so zaradi dolgotrajnih bolečin razvile trigger točke. Zaželjeno je, da doma še izvajate vaje za globoke mišice vratu, da se zadeva ne bo ponavljala.

Spoštovani
Hvala za hiter in jedrnat odgovor.
Zanima me še, če vse tole v praksi izvajate tudi vi, Barbara, kot ste napisali?
Kaj pomeni trakcijska manualna tehnika?
Meni je moj osebni zdravnik odsvetoval manualno terapijo, ker bi sicer lahko pristala na invalidskem vozičku. (Vrat je namreč vse kaj drugega kot ostale kosti….)
Mene pa vseeno zanima vaše odkritosrčno mnenje.
Hvala in lep pozdrav.

Pozdravljeni!

Izvajam vse tehnike sama v praksi že vrst let…

Kar se tiče manualnih tehnik, je imel morda zdravnik v mislih samooklicane manualne terapevte brez medicinske izobrazbe. Že vrsto let sem asistent na predavanjih iz Ortopedske medicine in manualne terapije, ki jih vodi svetovno priznani fizioterapevt (ki izobražuje med drugim tudi naše zdravnike kako injicirati pri okvarah lokomotornega aparata) Rene de Bruijn, ki je predsednik Nizozemske akademije za ortopedsko medicino ( http://www.naog.nl/ ). Vse tehnike, ki jih uporabljamo so varne in strokovno priznane kot medicinske tehnike (nič ni alternativnega), tako da je vsaka skrb odveč 🙂

Trakcijsko terapijo je težko opisati, lahko pa vam zagotovim, da ni nikakršnih hitrih, nenadnih, manipulativnih gibov. Tehnika je izjemno prijetna in vi imate popolno kontrolo nad njo.

Spoštovani
Ker se resno zanimam za vse tele terapije (triger point in trakcijsko manualno terapijo) bi vas
še enkrat vprašala, če te tehnike izvajate tudi vi?
Zanima me kolikokrat predvidoma bi morala priti na terapijo (vsaj približno)?
Z bolečinami v vratu zelo težko vozim, prav tako se težko vozim, če me pripelje nekdo drug.
Pa vendar bi zeeeeeeeeeelo rada odpravila te težave, ker mislim, da bi se mi potem življenje spet
“normaliziralo”. Seveda ob primerni vadbi, vsak dan.
Hvala in lep dan .

Pozdravljeni!

Težko vam rečem kolikokrat je potrebno priti, lahko pa vam zatrdim, da je po vsaki terapiji razlika, ki jo boste opazila. Tako, da se “splača” priti tudi na eno terapijo. Pomagajo pa seveda tudi navodila, (včasih pa tudi vaje), ki se jih držite doma, da si stanja ne slabšate. In pa ja, izvajam tako manualno terapijo kot treigger point.

Pozdravljeni
Pred kakimi 6 tedni sem pri teku nerodno padel na glavo-spredni del obraza. Padca nisem mogel amortizirati z rokama ampak sem udaril direktno z obrazom v tla. Pri tem je prislo do gibanja, da se je glava ustavila, hrbet pa je potoval naprej, dokler ga ni ustavil vrat oz, da se dalje ni vec mogel upogniti. Sedaj imam obcasno bolecine v obliki heksensusa. Enkrat sem se zbudil celo z zelo mocnim in imel mocne bolecine.Ko vstanem pocasi bolecine izginejo ampak so vedno malo prisotne. Tudi gibanje je nato boljse. Zdrlavniku nisem sel, saj nimam nobenih tezav ali simptomov, ki bi kazale na kaj hujsega. Le te bolecine dobim vcasih, ko se zjutraj vstajam. Boli me v predelu vrata v visini ramen, najbolj jh cutim ob/na vretenci. Je mozno, da bolijo tako misice se po tem casu? Sportam lahko normalno brez tezav.
Kaj naj naredim, da se resim teh bolecin.
Hvala za odgovor in pomoc.
Lp. Marko

Pozdravljeni, Marko!

Pri padcu je lahko prišlo do aktivacije trigger točk, ker so se mišice na hitro preveč raztegnile, da bi preprečile prevelik gib – v tem primeru pomaga trigger point terapija. Lahko je prišlo tudi do zdrsa medvreetenčne ploščice – v tem primeru pomagajo manualne tehnike. Lahko gre pa tudi za bolečine zaradi nestabilnosti, kot posledici padca – v tem primeru pomaga pravilna drža, da se okrepijo globoki stabilizatorji vratu.

New Report

Close