Najdi forum

Pred 15 leti sem si poškodoval hrbtenico, ki so mi jo operirali (vstavili fiksatorje, ki so jih po enem letu odstranili) in do sedaj nisem imel večjih težav z njo. Pred kratkim pa so se pojavile bolečine v ledvenem delu in to predvsem ponoči in zjutraj. Pri slikanju so ugotovili da je med dvema vretencema na eni strani (na mestu operacije) nastal nek mostiček (vzrok je lahko nalaganje kalcija v odmrlo mišico), ki blokira miganje hrbtenice, zaradi česar se je hrbtenica tudi ukrivila. Svetovali so mi vložke za v čevlje, da bi to ukrivljenost malce ubažili, vaje za hrbtenico in primeren stol. Operacija naj bi za (še) ne bila potrebna.
Stanje se je malček izboljšalo, ampak bolečina še vedno ostaja, le v bvlažji obliki. Na koga naj se obrnem še za kako mnenje?

In še, v poplavi raznoraznih ortopedskih stolov se ne znajdem najbolje in ne vem, kaj naj iščem. Morda kak namig, kateri stoli so primerni za te situacije?

Moja znanka je kupila stol v Avstriji. Več lahko vprašam.

Pozdravljeni Drejch!

Glede na to, da ste napisali, da so vam fiksirali hrbtenico že pred 15 leti in da ste imeli vstavljene fiksaterje eno leto, menim, da je prišlo že v tistem letu do zakostenelosti (torej nalaganja kalcija) mišic, vezi in sklepnih ovojnic v fiksiranem področju (temu so tudi fiksaterji namenjeni). Torej imate verjetno že od takrat ta del hrbtenice negibljiv. Potrebno bi bilo stestirati katera tkiva vam sedaj povzročajo težave (ali so to zatrdele mišice ali npr. preobremenjene vezi…).

Ker imate za sabo resno poškodbo hrbtenice bi vam priporočala redno vsakodnevno izvajanje terapevtskih vaj, še posebej takih, ki mobilizirajo živčni sistem. Poleg tega vam priporočam previdno izvajanje vaj za ohranjanje gibljivosti hrbtenice in vaje za krepitev globokih trebušnih in globokih hrbtnih mišic. Vaje naj vas nauči izkušen fizioteerapevt.Seveda bi vam svetovala tudi previdnost pri športnih aktivnostih in dvigovanju bremen.

Sama sem zelo navdušena nad stolom, ki ima sedalo kot žoga in je slovenski patent. Prednost tega stola vidim v tem, da sedenje ni več statično, ampak postane dinamično. Pomanjkljivost stola pa je kar visoka cena. Če vam okolica omogoča, pa bi vam priporočila sedenje na veliki terapevtski žogi. Sedenje je dinamično in žoga ne predstavlja večjega finančnega stroška.

Nekaterim je, po podobnih zatrditvah hrbtenice kot ste jo imeli tudi vi, odgovarjalo sedenje na klečalnikih (stoli kjer imaš oporo na kolena) ali pa na likalnih stolih (stolih, ki jih prodajajo za likanje). Izkušnje z mladostniki po podobnih operacijah hrbtenice pa so pokazale, da jim je olajšalo dolgotrajno sedenje v šoli in po pouku, ko so se sami učili, sedenje na različnih stolih – torej spreminjanje različnih položajev.

Vendar pa bi vam svetovala za kateri koli stol se boste odločili, da ga predhodno stestirate, kako se vi počutite, ko sedite na stolu.

Upam, da sem vam z odgovorom pomagala in vam želim lep dan še naprej.

Barbara

Jaz sem pri 7 letih padla na hrbtenic.Ta poškodba je bila zelo huda, saj me hrbtenica kar dolgo časa boli,Sedaj me hrbtenica boli že 3 mesece,Nekdo mi je rekel da moram iti na operacij da mi bodo notri vstavili dve kovinski palčici , da bi mi zravnali hrbet.Samo če bi imela jaz to 9 let notr, ne bi smela nič delat(plesat, ….)In to je žalostno.Čeprav mi vedno bolj priporočajo operacijo, Rekli so mi tudi da naj grem do zdravnika, samo se bojim , da bo rekel da je operacija 100% nujna in da bom zaradi tega morala nehati trenirat,Moj prijatelj je ime drugačne težave vendar je imel te palčki notr,rekel pa je da ko je šel spat je moral spat zravnan ker če ne bi ga drugače zelo bolelo, tudi ko se je sprehajal ga je bolelo,Po vseh teh ugotovitvah bi rada povedala da me je kar malo strah vsega skupaj, Pa če mi lahko še malo opišete potek operacije tega, Vsem hvala za odgovore!

Maša Špela

New Report

Close