Najdi forum

Pozdravljeni!

Zanima me, kaj lahko naredim sama proti nastajanju vozlov v predelu vratu in hrbta (imam jih kar nekaj, nastajajo mi sproti, masaža jih seveda ne odpravi povsem).

Poskušam se izogibati stresnemu življenju in dolgotrajnim ponavljajočim se gibom, a.. saj veste, današnji tempo je žal “all inclusive”.

Zakaj pravzaprav pride do vozlov? Ker mišice ne dobijo dovolj kisika?
Kateri šport pa je za to najprimernejši?

Hvala vnaprej za odgovor,
Notta

Pozdravljeni!

Proti nastajanju vozlov vam bo koristilo vsakodnevno redno izvajanje primernih vaj in trepljanje po mišicah. Pomaga tudi topla tkoča voda.

Masaža jih ne more odpraviti, saj to tudi ni njen namen. Odpravi jih trigger point terapija.

Do vozlov pride ali zaradi hitrega nenadnega giba ali zaradi neprimerne dolgotrajne drže ali zaradi prevelikega raztega mišice ali zaradi nepravilne rabe mišice. Ko so vozli prisotni, se spremeni normalen gibalni vzorec v nepravilni gibalni vzorec, kar ima za posledico, da se krog prizadetih mišic še veča…

Tam kjer vozel nasane, bi potrebovalo telo veliko ATP energije, da bi lahko razrešilo situacijo. Ker pa je na tem mestu volumen mišice povečan, to pomeni, da so v tem predelu kapilare stisnjene in da tam telo dobi še manj ATPja, kot bi ga že v normalnih razmerah mišica potrebovala – zato si telo nikakor ne more samo pomagati. S počitkom se vozli potuhnejo v latentno stanje in se ob prvi večji uporabi mišice ponovno zbudijo…

Nobeden od naših športov vam ne more koristiti. Preventivno vam lahko pomaga joga ali še bolje Qi gong.

Pozdravljeni!

Se bom navezala na zgornjo temo, ker imam podobne probleme kot Notta.
Pravzaprav se moje bolečine v predelu hrbta, ramah in predvsem v vratu vlečejo že kar precej časa. Lansko poletje (4 mesece po tretjem porodu) me začel boleti mezinec na desni roki, zapestje, komolec in rama. Potem je ta bolečina popustila, zadnjih šest mesecev pa imam konstantne bolečine v desni rami in pa boleč vrat – pravzaprav tako kot da bi imela stalno “heksenšus”. Občasno imam tudi mravljince po roki in pojavi se taka “trgajoča” bolečina v zapestju, roki in ramenih.
Naj naštejem še nekaj dejstev, ki bodo mogoče pripomogli lažji predstavi: stara sem 36 let, imam tri majhne otroke, 8-urno delo za računalnikom …

Ker se stanje nikakor ne izboljša, sem bila pri revmatologu, ki ni ničesar odkril, zadnja dva meseca hodim na pilates, saj sem mislila,da bi bilo dobro uvesti malce gibanja v moj vsakdanjik (čeprav imam pri treh otrocih kar pestro), občasno hodim na masažo hrbta, ki mi malce omili zadevo … res sem že malce obupana, ker sem stalno utrujena in bi rada našla izvor mojim bolečinam.

Hvala za odgovor in lp.

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljena!

Vaša zadeva je zelo pogosta in rešitev precej preprosta. Tako mravljinčenje kot bolečine v vašem primeru bodo povsem izzvenele ali pa se vsaj občutno zmanjšale z trigger point terapijo. Zato hitro telefon v roke in pokličite fizioterapevta, ki obvlada trigger point terapijo.

Povsem normalno je, da vam gibanje oziroma pilates ne more pomagati. Zaradi stalnih preobremenitev in “grdega” ravnanja s telesom, nastanejo v mišicah trigger točke ali po domače vozli. Le ti vplivajo ne samo na bolečino, ampak tudi na drugačen – nepravilen gibalni vzorec – zato vam gibanje ne more pomagati, ampak včasih lahko stanje še poslabša.

pred letom dni sem imel zdrobljena 3 rebra.zaradi teh bolečin je rama mirovala cca 3 mesece.po terapiji v toplicah so se bolečine v rami stopnjevale.telovadba in protibolečinska elektro terapija mi niso pomagale,gibljivost ramenskega sklepa je bila vse manjša.malo sem si sam pomagal z IR žarnico. zdaj sem končno prišel na vrsto za MRI.ugotovili so srednje velik izliv v subdeltoidno burzo ter v glenohumeralni sklep : združljivo z burzitisom in sinovitisom.zmerna artroza glenohumeralnega sklepa.erozije in manjše pseudociste na dorzalnem delu glave humerusa v predelu nasadišča tetive MIS-a :znak posterosuperiorne utesnitve
splošna zdravnica mi ponuja naklofen,pa me zanima če obstajajo še kakšna druga zdravila* za ozdravitev vnetja

Pozdravljeni!

Kar se tiče zdravil – medikamentov, so zdravniki tisti, ki se na predpisovanje le teh najbolje spoznajo. Moje osebne izkušnje potrjujejo izbiro vaše zdravnice o jemanju naklofena dva do pet dni. Pomagajo pa lahko še diadinamski tokovi in počitek. Dovoljene so le pendularne vaje.

Zdravo.
jaz sem bila športnica in sicer trenirala sem kickboks, kjer sem velikokrat utrpela poškodbe pri lopatici. Sedaj me konstantno boli zraven lopatice, kjer imam vozle. Včasih me tako boli, da me boli še cela roka, ali pa imam fling da me boli še prsni koš. če me fant malo zmasira pomaga, ampak samo kratkoročno. ne vem kako lahko razvozlam, ker če me masira dalj časa in bolj “na trdo” me zelo boli in mora prenehati.
(ko masira se vozel premika in poka)

Hvala že vnaprej

Pozdravljeni!

Težko boste sama “razvozlala vozle”, ker če so že dolgo časa prisotni, pride v tkivu do strukturnih sprememb, ki jih s trigger point terapijo ponovno normaliziramo. Za vozle učinkovito in trajno pomaga trigger point terapija. Sama pa lahko poskrbite za pravilno držo in da ne pride do preobremenitev 🙂

Samo v premislek !?! Pri svojem delu – masži sem naletel že tudi na bolečine kot jih opisujejo, pa to niso bili nobeni vozli ampak utesnjeni živci, ki jih niso razpoznali niti z ultrazvokom. Našli so nekaj malega kalcinacije, potem pa je bilo znanosti konec. Tako, da mislim, da so takele diagnoze prek foruma malce prenagljene in je pred diagnozo nujen oseben stik. T. point terapija ni odgovor za vse težave.
Pa brez zamire! Lep pozdrav
Uroš

pozdravljeni!
Junija 2010 sem bil operiran na herniji L5-S1 (bolečina se je iz ritnice hitro preselila v levo nogo, tako da je bila operacija neizogibna, vsaj tako so mi rekli na ortopediji).
Sedaj, če nisem fizično aktiven večjih težav nimam več.
Ker pa sem človek, ki se rad ukvarja s športom prav dolgo časa brez športa ne gre.
Po duši sem tekač, tako da najraje tečem. Problem je v tem da me po 15. minutah počasnega teka močno začne boleti leva noga, meča in pa zadnja stegenska mišica, noga postane čisto ¨zategnjena¨.
Sem bil pri fizioterapevtu, ki mi je izvajal t.i. trigger point masažo, češ da imam zavozlane kite in mišice (mogoče se nisem ravno prav izrazil), ter da so lahko po operacije ostale brazgotine.
Ko sem to masažo začel izvajati tudi doma (redno vsak dan) s pomočjo žene, je noga bolje. Sedaj me zanima če tudi elektrostimulatorji pomagajo razbijati ti. vozle, ali so ti tako globoki da jih je možno ¨razbiti samo ročno¨.
najlepša hvala za odgovor.
želim vam lep dan, tomaž

Pozdravljeni, Tomaž!

Elektrostimulatorji, magnetoterapija, Tecar, jakuzzi, savna in podobno ne razbija trigger točk – vozlov. Delno pomaga terapija z ultrazvokom, a tisto kar UZ doseže v 15 minutah se z rokami doseže v eni minuti. Problem vseh aparatov in pripomočkov je v tem, da je sila iz ene smeri. Ko pa delaš ročno, svoj pritisk stalno prilagajaš in je nekje pravokotno glede na krivino vozla – to se ne da doseči z nobenim aparatom. Triiger point terapija pozna 4 tehnike: ena je usmerjena na sproščanje trigger točk, druga tehnika se ukvarja z okolico trigger točke, tretja tehnika sprošča vezivna tkiva v mišici in četrta odmakne celotno mišico od ookoliških tkiv. Tako da trigger point terapija ni samo “razbijanje vozlov” – to je le en del terapije. Če želimo doseči rezultat, pa so potrebne vse 4 tehnike.

Pozdravljeni Uroš!

Popolnoma se strinjam z vami, da se nikakor ne da postaviti diagnoze na osnovi opisanih težav po netu. Največkrat se da diagnozo postaviti na osnovi kliničnega pregleda, včasih pa tudi po kliničnem pregledu zadeve niso črno-bele. Utesnitve živcev zgornjih okončin se da pogosto ugotoviti z Upper limb tension testi in specifično razporeditvijo mravljinčenja oziroma neobčutljivosti. Se pa te utesnitve na srečo precej redke in največkrat opisane težave pri aktivni populaciji nastanejo kot posledica trigger točk. Seveda pa trigger point terapija ni čarobna terapija, ki bi pomagala za vse težave.

Pozdravljeni, zadnjih nekaj let bolj intenzivno delam jogo (veliko asan, kjer se potrebuje veliko moč trapeziusa in me je ‘vštihnilo’ med lopaticama, najprej bolečine v prsnih vretencih med lopaticama pri teku, kolesarjenju ali tresenju v avtomobilu zaradi lukenj na cesti. Najprej sem pomislila,da je problem v hrbtenici, RTG ni pokazal posebnosti. Zaradi hudih bolečin v hrbtenici in muskelfibra v zgornjem delu telesa sem bila primorana jemati Olfen, da mi je vsaj malo popustilo. Na youtube sem gledala prispevek, da lahko z dvema teniškima žogicama v nogavici masiraš mišice. Ko sem dala žogici med hrbet in steno, mi je bolečina popustila. Odkrila sem da je v nekaterih točkah mišica bolj občutljiva in da mi pritisk žogice na to točko blazno paše, ko vozim žogico s hrbtom po tem delu, prav čutim vozle, kot da se voziš po ‘ležečih policajih’.
Nato sem odkrila še tole spletno stran
http://www.triggerpointtherapist.com/blog/trapezius-trigger-points/trapezius-trigger-points-everybody-has-one/
in res točno na teh točkah imam vozle !

Pozdravljana,

trikrat sem že obiskala terapevtsko masažo s trigger point terapijo. Vozli v predelu leve lopatice enostavno ne popustijo, bolečine so s terapijo samo še hujše. Z mirovanjem bolečina malenkost popusti, sicer boli dan in noč celotni predel leve rame, lopatice in celo leva roka. Terapevtka je dejala, da je verjetno prišlo v tem predelu do hudega vnetja.

Ali mi svetujete obisk zdravnika za morebitno zdravljenje s protivnetnimi tabletami? Bi bilo potrebno še kakšno recimo slikanje v predelu lopatice zaradi morebitnih poškodb tkiva.

Prosim za nasvet.

Hvala, Nina.

Pozdravljena, Nina!

Moje mnenje je, da je glede na opisane težave bolj verjetno, da gre za okvaro medvrtenčne ploščice v vratu, ki draži živčno korenino in vam povzroča bolečine…

Pomaga pravilna pokončna drža med sedenjem in nikakor ne izvajajte raztezanja za vrat, ker bo poslabšalo stanje.

New Report

Close