Najdi forum

Lepo pozdravljeni!
Pri delu mi je spodrsnilo in sem si zvil gleženj. Na pregledu je bilo ugotovljeno, da so v gležnju počile vezi. Na RTG posnetku je bila videna fraktura fibule približno 10 cm pod kolenom. Sprejet sem bil v bolnišnico in operiran. Dobil sem 2 transfiksacijska vijaka in zašili so mi sindezmozo in deltoidni ligament. Po 8 tednih so mi vijaka odstranili. Po enem tednu lahko stopim na nogo, vendar mi čez dan gleženj oteče. Tudi hoja ni dobra. Kakšne vaje mi priporočate, da bi gleženj čimprej postal normalen. Kaj po oteklina?
Hvala za nasvet!

Pozdravljeni Cammy!

Gleženj vam bo še nekaj časa otekal, še posebej če ne hodite nikamor na terapijo. Za pravilno celjenje zvitega gležnja je priporočljiva terapija z ultrazvokom, obsevanje z biospektrumom medicine (če imate še modrico), limfna drenaža (za zmanjševanje otekline in izboljšanje pretoka limfe). Pomaga tudi refleksoterapija stopal in akupunktna masaža po Penzlu za normaliziranje energetskega pretoka skozi poškodovano mesto na gležnju in pod kolenom. Tako se bistveno skrajša proces rehabilitacije in izboljša se učinkovitost.

Pri zvitem gležnju se začne najprej z izvajanjem vaj v odprti kinematični verigi predvsem za mišice, ki premikajo stopalo navzven (evertorje stopala). Postopoma se dodaja vaje v zaprti kinematični verigi in postopoma se povečuje obremenitev na poškodovano nogo, tako da ste na koncu sposobni dinamične in hitre obremenitve prenašati brez težav (npr. skakanje iz leve na desno nogo). Vendar pa naj vas vaje nauči izkušen fizioterapevt, ki bo znal oceniti katere vaje so primerne za določeno obdobje in vam bo vaje postopoma stopnjeval. Če boste z obremenitvami pretiravali, se vam zvin lahko ponovi.

Lep dan vam želim!

Barbara

New Report

Close