Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem Fizioterapija in masaže Manualne terapija otroci

Manualne terapija otroci

Prosila bi vas za nasvet oz. mnenje.
Sin bo star 13 let. Od 6. meseca dalje je bil obravnavan v razvojni ambulanti zaradi počasnejšega razvoja. Shodil je s 16 meseci, FT ni imel, obravnava zaključena z diagnozo »normalni razvoj«.

Pri starosti pet let sem ga ponovno peljala na pregled v razvojno ambulanto, kjer je bil potem redno spremljan 1x letno. Diagnoze, ki jih imam na izvidih zadnjih osem let so: hypotonia, hypotonija v regresiji, asimetrija drže, pedes valgi, rizična nevrološka simptomatika. Opažala sem, da je fant z rastjo vedno bolj neroden, drža bolj očitno nepravilna, stopala vedno bolj obrača navzven (kot račka). Opozarjala sem zdravnico, prosila za fizoterapijo, vendar je bil njen odziv vedno negativen. Komentar, da je z otrokom vse v redu in naj ne paničarim.

Lansko let sem sina peljala na pregled v URI Soča, kjer sva bila napotena naprej v ambulanto za skolioze. Njegovo dosedanjo obravnavo v razvojni ambulanti so kometirali kot neprimereno in mu dali delovni nalog za fizioterapijo. Diagnoza: deviacja v sp. torakalnem delu hrbtenice, zvišan desni hemitoraks pri predklonu, slaba drža (manjša asimetrija desne polovice prsnega koša, nekoliko povečana ledvena artroza, skolioza minimalna – 5%).

Nato pa soočenje z realnostjo pri fizioterapevtki. Ugotovila je, da ima skrajšavo celotne zadnje lože, predvsem spodnji del telesa (stegna, meča, tetiva, peta, stopala), in sicer vse: mišice, ovojnice, sklepe. No, upam, da sem napisal pravilno in razumljivo, ker je bil to pogovor med samo terapijo. Na enostavni vaji mi je pokazala, kaj lahko naredim jaz z lahkoto, sin pa zaradi teh »okvar« ne zmore. Povedala je, da bo treba vaje delat celo življenje, ker bo sicer kmalu imel bolečine. Predlagala je naj poskusimo z manualno fizioterapijo, s katero bi trenutno stanje lažje in hitreje vsaj malo popravili, da bi potem tudi terapevtske vaje lažje izvajal.

Fizioterapevtka je sicer povedala, da pri njih nimajo izkušenj s takim primerom, ampak da misli, da bi se splačalo poskusiti. Glede na to, da bo najbrž to terapijo treba opraviti samoplačniško, me zanima vaše mnenje, ali bi s manualno terapijo lahko stanje izboljšali. Prosim vas, če imate kakšen kontakt terapevta, ki ima izkušnje s težavami na tem področju (Gorenjska oz. Ljubljana v smeri Gorenjske).

Za vas čas in odgovor se vam že v naprej zahvaljujem.

Pozdravljena!

Glede na opisano, če res držijo ugotovitve fizioterapevtke, najverjetneje ta zategnejnost ne izvira zaradi nekakšnih zategnejnosti mišic, sklepov…. ampak zaradi neravnovesja med centralnim in perifernim mišičnim tonusom. V tem primeru vam bo pomagala razvojno nevrološka obravnava po Bobathu in ne manualne tehnike.

New Report

Close