Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem Fizioterapija in masaže Vaje za dihalne mišice

Vaje za dihalne mišice

Spoštovani,

zanima me ali obstajajo specifične vaje za dihalne mišice, torej mišice, ki po domače “dvigujejo” pljuča zraven trebušne prepone?

Namreč že 6 mesecev imam težave z dihanjem v dveh smereh. Zgodi se, da nimam dovolj zraka, ne količinsko, ampak občutek, kot da bi rabil več kisika. Zdravnik mi je kljub dobremu dihanju, “zdravi” spirometriji, normalni RTG sliki pljuč in odsotnosti šumov določil astmo in mi predpisal Foster, ki pa ga ne uporabljam, ker mi nikoli nič ne pomaga (enako ne Ventolin).
Zraka mi zmanjka predvsem pri čiščenju, vdihovanju prahu.

Druga težava pa je spanje. Vedno sem spal na strani ali trebuhu, to zadnjih 6 mesecev ni več mogoče, ker sem začel opažati (v razmaku 14 dni), da mi, če NE ležim na hrbtu, nekako stiska pljuča, pojavijo se bolečine in manjko zraka. Lahko ležim samo na hrbtu, karseda ravno, z mehko podlago in se zaradi otežkočenega dihanja zbudim čez kakšne 3 ali 4 ure, ko se moram malce razgibati in z rokami “napumpati”, dvigniti rebra, pljuča itd. da lahko spet zadiham, to pomeni, da se že pol leta ponoči vsak enkrat zbudim, kar se že kaže tudi na nespečnosti in utrujenosti.
Zgodi se, da kakšno noč težko spim ali spim le 2 ali 3 ure in naslednji dan imam prvih 6 ur velike težave, ker nikakor ne dobim dovolj zraka, zato delam dihalne vaje, kolikor mi telo dopušča, da lahko diham (sicer plitko). Zraven so prisotne bolečine trebušne prepone. Opravil sem UZ treb. votl., cikloergometrijo, oboje je bilo normalnih vrednosti.
Imel sem tudi pregled pri ortopedu, ki je potrdil, da imam dobro razvita široka ramena ampak manjko mišic vmes in spredaj.

Vsak dan vzamem Nalgesin 275 zjutraj in zvečer, če slučajno pozabim, mi težave hitro nastopijo. Pred 2 leti sem na gastroskopiji imel tudi reflux, ki ga nekako brzdam s pravilnejšo prehrano in zadnjim obrokom ob 18. uri.

Malo daljši post sicer, ampak se ne da opisati v dveh stavkih.
Zanima me torej, če obstajajo vaje za dihalne mišice za te težave? Občasno, če imam dovolj zraka, po nasvetu zdravnika piham balon za krepitev mišic.

Najlepša hvala, lep pozdrav!
Blue

Pozdravljeni!

Pljuča so bolje predihana če spite na trebuhu kot na hrbtu. Zato bi vam priporočala spanje na trebuhu.

Obstajajo dihalne vaje za različne dele pljuč, s katerimi se da kontrolirati s katerim ddelom pljuč se diha.

Samo takole, ko prebiram vaš post… pa brez zamere, ampak vam resnično želim pomagati – ste morda pomislili, da vaše težave izvirajo iz anksioznosti?

Hvala za odgovor.

Spanje na trebuhu žal odpade, ker mi stiska pljuča (nastane bolečina spredaj v prsih) in dihanje postane oteženo.

Kardiologinja je v izvidu napisala, da glede na normalno cikloergometrijo bolečine v prsih zelo verjetno izhajajo iz kifoskolioze, katero mi je potrdil ortoped (prenehanje s sportom pred 10-imi leti in večinoma sedeče delo v službi in doma.

Pravo to me zanima, ker bi rad seveda izločil ostale možnosti pred anksioznostjo (s tem sicer nimam izkušenj).

Zelo mi pomaga obisk pri kiropraktiku (obiskujem dr. Rugole-ta v Rogaški Slatini) in vaje za zgornji del hrbta.

Hvala še enkrat.
Lep pozdrav!

nova
Uredništvo priporoča

Samo v razmislek…. več let sem delala v Zavodu za usposabljanje invaliden mladine v Kamniku, kjer so žal nekateri otroci imeli 70 stopinjske skolioxe, 100 stopinjske skolioze… da so jih morali operirati (popraviti in zatrditi hrbtenico) – se pravi bili so življensko ogroženi, saj jim je tako velika ukrivljenost hrbtenice stiskala srce in pljuča in omejevala funkcjo, … razumete kam merim… pa kljub veliki kifoskoliozi niso imeli nobenih bolečin….

Hvala za odgovor.
Lep pozdrav

Hvala vam za vprašanje ☺️

Torej po skoraj letu in pol “pazljivega življenja” brez naprezanja sem (smo) nekako ugotovil(i), da mi težave z dihanjem povzroča izključno napor, bolečina v trebušni preponi.

Ali je to dvig npr. 10 kg bremena ali daljše sesanje stanovanja, predolga vožnja sobnega kolesa, tek 10 metrov ali kaj drugega. Takrat začutim “manjko sape” in omotico, naprstni oximeter pokaže vsaj 98%, večinoma pa imam 99%. Ko vzamem Nalgesin 275, mogoče še Magnesol šumečo tableto, v pol ure bolečina popusti in tudi diham lahko normalno.
Nisem omenil, da imam že 12 let multiplo sklerozo, ki na zunaj sicer ni vidna in toktok nimam drugih težav (razen slabega prebavljanja hranil), sem trenutno brez zdravil, sem pa 4 krat bil na Metilprednisolonu ob zagonih (4 terapije po 4 vrečke).

Pregled pri nevrologu imam komaj spomladi in ne vem, če bo sploh verjel temu problemu, katerega poznajo doma in tudi v službi, ker sem takrat bled in ne govorim, ker mi govor vzame še tisto malo sape, ko čakam, da tableta prime. Pomaga mi tudi, če takrat odpnem pas. RTG pljuč pred dvemi leti, ko se je to začelo, je pokazal plevralni izliv v pljučih in sem dobil 3 tablete Sumameda, po tem izliv ni bil več viden, ampak težave so ostale, CT nisem naredil.
Torej na strani in trebuhu še vedno ne morem spati, ker mi nekako stisne “trup” in takoj se pojavi težko dihanje, imel tudi dve angini letos z Ospenom 1500.

Zato sem na začetku odprl temo “Vaje za dihalne mišice”, mi je prijateljeva žena iz tujine svetovala, naj najprej začnem pihati balon za vajo. Rad bi torej okrepil trebušno prepono, ampak če se spozabim, takoj nastopi bolečina in manjko sape.

Obstajajo mogoče kakšne lahko vaje za trebušno prepono?
Hvala

Pozdravljeni!

Morda bi bilo smiselno, da poskusite trening z napravico Flutter – to je za krepitev izdiha, za podaljšanje izdiha in še aparatek pomaga pri premikanju in izločanju sluzi – če je je kaj v pljučih.
Drugi pripomoček, ki bivam ga svetovala pa je Tri-Ball – za trening mišic, ki sodelujejo pri vdihu. S premikanjem žogic dobite takojšen odziv kako globok vdih ste naredili in tudi enostavno lahko ocenite napredek.

A ko ste jemali prednisolon je bilo stanje bistveno boljše?

Pozdravljeni,

ti dve napravi bom poiskal, sicer ju ne poznam, hvala.

Trikrat mi je res bilo bolje po infuzijah (dvakrat omotičnost, nezaznavanje tipa na koži, enkrat pa slabši vid), enkrat pa ne, saj sem jih dobil po pomoti (ukleščen živec v križu je bil vzrok za zbujanje ponoči zaradi (od križa do gležnja) sevajoče bolečine in je nevrolog sklepal, da je zagon). Z enostavnimo vajo za križ in nekaj prijemi kiropraktika sem te težave odpravil.

Kot vse skupaj izgleda, gre res za progres pri moji MS, ampak si seveda hočem olajšati vsakdan, saj zdaj niti ne morem npr. plavati.

Hvala še enkrat za nasvet,
Lep pozdrav!

New Report

Close