Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem Fizioterapija in masaže Izravnana vratna lordoza in blage degenerativne spremembe

Izravnana vratna lordoza in blage degenerativne spremembe

Spoštovani,
že 3 leta od prometne nesreče naprej imam hude težave z mišicami vratu in leve rame (zadaj do lopatice, spredaj do ključnice). Ko so najbolj intenzivne, me mravljinči po obrazu, boli levo oko in uho, imam zmanjšano moč leve roke, tudi vrtoglavice. Opravila sem rentgen leve rame, preiskavo živcev leve roke in rame pri nevrofiziatru ter mr vratne hrbtenice. Prvi dve preiskavi sta bili bp, mr pa je pokazal izravnano vratno lordozo in blage degenerativne spremembe. Kar seveda ni nič posebnega, po besedah zdravnika.
Kakorkoli, največ težav imam, ko obremenjujem levo roko (pa sploh ne pretirano) ali pa če sem nekaj ur za računalnikom. Občutek je, kot bi mišice izredno otrdele, topo me bolijo, na otip pa je cela leva stran vratu in rama zadaj do lopatice trda in odebeljena. Mislim, da ne gre za vnetni proces, mi pa vsekakor očitno pritiska na določene živce – ko so mišice tako preforsirane. Za primerjavo – na desni strani so mišice občutno manjše in neboleče.
Lepo bi vas prosila za en nasvet. Nihče do sedaj mi ni pokazal vaj, ki sproščajo mišice. Na fizioterapiji sem dobila le vaje za krepitev mišic, ampak ko so mišice v krču, me pri teh vajah neznosno boli in stanje še poslabša. Skratka, prosila bi za nekakšen načrt, kako naj izvajam vaje v akutni fazi (oz. s kakšnimi tabletami si pomagati – morda za sproščanje krčev?); in kako v fazi, ko so bolečine manjše in so mišice bolj sproščene – sklepam, da jih je takrat bolje krepiti. Ne bi rada čez 5 let prišla na pregled, kjer bodo ugotovili hude degenerativne spremembe, ki se jih ne bo dalo več rešiti. Čutim, da take bolečine in pritisk mišic niso ok in da vodijo k poslabšanju.
Najlepša hvala za vsakršno pomoč!

Pozdravljeni!

Pri prometnih nesrečah pogosto pride do nihajne poškodbe vratu. Posledica je nestabilnost vratne hrbtenice zaradi preraztegnejnosti oziroma strganja majhnih vezi, ki potekajo med posameznimi vretenci hrbtenice. Težave, ki se lahko pojavljajo zaradi tega so bolečine in mravljinčenje. Verjetno je to primarni vzrok vaših težav.

Če želite doseči optimalno stanje vratne hrbtenice, je potrebno krepiti globoke mišice vratu, ki so stabilizatorji in stabilizirajo vratna vretenca. To se doseže s pravilno držo in pa z zavestno aktivacijo mišic, ki jih imenujemo globoki fleksorji vratu. V tem položaju se tudi vse preostale, zunanje mišice, sprostijo. Včasih se priporoča raztezanje zunanjih vratnih mišic, a v vašem primeru vam to odsvetujem. Raje bi vam priporočala kroženje z rameni nazaj in kroženje z rokami nazaj.

Hvala lepa za vaš odgovor. Menite, da bo dovolj le kroženje z rameni in rokami nekajkrat vsak dan? Si težko predstavljam, da je tako preprosto, vendar pa bom vsekakor poskusila.
Vprašala bi vas še, katerih smernic se je najbolje držati okrog pravilne drže … na spletu je ogromno variant, vendar pa ne vem, katero izbrati.
Hvala in lep dan želim.

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni!

Pravilna drža je drža, kot bi hoteli podaljšati hrbtenico, kot da vas nekdo vleče navzgor za zadnji del lasišča, kot da bi hotela postaviti vretenca hrbtenice enega nad drugega in ne enega pred drugega… težko je to napisati…

New Report

Close