Najdi forum

Po operaciji

Pozdravljeni,
Sprašujem za moža, ki je bil operiran, ima endoprotezo kolka. Operacijo je prestal s spinalno anestezijo. Prvi dan po operaciji, ko bi moral že stopiti na noge, tega ni mogel, ker mu je desna, zdrava noga odpovedala. Zelo ga boli, bolečine so pekoče in noga je “gluha”, pravi, da nima nobene moči v njej, da se ne more nanjo opreti.
Po besedah fizioterapevta v bolnici, naj bi prišlo do utesnjenosti živca, zaradi položaja med operacijo. Moža zdrava noga boli, zato ne more začeti s postavljanjem na noge. Mene skrbi, kako bo z okrevanjem….. Ali se bo to popravilo, ali obstaja kakšna preiskava, da se ugotovi, kaj se je zgodilo,kakšna je terapija, da se živec(če gre res za to) sprosti.
Prosim za odgovor.

Pozdravljeni!

Kaj je bilo mnenje njegovega operaterja, glede na to, da se je to zgodilo že v bolnici?

Je še v bolnici, ker je bil vikend, še ni govoril s kirurgom.
Bo verjetno danes. Fizioterapevt ga pa kar priganja naj hodi, vendar ne more, ker zdrava noga ni stabilna. Ko sem zjutraj govorila z možem pravi, da ga zelo peče zunanja stegenske mišica na tej, zdravi nogi, pa da so ga sestre vprašal, če je kdaj imel išias. Pa ga ni nikoli imel. Kaj je za storiti?

nova
Uredništvo priporoča

Kirurg pravi, da med operacijo ni bilo nič narobe in da bo bolečina izzvenela v nekaj dneh ali pa v 1 mesecu.
Mene pa zanima ali je kakšna preiskava, s katero se lahko ugotovi ali je išjad ali hernia in ali se to lahko zahteva, glede na to, da je še v bolnici.

S kliničnim pregledom se navadno lahko ugotovi ali gre za išias: (https://fizioterapija.net/ortopedski-pregled-ljubljana/)

Hvala za odgovor. Od operacije je minilo 12dni,mož je doma. Zdrava noga ga ne boli več toliko, še vedno pa je gluha oz. kot bi mu šla elektrika po stegnu.
Ampak sedaj se je pojavil drug problem.. zelo ga boli hrbtenica v spodnjem, ledvenem delu.Sploh se ne more zravna, obrnit, težko se opira na bergle. Večji del dneva leži v postelji, ki je verjetno premehka. Ko vstane kakih 10 minut hodi, potem ne zmore več. Proti bolečinam jemlje analgin 500mcg in doreta 37,5mcg obe skupaj. Ker ga zelo boli to jemlje 3 ali 4x na dan. To so zelo močne tablete, z mnogimi stranskimi učinki, vendar brez njih ne more. Ali je možno, da ga hrbet boli tudi zaradi ležanja, veš čas na hrbtu z visokim vzglavjem? Ali obstaja kakšna vaja za sprostitev hrbtnih mišic, ki bi jo zmogel, glede na to, da je zelo slabo gibljiv? Ali obstaja možnost, da fizioterapevt pride na dom?
Hudo je, ker bi moral v tem času že lepo hoditi z berglami, ne pa da se stanje samo slabša. Govoril je tudi s kirurgom, ki pravi, da bo to vse izzvenelo…..
Sploh ne vem več, kako naj mu pomagam. Lepo prosim za nasvet.

Gluhost po nogi, elektrika in bolečine v ledvenem delu nakazujejo na okvaro medvretenčne ploščice v ledvenem delu (https://fizioterapija.net/hernija-diska/). Potreboval bi čimprej terapijo – manualno terapijo v kombinaciji s trigger point terapijo (https://fizioterapija.net/isias-kako-si-pomagati/).
Sam si lahko pomaga z ležanjem na trebuhu, saj le to zaradi gravitacije, sili ploščico nazaj na svoje mesto. Od vaj za krepitev, pa je keglova vaja za moške, ki zmanjša možnost ponovitve težave.

Hvala za nasvet. Iščem fizioterapevta, ki bi prišel na dom, ker mož ne zmore v ordinacijo. Ali vi izvajate dejavnost tudi na domu?

Forum je namenjen predvsem svetovanju. Lahko me pokličete na spodnjo številko, pa vam objasnim možnosti.

Pozdravljeni,
minilo je že kar nekaj časa odkar sva se pogovarjali in od operacije je minilo en mesec. Sedaj pa so poslali iz zdravilišča, da naj bi mož prišel že v začetki novemra na rehabilitacijo. Ali ni to malo prezgoda? Sicer je rana zaprta, tudi vaje dela doma vsak dan, hodi z berglami, vendar ima še vedno višji stol in posteljo, nastavek za WC, ker naj (kolikor sem prebrala) ne bil kot manjši 0d 90 stopinj. Kaj vi menite, ali ni še prezgodaj 6 tednov po operaciji v zdravilišče oz. kako se priporoča?

Ne, zakaj bi bilo prezgodaj? V prvih 5ih do 6 tednih telo nalaga material za celjenje, v drugem in tretjem mesecu pa ga intenzivno remodulira glede na obremenitve, ki jim je tkivo izpostavljeno. Po 3 mesecih je glavnina rehabilitacije zaključena.

Barbara, najlepša hvala za vaše odgovore. Sem vam hvaležna in delajte dobro še naprej.

Hvala vam za vprašanje in izkazano zaupanje!

New Report

Close