Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem Fizioterapija in masaže bolečine v hrbtenici

bolečine v hrbtenici

Pozdravljeni,

že od leta 2011 imam bolečine v križu s poslabšanji in izboljšanji. Vmes sem 2x rodila, nazadnje pred 2,5 meseci. Celo drugo nosečnost sem bila doma zaradi neznosnih bolečin v križu, kolkih, medenici, komaj sem hodila. Stanje se je v zadnjem mesecu nosečnosti nekoliko umirilo. Nekaj dni po porodu pa se je spet pojavil občutek nestabilnosti ledveno, povrhu tega pa me je celo nosečnost bolel še vrat. Verjetno ker sem zaradi križa veliko počivala. Zdaj pa vrat sploh ne popusti. Bolijo me vretenca, bolečina je ostra, kar spreleti, kot bi mi zarinil nož noter in spusti. Imam zategnjene mišice, bolijo lopatice, boli križ. Opravila sem MR križa in Vratu. V križu opisujejo dve majhni centralni protruziji na nivojih L4-L5 in L5-S1. Vse to je enako od leta 2012 ko sem prvič opravila MR in leta 2015 ponovno in 2017 ponovno. Vrat pa: nakazana kifotična angulacija, začetne degenerativne spremembe diskusov, na nivoju C3-C4 minimalna protruzija diska blago zožuje sprednji likvorski prostor, spinalni kanal je normalno širok.
En dan me boli križ bolj, drug dan vrat. Analgetiki ne pomagajo. Pomaga mi manualna medicina (Mogy Črnuče) a le trenutno. Cela sem zategnjena, ker me je povrh vsega še strah kako bom v prihodnje delala kot zdravnica splošne medicine, težko skrbim za otročka, zelo sem gibalno omejena zaradi bolečin. Ortoped pravi, da to kar je na križu ni vse skupaj nič pomembnega…celo je postavil sum na seronegativni spondiloartritis a ni, sem bila že na preiskavah. Svetujejo mi plavanje…mene pa je strah da ne bom zmogla…že osnovne vaje za razteg vratnih mišic in stabilizacijo mi povzročajo večje bolečine. Za križ pa delam vaje za m. transversus in medeničnodno. To sem se 2016 naučila pri Fuchsu in mi je res pomagalo. Obupana sem, ker je zdaj še vrat problem in ni dneva, ko se ne bi zbudila brez bolečin…ne dojim, otročka zelo malo dvigujem, pa vseeno ni nič bolje…kaj mi še svetujete, kaj menite o spremembah na MR? najlepša hvala. Almira

Pozdravljena, Anita!

Glede na zgoraj opisane težave vaše bolečine v vratu in križu najverjetneje izvirajo zaradi okvare medvretenčnih ploščic. Za te težave lahko pomagajo manualne tenike (https://www.fizioterapija.net/blog/bolecina-v-krizu-in-nogi-manualna-terapija/) in trigger point terapija (https://www.fizioterapija.net/blog/trigger-point-masaza-bolecina-v-krizu/).

Sama lahko največ pripomorete tako, da pazite na pokončno držo: to pomeni, da se ne smete sklanjati, ampak da naj bi vse dnevne aktivnosti izvajala tako, da je križ v lordozi (da je ritka upognjena nazaj) in da se izogibate sklanjanju glave naprej. V tem primeru bo obremenitev na ploščico vzporedna in se bo lahko okvarjena ploščica zaceli.

New Report

Close