Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem Fizioterapija in masaže poškodovani meniskus kolena

poškodovani meniskus kolena

Spoštovani, pred tremi tedni sem padel na koleno, ob tem mi je obrnilo koleno navznoter – nekako na X. Po padcu koleno ni oteklo, je pa bolelo na notranjem delu in zadaj. Gre najverjetneje za medialni del meniskusa, morda tudi samo za nateg mišic na tem notranjem delu – po mnenju osebnega zdravnika. Po obkladkih, dveh tednih počitka in zmernem razgibavanju so bolečine skoraj povsem ponehale.

Zadnji teden se nekoliko več gibljem (služba, običajna dnevna opravila), a na koleno pazim, da ga ne obremenjujem pretirano. Opažam, da so se bolečine ponovile, so pekoče, segajo pod koleno, v meča in na vrhu kolena. Da se zdržat, tudi brez analgetika, a je moteče. Koleno ob tem ne zateka, videz je povsem normalen. Opažam, da je več bolečin ponoči, ko nogo iztegnem, če je delno pokrčena, je bolečin manj.

Zanima me, ali je možno, da se v primeru poškodovanega meniskusa le ta zaceli sam, brez artroskopskega posega.
Koliko je sploh možnosti, da se meniskus zaraste oz. zaceli sam spontano ? Sem kar v dobri kondiciji, koleno sem redno razgibaval in delal vaje za koleno. Res ne bi rad bil dlje časa v bolniški, zato bi se radi izognil operaciji.
Kako dolgo še lahko vztrajam tako z vajami, in koliko je še sprejemljivo, da trajajo bolečine.
Hvala za odgovor in lep pozdrav. Boris.

Pozdravljeni!

Meniskus je prekrvavljen samo na zunanjem obodu in tam se lahko zaceli. Hranila prihajajo v notranjost meniskusa s pomočjo difuzije – tam torej ni krvnih žil in zato se tam meniskus praktično ne more celiti. Torej, če je poškodba v notranjem delu meniska se ne zaceli, ampak ostane poškodba. Tudi artroskopija na celi meniskusa, ampak samo pocufajo stran tisti del meniskusa, ki moti in se preščišne med sklepnimi površinami.

Hvala za odgovor. je torej operacija nujna, da bo koleno normalno funkcioniralo … Namreč, zadeva še sedaj ni nič boljša, še vedno so bolečine in nestabilnost kolena in noge. Želel sem se izogniti operaciji, ker sem rizična skupina (srčni in sladkorni bolnik). Nekateri so razlagali, da so uspeli tako poškodbo porihtat brez operacije, pač z daljšim razbremenjevanjem kolena in fizioterapijami.
Spet drugi pravijo, da je treba meniskus zašiti, da se ne trga naprej na mestu poškodbe.. Sedaj sem zmeden, ne vem, kaj bi naredil, da bi bilo boljše in manj stresno zame.
Kot pa sem vas razumel, se torej operaciji ne bom mogel izogniti ?

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni!

Žal se meniskus ne more regenerirati – torej se ne more zaceliti, ker nima prekrvavitve…razen na obronkih. Včasih se pri zelo majhnih poškodbah zgodi, da se en majhen delček odcufa in ker nima prekrvavitve, odmre in ne povzroča več težav. Morda se je vašim prijateljem zgodila kaj v tem smislu…

Pozdravljeni,

Imam delno rupturo  lateralnega meniskusa. Zanima me kakšna bo rehabilitacija , operacija potrebna? Ali zaraste glede na to da je zunanji. In časovno koliko časa traja ta poškodba.

Hvala za odgovor

Pozdravljeni,

odvisnoo od velikosti in predvsem od vaših simptomov – skupaj se odločita z operaterjem.  Oba meniskusa sta prekrvavljena samo na robovih in tam se lahko zacelita. Okvara meniskusa je trajna okvara.

Barbara Purkart

 

 

Hvala za odgovor

Pozdravljeni,

Pred enim mesec sem imel artroskopijo desnega kolena, in sicer opravljeno je bilo delno odstranjenje zunanjega meniskusa. Zdaj po mesecu dni na mestih reza(imam tudi dve oteklini na teh mesth) od lokalne anestezije, imam občasno občutek kot da mi mora pogačica preskočit, npr kot da je notri nekaj vneto. Doktor pravi da je to normalno meni se ne zdi ali pač?

Hvala za odgovor

Pozdravljeni,

težko je takole na pamet oceniti ali je to normalno ali ne…če je operater, ki je videl koleno, rekel da je to normalno, verjetno je… nekaj tednov po operaciji so občutki, da nekaj veže normalni.

Lep pozdrav

Barbara Purkart mag.kineziol., spec.ortop.med., dipl.fiziot.

Hvala za odgovor.

New Report

Close