Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem Fizioterapija in masaže Bolečine v medenici in hrbtenici

Bolečine v medenici in hrbtenici

Lepo pozdravljeni!

Obračam se še na vas in lepo prosim za vaše mnenje glede mojih bolečin.

Stara sem 35 let. Rodila sem trikrat (2008, 2012 in 2015). Med prvo in drugo nosečnostjo sem imela trikrat splav oz. prvič sem morala na čiščenje, potem pa dvakrat ss. V maju 2011 so mi odstranili pregrado v maternici. V drugi polovici druge nosečnosti sem imela simfiziolizo, prav tako v tretji nosečnosti. Spomnim se, da me je takrat močno bolelo, da sem komaj hodila. Prav tako so mi zatekale noge, do kolen. Še po dveh mesecih po porodu sem imela zatečeno. V vsaki nosečnosti sem se zredila za dobrih 20 kg (drugače sem velika 173 cm in imam okoli 60 kg). Otroci so bili težki 4.000g, 4.280g in 3.480g. Vsi porodi vaginalni. Že od drugega poroda me noge večkrat bolijo, ampak sem se s tem sprijaznila. Tudi pri spolnih odnosih več ne uživam tako, ker me boli, če moram imeti noge bolj narazen. Nekako sem se sprijaznila, da je pač zaradi simfiziolize tako in zaradi tega nisem nikoli šla do zdravnika.

Novembra 2019 pa so se začele bolečine (čez cel dan), predvsem v hrbtenici (L4, L5-S1) in vse okoli medenice (ingvinalno) plus občutek kot da so popadki in da bom rodila. Po dveh tednih bolečin, je bila ugotovljena cista na desnem jajčniku (velikosti 10×7 cm). Cisto so v začetku decembra (4.12.) laparoskopsko odstranili, izvid govori za cistični teratom desnega jajčnika. Tudi po mesecu okrevanja, bolečine niso nikoli prenehale (razen bolečin kot pri popadkih in občutek, da bom rodila- tega pa ni več). Po enem mesecu od operacije (začetek januarja) sem sicer šla spet v službo, vendar me je po dveh tednih spet tako bolelo, da nisem mogla več sedeti, komaj sem vstala. V sredini januarja sem bila tudi še pri svoji ginekologinji, katera mi je rekla, da kar se tiče ciste je vse v redu in da sem lahko ginekološko pomirjena.

Tako da sem opravila potem tudi že vse možne ortopedske preiskave:
– RTG: pokazal je začetne degenerativne spremembe prsne in ledvene hrbtenice, najbolj na nivoju L4-L5 in L5-S1;
– MR lumbosakralne hrbtenice: degeneracija diska L5-S1: Paracentralni osteofit disk kompleks, ki nekoliko odriva duralno vrečo ter deloma desno korenino. Mnenje: zožitev L5-S1 desno
– Scintigrafija: normalen rezultat preiskave

Ortoped je zaključil, da diagnoza ni operativna, ter da zožitev L5-S1 bolj desno ne opredeljuje bolečine ingvinalno in spredaj v simfizi. In da v primeru ingvinalne bolečine kontrola pri ginekologu.

Aja, na tem mestu še napišem, kaj je pisalo za RTG medenice in kolkov: sklepna špranja kolkov je videti primerne širine in gladka. Glavici femurjev sta gladkih kontur. Orientacijsko sklepna špranja SIS-ov se diferenciran, je primerne širine in gladka. Stanje po osteitisu condensansu ossis pubis.
V mali medenici so obojestransko drobni fleboliti.

Po nasvetu ortopeda, sem potem konec februarja šla nazaj na ginekološko kliniko, kjer so se odločili za diagnostično laparoskopijo. Ugotovljeno ni bilo nobenih posebnosti, samo nekoliko bolj izražen pelvični žilni pletež. Vzroka za bolečine pa niso ugotovili. Predpisali so mi tablete Detralex (2 na dan) in Analgin proti bolečinam.

V sredini marca sem imela še UZ trebuha, ki je bil prav tako brez posebnosti.

Glede bolečin je pa tako, da jih čutim čez cel dan, ne glede na položaj (leže, stoje, sede); bolj pa boli če dlje časa sedim ali pa ponoči, ko ležim (na hrbtu ali na boku) . Bolečine so predvsem zadaj po celi trtici (kadar ležim na hrbtu) in v medenici ingvinalno, če ležim na boku. Ko spim imam zmeraj podložen tudi povšter. Ker sem zaradi tega večino časa pokonci, me potem bolijo tudi noge, koleno, stopala.

Obiskovati sem začela tudi že protibolečinsko ambulanto, vendar sem bila tam samo trikrat, potem pa se je vse ustavilo zaradi koronavirusa. Že skoraj dva meseca zdaj nisem šla nikamor. Bolečina je pa še vedno prisotna čez cele dneve, in sicer najbolj v področju okrog medenice.

Lepo prosim za vaše mnenje, kaj bi sploh še lahko bil vzrok mojih bolečin? Ker res ne morem več normalno funkcionirati… Pa kamor koli sem prišla do sedaj na pregled, mi vsak reče, da imam netipično anamnezo in netipične bolečine; ne pašem v noben predalček 🙁 izvidi pa so prav tako vsi brez posebnosti…

Najlepša hvala že vnaprej za vaš odgovor.

Lep pozdrav

Pozdravljeni!

Napisala ste, da imate bolečine čez cel dan in da niso odvisne od položaja, potem pa spet, da vam sedenje poslabša, pa ležanje….
Kaj vam poslabša težave oz. kaj jih omili?
Ali se morda težave stopnjujejo, če dalj časa sedite, če dalj časa stojite, če dalj časa ležite?

Pozdravljena!

Bolečino čutim čez cel dan (v kateremkoli položaju), me pa bolj boli, če dlje časa sedim ali pa ležim, ja. Boli me vse okrog medenice. Poslabša se tudi pri npr. sesanju, ali pa ko tuširam otroka (je taka drža, da je treba biti malo sklonjen naprej in takrat boli predvsem v spodnji polovici hrbtenice; v tem položaju ne morem zdržati niti pet minut). Takšne bolečine imam že šest mesecev; saj že nekako preživim iz dneva v dan, ampak ne morem več normalno funkcionirati… Imam tri otroke, pa mlada sem še, ne morem se sprijazniti s tem… Rada bi vsaj vedela, kaj je sploh vzrok teh bolečin.

Hvala za odgovor in lep pozdrav.

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni!

Ja za protruzijo diska – torej zdrs ploščice med vretenci, je značilno, da se poslabša pri predklonu (torej sesanje, tuširanje otroka) in pri sedenju ter lahko tudi pri ležanju na hrbtu in boku – predvsem na boleči strani. Pogosto pomaga oz. olajša težave ležanje na trebuhu.

Kaj pa bi mi priporočali? Kakšna terapija bi vsaj malo pomagala omiliti bolečine?
Bolečine v hrbtenici občutim kot, da se mi bo hrbtenica sesedla. Kdaj pa kot da me nekaj “trga”, kot recimo pri vlečenju vrvi…
Glede ležanja na trebuhu – na trebuhu sploh ne morem ležati. Pa bi si velikokrat želela. Če ležim na trebuhu malo dlje časa (npr. pol ure), se potem komajda lahko obrnem na bok. V ledvenem delu hrbtenice me tako boli, da ne znam povedat… Pa to že več let (pet ali šest let sigurno) ne samo zadnje pol leta, odkar so zraven še bolečine v medenici.

Pozdravljena!

Pri ležanju na trebuhu so mali sklepi hrbtenice v bolj končnem obsegu giba. To je navadno razlog, da je hrbet v ledvenem delu trd, boleč, pri obračanju na bok se lahko pojavi občutek kot da se bo kaj zlomilo v križu. Če je omejena gibljivost malih sklepov hrbtenice je lahko ležanje na trebuhu podobno kot to, če bi naslonila nogo in bi bilo koleno nekaj časa maksimalno iztegnjeno – potem ga je zelo težko pokrčiti in tudi zelo boli. To je zato ker je v maksimalnem obsegu giba. Morda bi bilo za poskusiti, da bi vsak dan ležala pol ure na trebuhu – v teoriji bi se sčasoma morali sklepi “zmehčati”, gibljivost bi se morala povečati in ležanje na trebuhu ne bi smelo biti problematično. Pa nič se ne bojte – ne glede na to, koliko vam je ležanje na trebuhu neprijetno oz. prehod v drug položaj, si z njim ne morete narediti nobene škode.
Kar se pa tiče terapij za zdrs ploščice (https://fizioterapija.net/hernija-isias-trigger-point/), se najpogosteje poslužujemo kombinacijo 2 tehnik: manualne terapije (to je za diske in sklepe) (https://fizioterapija.net/bolecina-v-krizu-in-nogi-manualna-terapija/) in trigger point terapije (https://fizioterapija.net/piriformis-sindrom-in-bolecina-v-ritnici/) (to je za mišice in fascije).

New Report

Close