Najdi forum

Vaje za hrbtenico

Pozdravljeni!

Stara sem 35 let imela sem že dve op.hernia disci l4-l5,imam še eno hernio in sicer l5-s1.Redno vsak dan izvajam naučene vaje,ki sem se jih naučila na rehabilitaciji.V zvezi s tem imam vprašanje in sicer,poleg vaj sem delala še počepe in izpadni korak in me zanima,če je to sploh primerno zame?Nazadnje sem jih delala in ne vem ali je to vzrok za trenutne težave ,ki jih imam in so počepi neprimerni za hrbteničarje.Težave,ki jih imam so,da se širi bolečina po zadnjici vzdolž do gležnja to je draženje živca.In ne vem ali sem pretiravala s počepi in je mogoče bolje,da se jih izogibam?Sicer pa imam težave občasno nekako na 2-3mesece,ampak potem me popusti.
Za vaš odgovor se vam že vnaprej najlepše zahvaljujem!

Pozdravljeni!

V vašem primeru je pomembno, da katerekoli vaje izvajate, da jih izvajate tako, da je ledveni del hrbtenice v lordotičnem položaju. V vašem primeru je že srednji položaj hrbtenice lahko provokativen in vam sproži ponovno herniacijo diska, kaj šele če je hrbtenica v izravnani lordozi.

Torej pomembno je, v kakšnem položaju je ledveni del. Če delate počepe na ta način, potem so za vas primerni. Če delate izpadfni korak na ta način, je ok. Najvažnejša vaja za vas pa je stiskanje nožnice oziroma ves čas, ko stojite, sedite, hodite… ko ste pokonci, morajo biti mišice nožnice rahlo napete – nekje 25% maksimalne moči. To je po literaturi najboljša preventiva hernije.

Pozdravljeni,
sicer je bilo že nekaj govora o diastazi rektus, pa vendarle: sama sem doma naredila test in imam nekje 3 dobre prste razmaka. Pred tem za to sploh nisem vedela, delala sem tudi trebušnjake in ostale vaje, za katere sem potem zasledila, da so mi morda naredile več škode kot koristi. Seveda so tukaj tudi težave s hrbtenico, še večja težava pa je, ko pojem npr. kosilo (pa ne zelo obilen obrok) se kot “usede” vse skupaj in trebuh naraste, kot bise povesil, se izboči…in ko tako do večera dodajam obroke, je tudi trebuh vedno večji..prav izstopi, na večer je že kot v šestem mesecu nosečnosti. Glede na to, da sem drobne postave, je seveda zelo opazen, vendar največja težava je občutek tiščanja ves dan, večer. Nekako najlažje je, ko pojem minimum hrane, a vendar seveda to ne gre…Skušam pojeti manjše obroke, večkrat, ampak do popoldneva se že nabere in tišči in tišči in zelo vpliva na kvaliteto življenja. Zasledila sem, da ste zapisali in opisali vaje, ki naj bi pomagale, da se razmik nekoliko popravi. Spet drugje sem zasledila, da to z vajami ni mogoče, temveč le operativno, saj ta “ovojnica”, ki se enkrat raztegne, ni elastična in z vajami ne gre skupaj. Kaj svetujete? A je smiselno, da se oglasim npr. pri fizioterapevtu, da mi pokaže (prave) vaje..bo učinek? Hvala za vaš nasvet, saj mi tole zelo otežuje moj vsakdan. Sicer pa sem dala skoz dva dokaj težka poroda. Hvala. Lp, B.

nova
Uredništvo priporoča

Hvala za odgovor,zanima me pa še nekaj in sicer:Glede nato,da izvajam vaje vsak dan od 20-30min ali je to dovolj in po kolikšnem času pribl.se utrdijo mišice?

Najlepša hvala in lp!

Pozdravljeni!

Mišice se utrjujejo z vsako vadbo 🙂 in zato se vidi napredek že pri vsaki naslednji vadbi in mišična moč se hitro poveča.

Kar se pa tiče spreminjanja slabih navad, je pa potrebno ogromno ponovitev, da postane navada.

Pozdravljeni!

Diastaza je razmik zunanjih trebušnih mišic – rektusov, ker vezivno tkivo oziroma membrana, ki jih drži skupaj, popoka, ker se mora trebuh tako povečati med nosečnostjo. Težave so še večje pri suhih in aktivnih osebah, ker je vezivno tkivo močnejše, krajše in se težje tako raztegne in zato prej popoka.

Kar se tiče zdravja in hrbtenice so pomembne globoke trebušne mišice in globoke hrbtne mišice – le te zagotavljajo stabilnost hrbtenici in notranjim organom, sami rektusi (zunanje mišice) ne pripomorejo k stabilnosti hrbtenice. Njihova naloga je bolj zaščita notranjim organom pred tem, če nas kdo boksne v trebuh. Zato je iz stališča zdravja pomembno, da krepite notranje, globoke mišice – torej da stiskate mišice nožnice in zadnjika, in da se naučite ohranjati napete ves čas ko sta pokonci: ko stojite, hodite, sedite….

Diastaza je nevarna, če je tako velika in se skozi njo izboči črevesje. V tem primeru, bi vam verjetno svetovali operacijo. Če pa je le estetske narave, vam bo videz bistveno izboljšala pravilna, pokončna drža z napetimi globokimi mišicami. Trebuh se namreč izboči pri ohlapni drži…

Morda bi bilo dobro, da obiščete fizioterapevta, da vas pregleda, oceni vaše stanje in vam lahko svetuje katere vaje bi bile za vas primerne in katere gibalne aktivnosti.

Pozdravljeni,

ali je diastaza genetsko pogojena?

Pozdravljeni!

Ne, genetsko pogojena je lahko kvaliteta vezivnega tkiva in koliko elastina vsebuje.

Najlepša hvala za odgovor!

New Report

Close