Najdi forum

Začetna unkartroza

Pozdravljeni.

Pri 30 so mi ugotovili začetno unkartrozo oz. citiram: dokaj izražena i.v. osteohondroza med segmenti delno s kostnimi naplastitvami, predvsem posteriorno, i.v. prostori še ohranjeni. Mali sklepi še normalni. Začetna unkartroza.
Ker me zanima še drugo mnenje, Vas sprašujem kaj to pomeni zame v smislu športa, saj hodim v fitnes, smučam in doma izvajam jogo.
Želela bi vedeti kakšne konkretne vaje, ki bi izboljšale stanje, saj mami zaradi hrbtenice in artritisa hodi k fizioterapevtom že leta, a ji terapije pomagajo zelo kratkotrajno. Sama sem še premlada, da bi živela na protibolečinskih tabletah in čakala na tistih par fizioterapij na napotnico, samoplačniško pa si ne morem ravno privoščiti hoditi redno.
Kakršen koli nasvet bi bil dobrodošel, saj je o osteohondrozi-unkartrozi napisanega zelo malo (kjerkoli na spletu), pa sem že veliko brskala.

Lep pozdrav

Pozdravljena!

Unkartroza so naplastitve ekstrakostnine na unkovertebralnih sklepih vratne hrbtenice. Kaže se predvsem z omejeno gibljivostjo pri odklonu vratu.
Kaj do danes vemo o artrozah je to, da je za preprečevanje stanja pomembno dvoje: prvo je ohranjanje gibljivosti in drugoo krepitev mišic, ki sklep stabilizirajo.
Morda bi bilo vseeno smiselno,da si privoščite en obisk pri fizioterapevtu, da vas nauči pravilno izvajati vaje in da vam pokaže vaje, vam bom pa vseeno poskusila dati smernice:
– vse vaje v odprti verigi – torej ko se premika glava, je treba izvajati na način podaljševanja glave navzgor. Torej medtem ko se dela odklon z glavo, je treba glavo vleči navzgor. Če se naredi samo “navaden” odkloon, pride do velike kompresije na stisnjeni strani in to je stimulus telesu za tvorbo dodatne ekstrakostnine. In to velja enako za zaklon glave. Predklona se izogibajte, saj izziva vratno hernijo. Rotacije so pa precej boolj zdrave v zaprti verigi, to pomeni, da imate glavoo pri miru in sukate, rotirate trup.
– izogibajte se tistih vaj, ko upirate glavo v rooko v različnih smereh, saj se s to vajo krepijo zunanje mišice in ne stabilizatorji. Izjemno pomembno je, da se naučite zavestne aktivacije globokih vratnih mišic, saj je pogosto razlog za tvorbo ekstrakostnine prav nestabilnost.

New Report

Close