Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem Fizioterapija in masaže Po artroskopiji kolka

Po artroskopiji kolka

Pozdravljeni!

Pred enim mesecom sem imela artroskopijo kolka zaradi suma lezije labruma (1 cm) in preskokov iliopsasa. Kazalo je dobro – lezija je bila stabilna in manjša od predvidevanj (samo 2-3 mm), preskoki pa niso bili boleči in samo neugodni, zato tudi tega niso operirali. Skratka, opravljena je bila diagnostična artroskopija, ugotovili pa so tudi, da imam mehkejši hrustanec, kot je običajno. Upoštevala sem vsa navodila, počivala (1 mesec bolniške), uporabljala bergle do sredine 3. tedna, delala vaje in obiskovala fizioterapijo. Po opustu bergl je tudi kazalo dobro, lahko sem lepo hodila, čutila sem edino nekakšno okorelost znotraj sklepa, če sem naredila prevelik korak. V roku enega tedna se je to precej izboljšalo, a okorelost vseeno ostaja – gibljivost sklepa je slabša kot pred operacijo (npr. če ležim na hrbtu in skrčeno nogo pritegnem k trupu, me zaboli, isto je, če stojim in nogo zarotiram navznoter ali navzven). V zadnjih dneh je čedalje slabše tudi pri hoji, ob vsakem koraku čutim, da je nekaj narobe. Okorelost se čuti na sprednji strani kolka. Obenem imam na boku tudi bolečino ob dotiku, kot da bi se nekam udarila, kot bi imela črnico, tako nekako. Fizioterapevt pravi, da bi sedaj sicer ob normalnem poteku že moralo biti vse ok, ni mi pa podal nobenih informacij o tem, kaj bi lahko bilo narobe, zato se obračam na vas. Delam vaje za moč, a imam občutek (morda je samo naključje), da mi ne denejo dobro, saj se stanje slabša. in se mi celo zdi, da začenjam šepati.

Zanima me vaše mnenje o tem, kaj bi lahko bilo narobe in kaj lahko naredim, da si pomagam. Vse skupaj je še posebej frustrirajoče, ker pred operacijo v kolku nisem čutila takšnih pojavov, samo rahlo neugodje, zato me sedaj že pošteno skrbi… Fizioterapevta imam spet šele čez 10 dni…

Stara sem 35 let.

Hvala že vnaprej za vaš čas…

Pozdravljena!

Težko rečem kaj je narobe, brez da bi vas videla in pregledala.

Po kakršnem koli posegu v sklep je vedno nekaj časa čuden občutek in okorelost, saj predrejo sklepno ovojnico, da pridejo v sklep. S tem se izniči podtlak, ki je normalno v sklepu in traja kar nekaj časa, da se luknja zaceli in spet ponovno vzpostavi podtlak.

Normalno je tudi nihanje, se pravi potek zdravljenja ne gre linearno, ampak sinusoidno. Malo gor in spet malo navzdol, pa spet gor…

Pomembno je, da delate vajo za stabilizacijo kolka – torej za mišico gluteus medius. Le ta omogoča dobro oporo kolčni ovojnici in labrumu.

Pozdravljeni spet. Najprej hvala za odgovor, a težave vztrajajo in vam pisem še enkrat.
Pri kirurgu sem bila mesec in pol po operaciji. Ugotavljal je bolečine v skrajnih fleksijah, pri čemer je vseeno rekel, da je gibljivost polna. Glede na težavnost artroskopije je predvideval, da bo stanje izzvenelo do konca rehabilitacije 3 mesece po operaciji. Realnost je žal taka, da se je zmotil, bolecine v skrajnih fleksijah ostajajo in opazam le kanček izboljšanja pri enem gibu, da kolk ni ok se čuti tudi pri navadni hoji, da o čem drugem sploh ne govorim (če npr.malo stečem dol po stopnicah, dam leze noge narazen ali pokrcim nogo k prsim…) Ker je stanje veliko slabše kot pred operacijo, ko nisem imela nobenih bolecin, samo pokanje v kolku (neboleče ), bi vas prosila za mnenje, zakaj se je ta bolecina pojavila, kaj bi bil lahko vzrok? Naslednjo kontrolo imam namrec šele septembra…
Najlepša hvala!

nova
Uredništvo priporoča

Koliko pa je fleksija?

Fleksija je 110. Problem je bolečina, ki se pojavi v skrajnih fleksijah, pa tudi med samo hojo ali po sedenju je v kolku nek čuden občutek. Tega pred operacijo ni bilo, samo preskoki, ki jih pa tudi še vedno imam, seveda.

Hja, to je malo…. kaj pa če gre za impingment kolka?

Pri 110 še ni bolečin, naprej gre sicer tudi, ampak boli. Ne vem, glede na to, da sem ravno imela artroskopijo, pa še to diagnostično, bi moralo o impengmentu že biti govora, če bi bil, mar ne? Ali bi ga lahko sprožila operacija? Čudno je, ker naj mi ne bi nic takega delali in bi moralo biti že zdavnaj vse ok, je pa veliko slabše kot pred operacijo.
Se vam zahvaljujem za vse odgovore, očitno je torej na mestu predcasna kontrola pri operaterju.

Ja, se strinjam… nekaj ne štima … in glede na to, da je operater videl, kaj se znotraj sklepa dogaja in kakšne so strukture, je verjetno najbolje, da greste čimprej do njega.

New Report

Close