Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem Fizioterapija in masaže Po zlomu mečnice in golenice

Po zlomu mečnice in golenice

Lepo pozdravljeni,

pred enim mesecem sem utrpela hudo športno poškodbo – zlom mečnice in golenice, vstavljenih imam 14 vijakov in ploščico čez golenico, mečnica naj bi se po besedah kirurga običajno brez komplikacij sama zarasla nazaj. Golen je zlomljena v spodnjem delu, nekje od sredine proti gležnju navzdol, zelo sesut je bil del, kjer se golen narašča v gleženj. Na tem mestu je tudi še ostala blaga oteklina in predvidevam, da hematom. Ob pritisku ne boli, koža je rahlo pordela. Drugod otekline ni, tudi modrice so izginile, rana je tudi že zaceljena.
Dobila sem snemljiv mavec in nasvet naj ga nosim čimmanj, le med premikanjem in spanjem, da se ne bi kam udarila.
Doma imam nogo med počivanjem ves čas dvignjeno, gleženj blago razgibavam naprej-nazaj, levo-desno je gibljivost zelo omejena, prsti pa gibljivi enako, kot na zdravi nogi.
Kar me zanima je sledeče – kaj lahko storim doma, da bi pospešila proces celjenja?
Ne kirurg in ne osebni zdravnik mi nista dala nobenih posebnih napotkov.
Predela pri gležnju ne hladim več zaradi strahu pred slabšo prekrvavitvijo, kaj pa masaže, kopeli, je morda še kaj takega, s čimer bi si lahko skrajšala rehabilitacijo?

Pozdravljena!

Najpomembnejše je gibanje. Priporočljivo je, da se vsako uro naredi vsaj 20 ponovitev giba v eno smer – če vam je dovoljeno v vse smeri to pomeni gor, dol, levo, desno, navznoter, navzven, kroženje v eno smer in v drugo smer.
Hladi se samo takrat, ko je področje vroče, oteklo in rdeće. Drugače hlajenje ni potrebno.
Občasno lahko razgibavate tudi v vodi, ki ima takšno temperaturo kot vam prija.
Rolanje podplata po žogici s “trni” vsak dan par minut.
Vaje za krepitev mišic nog in ritnih mišic – še posebej stranske mišice.
Trigger point masaža – ker je verjetno pri nesreči prišlo do razvoja trigger točk.
Najpomemneje kar vam pa lahko terapevti pomagamo pa je manualna terapija in sklepna mobilizacija z gibanjem – da se čim prej normalizira gibljivost in s tem obremenitev in obraba hrustanca.

Spoštovani

Pet tednov nazaj se mi je zgodil zlom mesnice, skoraj celi teden sem še šepavo hodila, predno sem dobila longeto, po 11. dnevih sva jo z zdravnikom odstranila, začela sem počasi hoditi po malo brez bergel, mogoče prekmalu. Delam tudi vaje za gleženj, me pa občasno, odvisno od dneva kar boli.. Ali kaj delam narobe, ali je to normalno? Kaj se priporoča, namreč čez tri tedne me čaka potovanje?

 

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,

kdaj se lahko začne nogo obremenjevati odloči zdravnik na osnovi rentgenskih slik.

Mečnica je kost, ki med korakom ni obremenjena, tako da je skrb, da ste preveč obremenjevali, verjetno odveč.

Lep pozdrav

Barbara Purkart mag.kineziol., dipl.fiziot., spec.ortop.med.

https://fizioterapija.net/

Tel: 041 35 33 66

New Report

Close