Najdi forum

Bolečina v nogi

Pozdravljeni.

Kar dolgo časa me je pestila bolečina na desni strani križa (zelo nizko), mr je pokazal nakazano protruzijo, vendar nobenega ukleščenja živca ali kaj drugega. Bolečina je bila lokalizirana. Ker mi fizioterapije niso pomagale, sem s samoraziskovanjem prišla do zaključka da je za mojo težavo kriva disfunkcija SI sklepa. Dva tedna sem izvajala vaje, ki sem jih našla na internetu, moja bolečina pa je izginila. Sedaj se mi na isti strani pojavlja bolečina v nogi. Ta je včasih tekoča včasih čutim mravljince. Poteka po sprednji strani stegna, golenu in vrhnji strani stopala. Kaj bo to bilo? V križu me ne boli skoraj nič več, v nogi pa vsak dan (med hojo sicer skoraj ne).

Hvala za kakršno koli usmeritev.

Pozdravljeni!

Žal se vaše stanje ne popravlja, ampak slabša. Temu procesu rečemo periferizacija protruzije. Najprej, ko je bila bolečina centralno – torej v področju križa, je bila protruzija (zdrs medvretenčne ploščice) minimalna in v smeri rahlo nazaj. Težava se je poslabšala, zunanji del obroča se je še bolj natrgal na strani tako, da je medvretenčna ploščica sedaj zdrsnila še bolj pri strani, kjer izstopajo živčne korenine. Sedaj lahko ob določenih gibih uklešči živec, kar čutite kot bolečino po nogi (kadar gre za blago utesnitev) oz. mravljinčenje (kadar gre za močnejšo utesnitev). Temu procesu rečemo periferizacija – saj je najprej bila okvara samo centralno, sedaj pa gre čedalje bolj na periferijo. Zato se simptomi spreminjajo. Prognoza le te je slabša, saj se vsaka stvar, ki zleze v lukno, težje spravi iz nje, kot prej, ko je zdrsnila v širok prostor…

Kako pa se to zdravi? Kot rečeno, mi dva različna fizioterapevta nista pomagala, vaje za stabilizacijo trupa pa delam že ves čas.

Noga me boli dosti manj kot me je križ.
Je to sploh rešljivo, glede na to, da me je križ bolel že tri leta prej?

Mravljincilo me je sicer že kdaj prej, ampak je minilo.

Kakšno je vaše mnenje o McKenzijevih vajah – priporočal mi jih je fizioterapevt.

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni!

Od vašega načina življenja oz. položajev je odvisno v katero smer bo šla zadeva….Pokončna drža z ledveno lordozo je rešitev za vas. Spanje na trebuhu. Čim manj sedenja. Sprehodi, hoja – vendar z ravno hrbtenico. Problem so vas gospodinjsak dela, ker se hrbtenica krivi naprej – kuhanje, sesanje, pospravljanje posode, likanje….
Od terapij vam priporočam Trigger point terapijo (ki ima tudi tehnike fascij) v kombinaciji z Manualnimi tehnikami.
Od vaj – keglove vaje, ki stabilizirajo ledveni del.
McKenzi vaje so super. Vse zgoraj naštete stvari pa so McKenzi skozi dan 😉

Hvala za odgovor.

Kako pogosto pa naj bi izvajala Mckenzie vaje (ko ležiš na trebuhu in z rokami stegneš gor)? Včasih se mi zdi, da pomaga, drugič pa ne. Moja bolečina je še vedno samo na desni strani, v bistvu nižje od križa. Je lahko protruzija med L4-L5 razlog za bolečino samo na eni strani zelo nizko?
Bila sem pri dveh fizioterapevtih, pa zgleda nisem izbrala pravih. Ali pa res ni rešitve za mojo težavo. Je sploh mogoče odpraviti bolečino, če je enkrat kronična (traja več let)?

Hvala še enkrat.

Pozdravljeni!

Seveda se lahko stvar popravi in se tudi bo. Je pa za te protruzije značilno, da se rade ponavljajo…navadno se spozabimo, ko je zadeva malo boljša…pa naredimo spet nek “puklast gib” – pa se zadeva ponovi.

Od vaj so najpomembnejše keglove vaje. Ko se naučimo aktivirati mišico je ideja, da bi bila 25% maksimalne moči aktivna ves čas, ko smo vertikalno – se pravi ko hodimo, sedimo, stojimo…

Disk zdrsne tja, kjer se je tkivo nacufkalo – v vašem primeru ste se priklonila naprej in se malo zarotirala, tako da je raztegnjeno na zadnjem desnem delu, kamor sredica potem zdrsne in vam povzroča bolečino na desnem delu spodaj.

Seveda enkrat pomaga drugič ne – vse je odvisno od tega koliko je zdrsnilo iz svojega mesta in koliko tekočine je v disku (dopoldne ali popoldne ali od ciklusa menstruacije ali hormonov). Idealno bi bilo, da bi se povsem izogibali položajev, kjer je ledvena hrbtenica izven lordotičnega položaja… ni ideja da samo par minut večkrat na dan izvajate vaje. En napačen predklon ali pa položaj pri umivanju zob – pa se zadeva lahko ponovi. Disk je kot kroglični ležaj, ki se nenehno prilagaja našim položajem…

New Report

Close