Najdi forum

artroza kolena

Spoštovani,
star sem 54 let, od lanskega marca naprej imam skoraj neprekinjene bolečine v obeh kolenih, podnevi in ponoči, ponoči včasih tako močno, da se prebudim in ne morem več zaspati. BOlečina se poveča po obremenitvi, včasih tudi ob vremenskih spremembah. Edina 14 dnevna popolna odsotnost težav je nastopila lani septembra ob nastopu jesenskega dežja, potem se je vse povrnilo.
Na podlagi slikanja so mi postavili diagnozo artroza kolena, dobil sem napotnico za fizioterapijo in ultrazvočno terapijo. V zdravilišču so mi namesto ultrazvoka izvajali magneto terapijo in me vključili v telovadne vaje, vendar bolečine niso minile. Od lani tudi redno doma izvajam vaje za okrepitev kolena, ki so mi jih pokazali na fizioterapiji, cca 15 minut zjutraj. Sedaj že 2 mesec uživam prašek Glukozaminijev sulfat (Dona),na podlagi zdravniškega recepta, vendar bolčine ne popustijo. Zato si dnevno zjutraj koleno zmasiram z glukozaminsko kremo, zvečer pa še s ketonal mazilom. Večino časa od lani podnevi in pogosto ob močnejših bolečinah tudi ponoči, nosim kolenčnike, ker mi ublažijo bolečino.
Prosim za vaš nasvet,
Janez

Pozdravljeni!

Glede na to, da vas nisem niti videla vam lahko odgovorim zelo na splošno.
Prva možnost je, da poizkusite z konzervativno terapijo, v vašem primeru:
– tridimenzionalna mobilizacija kolen za izboljšanje gibljivosti kolen in zmanjšanje nadaljne obrabe hrustanca in
– trigger point terapija mišic nog za zmanjšanje bolečin in
– akupunktna masaža, za vzpostavljanje ravnovesja in boljšo oskrbo kolen in
– ustrezne vaje in ustreezno vsakodnevno gibanje.

Če zgoraj omenjenna terapija ne bi prinesla uspeha, pa je edini način operativni – zamenjava kolen za umetne proteze, o tem pa seveda presodi ortoped.

Pozdravljeni!
Gospod Borislav, moja mami ima čist isti poblem in sem pomislila, da vam povem, kaj pomaga njej.
Kupila si je sobno kolo in vsako jutro si z njim razgiba koleno (Pravi, da je na začetku zelo boleče, je pa potem čez dan neprimerljivo boljše), ko konča z vožnjo (od 10 do 20 min odvisno od počutja) si koleno primerno ohladi in si ga zmasira s konjsko kremo (kupi se jo v kitajskih trgovinah). Če je potrebno to ponovi večkrat na dan.Pravi, da ji zelo pomaga.
Upam, da vam bo kaj v ponoč.
Andrejka.a

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,

tudi moja mama ima začetek artroze na obeh kolenih (blažjo obliko kot je opisal gospod), pa jo zanima, kakšen kolenčnik naj kupi. Nosila bi ga samo na desnem kolenu, in sicer samo za hojo v klanec in navzdol, mogoče tudi smučarski tek. Za vsakodnevno uporabo ima ozek trak s silikonom.
Hvala za odgovore!

Pozdravljeni!

Artroza – pomeni stanjšan hrustanec, kar se vidi na RTG kot povečana sklepna špranja. Hrustanec nima žil in živcev in zato tudi ne more povzročati bolečin. Torej: ARTROZA NE BOLI. Lahko pa je nadražena sklepna ovojnica, kar povzroča bolečine in pri temu pomaga tridimenzionalna sklepna mobilizacija, da odpravi bolečine in izboljša gibljivost in tako zadržuje napredovanje obrabe hrustanca. Lahko se kakšen mali delček hrustanca odkruši in plava v sklepu – takrat lahko pomaga manipulacija.

Kolenčniki pomagajo s tem, da stalno dražijo kožo nad kolenom in na nivoju hrbtenjače blokirajo bolečinske impulze (podoben princip: ko se opečemo – popihamo in neha boleti, čeprav je opeklina še vedno enaka). Na nek način možgane prelisičimo. Če želi imeti kolenčnik, ji svetujem najcenejšega in najmehkejšega, če je možno z luknjo za pogačico.

Pozdravljeni!

Obnavljanje hrustanca je zelo trd oreh. Tudi sama imam težave s koleni. Baje da razne kremice in tablete glukozamina bolj malo pomagajo, ker ne prodrejo do hrustanca, saj je ta slabo prekrvavljen. Sem pa prejšnjič na televiziji videla prispevek o neki novi možnosti terapije z magnetno resonanco, ki naj bi dejansko pomagala. Pozanimala sem se v zvezi s tem – privatna ambulanta bo kmalu nudila to možnost zdravljenja. Sem jih poklicala in zaenkrat še nimajo aparature, zato sem jim pustila telefonsko, da me kontaktirajo, ko bo tako daleč. Po mailu so mi poslali tudi reklamni letak in stvar se mi zdi precej perspektivna.

Lp, Mirjana

Pozdravljena!

Žal še ne poznamo nobene metode, tehnike, zdravila… ki bi povečevala hrustanec.

Edina zanesljiva metoda je preprečevanje nastanka obrabe hrustanca – torej ohranjati maksimalno gibljivost sklepov, ne se dolgo zadrževati v enem položaju – torej dolgotrajna stoja ni v redu, dolgotrajno sedenje ni v redu, dolgotrajno ležanje ni v redu… in po drugi strani vemo, da pretirane obremenitve naredijo zelo zelo majhne luknjice globoko v hrustancu, ki nato sčasoma povzročajo krušenje hrustanca na tistem mestu.
Hrustanec propada tam, kjer ni pravilno obremenjen.

Tudi sam sem imam težave z bolečimi koleni. Predvsem pri hoji navzdol. Kasneje sem si strgal križno vez. Z rednimi vajami, ki sem jih izvajal po rekonstrukciji križne vezi in jih izvajam dnevno še danes sem te bolečine skoraj odpravil.
Vaje za krepitev kolenskih sklepov izvajam eno uro dnevno. Vsak dan drugi sklop (z žogo, brez pripomočkov, z elastiko, kolesarjenje…).

Najbolše sredstvo za “mazanje” kolen je kolesarjenje.
Še nekaj vajic, ki bi vam bile lahko v pomoč: http://www.squidoo.com/knee-strengthening-exercises2

LP in brez bolečin!!!

Ker je moderator odobril mojo objavo in sem dodal povezavo do angleške strani bi dodal še najbolj pomembne zadeve, ki so potrebne pri izvajanju vaj.

Predno začne izvajati vaje si lahko rahlo zmasirate kolena (noge). Čisto dovolje je olje, ki se uporablja za dojenčke.
Normalno je, da se med izvajanjem lahko pojavi bolečina, ki po končani vadbi izgine.
Vedno, ko izvajate vaje imejte misli usmerjene na mišico za katero izvajate veje.
Vse vaje je potrebno izvajati počasi, brez sunkovitih gibov.
Med vajo se v vsakem položaju za nekaj časa ustavite in dodatno napnite mišice.
Vaje je tudi priporočljivo izvajati v vodi, vendar pri težavah s koleni ni priporočljivo plavati žabico sploh pri rehabilitaciji križne vezi.
Začetne vaje, ki jih izvajamo v vodi so hoja naprej, nazaj, vstren (prvo kratki nato čedalje dalši koraki in zopet kratki), tek na mestu z stopnjevanjem tempa. Plavanje tako, da se primemo za rob bazena in brcamo z nogami (brez sunkovitih gibov). Vajo izvajamo na prsih in hrbtno.
Voda zelo dobro vpliva na telo oz. skoraj dela čudeže. Tudi vadba v vodi je manj boleča.

Ker sem pa ravnokar opazil, da je moderatorka izkušena na tem področju fizioterapije, vam toplo priporočam izvajanje vaj z namestitvijo elktrostimulatorja in za blaženje bolečin TENS.

[url=http://http://www.squidoo.com/knee-strengthening-exercises2

LP

Pozdravljeni!
Mene pa zanima ali je možno, da cepiva povzročajo artrozo pri najstnikih stari 13-16 let, partnerjev sin je dobil umetno koleno pri 15 letih, nečakinja pri 14 letih operirana na kolku? Lp

Pozdravljeni!

Ne, cepiva ne povzročajo degenerativnih sprememb.

New Report

Close