Najdi forum

Bolečine v križu

Spoštovani!

V upanju da mi boste odgovorili se na vas obračam s sledečim vprašanjem.
Kot najstnica sem imela težave s hrbtenico in nosila steznik (celotni), bila sem tudi v bolnici. Nekako se mi je uspelo “rešiti” steznika.
Sedaj sem stara 25 let in občasno čutim bolečine v križnem predelu. Zelo težko se (ali pa se sploh ne morem) predklonim pri npr. obuvanju čevlja, težko se usedem. Vendar to pridejo samo določena obdobja. Pride čas ko mi ni nič-vsaj navidezno.
Nekaj časa sem jemala tablete, pa mislim da se človek s tem samo tolaži-problem pa ni odpravljen. Zanima me “prva pomoč” pri teh bolečinah, ki me ovirajo pri delu (pretežno stoječe). Kakšna masaža se priporoča ali pa kateri šport bi bil najbolj učinkovit.
Hvala za odgovor in lep pozdrav,

Tinqa

Pozdravljena Tinqua!

Celotne steznike velikokrat predpisujejo pri posebi ukrivljenosti hrbtenice, ki ji pravimo skolioza. Ukrivljenost hrbtenice se tekom rasti ponavadi povečuje, ko pa se rast telesa ustavi, se proces krivljenja praktično ustavi in zato nošnja steznika ni več potrebna.

A s tem vaših težav še ni konec, kot ste tudi sama ugotovila. Mišice ob hrbtenici so zaradi ukrivljenosti hrbtenice različno obremenjene. Ene so prekratke in preobremenjene, druge so predolge in premalo obremenjene, zato povzročajo bolečine.

S posebno fizioterapevtsko masažno tehniko (“trigger point terapija”) se uspešno sprosti prenapete mišice in tako pomaga pri vzdrževanju ravnovesja med levo in desno stranjo celotne hrbtenice od vratu pa do križnice. Z akupunktno masažo po Penzlu in reflekso terapijo stopal se doseže boljšo prekrvavitev in boljši pretok energije po celotnem telesu, kar pomaga pri odpravljanu bolečin, kakor tudi zmanjšuje možnost, da se bolečine zopet pojavijo.

Priporočljivo bi bilo, da bi sama doma vsakodnevno izvajala specifične vaje za skoliozo (za izboljšanje gibljivosti hrbtenice, za boljšo elastičnost mišic in za krepitev globoko ležečih mišic), ki naj vas jih nauči fizioterapevt. Prepričana sem, da ste tekom svojega življenja spoznala že veliko različnih vaj, a medicina se razvija in tako se tudi vaje spreminjajo.

Od športov bi vam odsvetovala vse športe, ki imajo hitre in močne udarce (kot npr. tenis, badminton, squash). Menim, da je za vas bolj priporočljivo jahanje, hoja v hribe, soročno plavanje in športi, ki zahtevajo soročno gibanje in ne enostranskih obremenitev.

Kar se pa tiče jemanja tablet, se strinjam z vašim mnenjem, da je to samo lajšanje simptomov in bežanje pred dejanskim problemom. A ne pozabite, da smo včasih v taki situaciji, ko nam tableta predstavlja edino možnost za trenutno olajšanje težav.

Upam, da sem vam z mojim odgovorom pomagala in želim vam lep dan še naprej.

Barbara

Spoštovani!

Ko vam tole pišem se mi je stanje malo izboljšalo-redno sem delala vaje za hrbtenico in fant me je masiral po ledvenem delu z Diano balzamom in masažnimi koleščki.
Vesela sem da ste se pridružili na ta prepotrebni forum in da delite svoje izkušnje z nami.

Lep pozdrav,
Tinqa

Pozdravljeni

Na vas se obračam za tolmačenje izvida. Slikal sem ledveni del hrbtenice (RTG). Za to sem se odločil ker če imam naporen dan (Mizarstvo). Imam ob večerih ali že čez dan kar “sesut” spodnji del hrbtenice, ni pa nujno da je delo zelo fizično, lahko je  ponavljajoče ali v dolgotrajni “čudni” drži… (pa tudi zaradi velikokrat vnetja sečil). Star sem 33 in lahko rečem v fit kondiciji. (Šport alpinizem, do zdaj me pri tem še ni nič oviralo…) Višina 179 tež. 75 kg

Izvid je pokazal sledeč:

zmanjšana lumbalna lordoza.

Leteralni osteofit na korpusu segm. L2 levo.

Višinakoprusov je ohranjena,prav tako medvretenčni prostori.

Je to resna zadeva? kako zdravljene priporočate? (ali so zadosti vaje..)

Pozdravljeni,

žal nimam kompetenc za razlaganje izvidov. Prosim, obrnite se na zdravnika.

Lep pozdrav

Barbara Purkart spec.ortop.med, mag.kineziol., dipl.fiziot.

https://fizioterapija.net/

Za več informacij sem dosegljiva na tel: 041353366

New Report

Close