Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem Fizioterapija in masaže trigger point terapija

trigger point terapija

Pozdravljeni,

Ali bi lahko trigger point terapija pomagala pri zategnjenosti vratnih in ramenskih mišic zaradi prisilne drže? Sam namreč opravljam sedeče delo za računalnikom in posledično imam zategnjene mišice na vratu in ramenih. Ali pa bi pri tem prišla kakšna druga terapija v poštev?

Hvala in lep pozdrav,

Žiga

Pozdravljen Žiga!

Prav na tem področju kot je zategnjen vrat je trigger point terapija izjemno učinkovita in rezultati so vidni po vsaki terapiji.

Hvala za odgovor!

A je možno, da sem zaradi zategnjenosti vratnih mišic in prisilne drže nekako vsak dan omotičen, brez energije, imam občutek polne glave, kot da ne bi bilo pravega pretoka krvi v možgane imam občutek.

Hvala za odgovor in lp,

Žiga

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni Žiga,

da, to so tipični sindromi, ki jih lahko povzroča mišica obračalka glave. Le ta postane preobremenjena kadar sedimo s sključenim hrbtom in če bi v tem položaju hoteli imeti vrat naravnost, bi morali gledati nekam v tla.Ker pa to ni funkcionalno, zasukamo glavo nazaj, da lahko gledamo v smeri zaslona, mize… pri temu položaju pa narobe obremenimo to mišico obračalko glave in zato se v njej naredijo trigger točke, ki lahko povzročajo vaše omenjene simptome.

Hvala za dogovor.

napisali ste: …pri temu položaju pa narobe obremenimo to mišico obračalko glave in zato se v njej naredijo trigger točke, ki lahko povzročajo vaše omenjene simptome.

Mi lahko prosim malce bolj obrazložite tole? Kakšne trigger točke in na kaj te točke lahko vplivajo? Če prav razumem, lahko te točke, ki se naredijo v mišici, obremenijo pretok krvi v možgane? S trigger point terapijo pa se jih lahko odpravi in izboljša prekrvavitev?

Hvala in lp,

Žiga

To so predeli v mišici, ki ostanejo skrčeni, zato so ostali deli te celice preraztegnjeni. To se čuti pod prsti kot napet trak. Vzdolž tega napetega traku v mišici ležijo zelo občutljiva mesta, včasih se jih tiplje kot vozlički – to so trigger točke. S trigger point terapijo se jih sprosti, napet trak izgine in mišica dobi ponovno normalen vzorec gibanja, normalno lahko opravlja svoje naloge.

Vsaka napeta mišica, ki ma trigger točke, utesnjuje žile in živce, ki potekajo skoznjo ali pod mišico in zato lahko ovirajo pretok po žilah in živcih.

Hvala za odgovor!

Pa vi takoj opazite oziroma občutite, če je mišica napeta (v mojem primeru vrat) oziroma so v njej trigger točke?

V kratkem se vam oglasim po telefonu.

Lep pozdrav,

Žiga

Pozdravljeni,

Da, občuti se drugačna struktura v mišici.

Pozdravljeni,

Naj vam povem še to, da včasih začutim tudi blago škrtanje v vratnem delu, in sicer samo ko premaknem glavo v desno. Npr. če se kdaj obrnem na desno začutim oziroma zaslišim škrtanje v vratu. Včasih tudi parkrat zapored če obrnem glavo parkrat zapored v desno. Če jo pa v levo, pa ni slišat nič.

Kaj bi pa to lahko bilo?

Hvala in lp,

Žiga

Pozdravljen!

Lahko je vzrok prevelika kompresija v malih sklepih vratu zaradi prenapetih mišic, lahko zvok povzročajo same mišice, ki prečkajo kostni odrastek, lahko poka zrak v sklepih….

Pozdravljeni!

Zanima me, če lahko zakrčena mišica obračalka glave povzroča tudi naslednje simptome: pekoč občutek/bolečina, ki se običajno prične pod očesno jamico in se širi desno proti sencam in ob ličnici navzdol v vrat oz. v predel ušesa … mišica v vratu je boleča, predvsem ob odpiranju ust na široko (kot pri zehanju), včasih pa jo je čututi že tudi ob požiranju … oko na ‘obremenjeni’ strani postane razdraženo in rahko rdeče (zunanjost očesa), ter včasih zelo solzi … pri pregledu pri okulistu pa je kazalo, da je solzenje na tem očesu skoraj popolnoma blokirano … zdi se, da bolečina okoli očesa delno popusti, če glavo močno potisnem naprej (brado proti vratu).

Hvala za odgovor in lep pozdrav.

Ja, ste prav šolski primer!

Tudi meni se na vsake par mesecev pojavijo bolečine v vratu in rami (vedno na desni strani). Verjetno je to posledica dela za računalnikom, zato se v tem času probam več gibat, kar čez dan tudi pomaga. Se pa stanje vedno poslabša, ko se zjutraj zbudim (čeprav s spanjem nimam težav). Bi bil lahko vzrok tudi vzglavnik ali ležišče? Po kakšnem tednu ponavadi bolečina sama izgine. Bi lahko kako sam pospešil okrevanje ali se da to rešiti edino z masažo?

Pozdravjeni!

pri trigger točkah je problem, saj se potuhnejo – postanejo latentne trigger točke. In čez nekaj časa, ko mišice spet malo preveč obremenimo – npr. s slabo držo, ne optimalnim ležanjem ali recimo prepihom, se te latentne točke zbudijo in postanejo aktivne trigger točke, ki povzročajo težave.
Trigger point terapija sprošča tako aktine kot tudi latentne triger točke in tako rešuje težave. Poleg tega tudi te obravnavane mišice dobijo nazaj svojo moč in to občutite recimo tako,da se lažje držite vzravnano.
Za ohranjanje sproščenih mišic pomaga kopel, topel tuš, nežno gibanje, nežno raztezanje, infra savna… a žal vse to latentnih točk ne sprosti.

Ali bi prišla v poštev ta terapija za artrozo kolena z oteklino. Hvala in lep pozdrav, Janja

Pozdravljeni!

Ne, v vašem primeru se dela tridimenzionalna mobilizacija kolena in manualne tehnike za koleno.

Pozdrav

Zanima me ali je lahko posledica bolečin v vratu zaradi slabe drže tudi povišan krvni tlak?
Vrat me ne boli tako hudo, bolj občutim bolečino ponoči med ležanjem. Bolečina se mi občasno (ponoči) preseli v glavo in sence. Vrat lahko tudi nemoteno premikam, čez dan čutim le rahlo zategnjenost, občutek vrtoglavice, včasih vidim pike pred očmi, vendar vse to le občasno.

Pozdravljeni!

Povišan tlak ne more biti posledica bolečin v vratu.

Prej so bolečine v vratu povezane s slabo držo in tukaj dela čudeže trigger point terapija.

Omotičnost je lahko posledica krvnega tlaka ali pa zategnejnosti mišic.

Sporočam vam, da sedaj ko me vrat ne boli več, le še malenkost ga čutim pod določeno držo, je tudi krvni tlak normalen. Imate kakšno razlago na to?

Pozdravljeni!

telo nam na različne načine sporoča kaj se v njemu dogaja. Lep primer je ledveni del hrbtenice: medvretenčna ploščica boli globoko, difuzno, ledveni sklepi bolijo bolj lokalno in površinsko, ledvene mišice spet povzročajo drugačno bolečino, ledvični kamni bolijo spet na svoj način, bolečine v križu zaradi menstruacije imajo topo značilnost bolečine – in vse našteto povzroča bolečine v križu.

V vašem primeru ste verjetno čutili napete vratne žile zaradi povišanega pritiska, kar pa se povsem razlikuje od bolečin v vratu zaradi okvar lokomotornega aparata. Zapomnite si ta občutek, saj vam je lahko krasen indikator za visok tlak.

New Report

Close