Najdi forum

artroskopija kolena

Pozdravljeni,
30.8. sem imela artroskopijo desnega kolena, prilagam vam izvid:
Diagnoza: M23,87 Plica med. parapatellaris hypertrophica gen.dex
Poseg: artroskopska operacija desnega kolena v splošni anesteziji in delna sinovektomija in resekcija hipertrofirane medialne parapatelarne plike
Pri artroskopiji najdemo v sprednjem delu sklepa hipertrofirano sinovijalno ovojnico, ki jo delno recesiram. Pod pogačico najdemo hipertrofirano medialno parapatelarno pliko, ki jo recesiramo.Ostale strukture v sklepu so v mejah normalnega, meniskusi niso poškodovani.

Koleno po artroskopiji je zelo trdo, boli BOLJ KOT PREJ in še težje hodim kot prej, uporabljam pohodne palice, boli tudi kolenska špranja, ki prej ni ter mišica na mečih. Kolena ne morem normalno pokrčiti, ko se usedem in sama tudi ne morem pokrčiti nogo leže, da bi razgibavala. Delam samo dve vaji, ker v bolnici mi niso dali natančnih navodil in vaj, kaj delati, ortoped, ki me je operiral, pa tudi ne, čeprav sem ga prosila, je rekel naj delam tisto kar lahko ter obremenim koleno do 10 kg že 10 dan po operaciji, kar nisem storila, ker že noge sama ne dvignem in to ni normalno.
Zdaj pa je moje naslednje vprašanje: ker sama ne morem hoditi na fizioterapijo, ker že eno leto in pol ne morem ven iz bloka, razen če me mož pelje z inv. vozičkom, mi povejte ali sta te dve vaji primerni, ker jih izvajam že od 14.9.( ena je , da stopalo potegnem k sebi in koleno potisnem ob podloženo podlago, druga pa, da krčim koleno, kolikor lahko pasivno, da mi mož prime nogo pod peto in koleno pridrži, ker sama še ne morem dosti dvigniti – tako mi po), vendar koleno še bolj boli po vaji, ko malo odležim, koleno zatrdi, ter sprednja stegenska mišica nad kolenom, hoditi pa sploh ne morem, razen po stanovanju. Mišica stegenska je res oslabela, ker že 2 leti se to dogaja, vendar na levem kolenu je tudi, pa lahko hodim in ne boli.
Prosim za nasvet, kakšne vaje bi lahko delala in ali naj kar začnem hoditi kljub bolečini ali samo razgibavati? Ali bi morala bergle uporabljati, pred 14 dnevi sem jih šele dobila, vendar mi je z njimi še težje hoditi,po stanovanju jih ne uporabljam? Drugače hladim z hladilnim gelom in mažem koleno z Naklofenom.
Hvala za odgovor.

Pozdravljena!

Žal zadeva ni preprosta, saj je zgleda prišlo do napačnega zabrazgotinjenja…fizioterapevti imamo posebne manualne tehnike, s katerimi poskušamo povrniti gibljivost. Pomemno je, da se prične rehabilitacija takoj po operaciji in ne šele 1 mesec po njej, saj telo začne takoj celiti in ne čaka…
Ker vašega kolena nisem videla, vam ne morem kaj pametnega svetovati, saj ne vem, ali vašo gibljivost zaustavlja pogačica ali resnično samo koleno. Svetujem vam lahko samo, da vsako uro poskušate iztegniti koleno in skrčiti kolikor gre, brez bolečin. Lahko čutite samo rahel nateg. To ponovite vsaj 12 krat.
Morda bi bilo dobre, da vsaj enkrat obiščete fizioterapevta, da vas pregleda in lahko morda kaj bolj konkretnega svetuje.

Pozdravljeni, povejte mi, kako mislite vsako uro koleno iztegniti: da koleno skrčim, kolikor lahko in stegnem? Sama zaenkrat ne morem, ali je pasivno tudi uredu?
Ali hodite tudi na dom?

Hvala za odgovor.

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljena!

Zakaj ne morete sama skrčiti? Imate longeto?

Pozdravljeni, zato težko pokrčim, ker prej nisem imela moči in me je bolelo. Zdaj mi je ortoped dal protivnetno blokado in od četrtka sama skrčim koleno kolikor lahko in iztegnem približno šestkrat do sedemkrat na dan po 10x, več ne morem, kakšen dan pa manj.
Vendar koleno zelo zateguje, tam kjer je bilo operirano en dan bolj, drug dan manj in ne morem narediti večji obseg giba, vsak dan približno isto. Kaj lahko še naredim, ali kar na silo malo več pokrčiti ali čakati, da stvar popusti, ker dnevi se vlečejo? Kaj pa glede hoje: kar ven iti in hoditi v bolečinah ali samo razgibavati, zato ker ortoped pravi kar hoditi, mene pa zelo boli, ko pridem nazaj?
Ali je res primerno, da na koleno lahko daš eno kilo nečesa kar ti koleno dol poriva, ker meni še vedno ni čisto iztegnjeno ko ležim, zato imam podloženega cca 1 cm z nizko odejo? Vendar tega se bojim, da mi ne bi kaj počilo, ker imam drugače osteoporozo, ali lahko še kaj drugega naredim da bo se iztegnilo hitreje?

Hvala za odgovor.

Pozdravljena!

Ponovitve in frekvence vaj so primerne. Jakost naj bo do blage, zmerne bolečine oziroma zategovanja. Težko vam kaj konkretneje povem, ker nimam vašega kolena v rokah, da bi čutila, kaj preprečuje normalno pričakovano povečevanje gibljivosti…nekaj ni v redu…

Pozdravljeni,
po pogovoru z ortopedom, pravi da je prišlo do vnetja. Dal mi je namesto Naklofena, močnejše protivnetne tablete Arcoxia 90 mg. Ali je res to razlog zategovanja in zatrditve kolena, kaj mislite? Kako naprej postopati kljub vnetju? Brala sem, da lahko pride do brazgotinjenja kolena, kaj pa to pomeni in kako ga razgibati?
Delam zdaj par dni samo tisto vajo, ki ste jo tudi vi omenila, ker mi druga vaja, da stopalo potegnem k sebi in ko pritisnem koleno ob podlago, povzroča še večje bolečine.
Hvala za odgovor.

Težko vam svetujem karkoli konkretno samo na osnovi vaših opisovanj…to kar opisujete je najbolj podobno stanju, ko se tvorijo brazgotine…

Prosim, če mi vsaj poveste kaj storiti, če se res tvorijo brazgotine, kako naprej z razgibavanjem in kaj to pomeni? Dajte mi vsaj kakšen nasvet kaj naj storim? Imam fizioterapijo dvakrat tedensko, pa nič ne popušča, sicer nežno razgibavanje, ker drugače ne gre.
Lep pozdrav!

Pozdravljeni!

Pogovorite se prosim z vašim fizioterapevtom, ki občuti kaj se dogaja z vašim kolenom in vam bo sigueno znal svetovati kaj in kako…midve se pogovarjava samo hipotetično preko foruma, on pa ima vaše koleno v svojih rokah.

ŽAL NE VE, ZATO VAS SPRAŠUJEM. Potem samo povejte, kaj pomenijo brazgotine in verjetno je res to posledica mojega stanja, zato mi povejte kako postopati v tem slučaju, prosim….. Ni tako enostavno, ker sem nemočna in sama ne morem hoditi na fizioterapijo (zaradi bolečin že 3 leta v kolenu in še hernije v križu ), zato jo imam doma, fizioterapevtov, ki hodijo na dom,pa ni na izbiro.

Lep pozdrav in Hvala.

Brazgotinjenje pomeni, da se tkiva med seboj zlepijo in ne dovoljujejo nadaljnega gibanja, kar se vidi navzven kot omejena gibljivost – kot da bi oprale volnen pulover na visoki temperaturi: skrči se in ne da se ga več spraviti na normalno velikost.

Hvala za odgovor, vendar mi niste vse odgovorila. In kaj storiti v takem primeru oz. ali se da kaj z fizioterapijo pomagati oz. ali razgibavanje ne bo rešilo problema? Povejte mi, ker če fizioterapija ne pomaga, potem je škoda zapravljanja mojega denarja.

Lep pozdrav.

Pozdravljena!

Takih primerov ni veliko. Sama sem imela samo en tak primer brazgotinjenja kolena – z gospo sva ga s pomočjo manualnih tehnik spravile do skoraj normalne gibljivosti nekje v obdobju pol leta rednega izvajanja terapije. Opazil se je napredek po vsaki terapiji – tako da lahko tudi sama ocenite ali je napredek.
Teoretično gledano so manualne tehnike (http://www.fizioterapija.net/terapevtske-masaze) edina stvar poleg operacije, da se zadeva izboljša.

Še enkrat hvala za odgovor.
Šla sem na pregled k fiziatrinji in misli, da je razlog zategovanja kolena v zakrčenih mišicah, ki jih je treba sprostiti. Dokler jih ne bo nekdo sprostil, bom verjetno koleno imelo skoz dvignjeno malo v zrak, ko ležim, ker ni čisto iztegnjenoali je tako? V stegenskih mišicah imam neke zatrdline kot bulice in na dotik zelo bolijo. Ali je samo masaža tista, ki lahko sprosti mišice ali lahko z gretjem dosežem, da bi si ovila stegna v grelno blazino ali kako naj postopam, ker kolenu se slabša gibljivost in sama spet zelo malo pokrčim koleno ali samo pasivno lahko gibljem in zelo boli? Vsi fizioterapevti, ki mi hodijo na dom, ne znajo sprostiti mišice, o masaži pa sploh ne slišijo. Kako bi vi postopala? Kaj so te bulice, vozli v mišicah, ali ti delajo probleme, da imam slabo cirkulacijo?

Lep pozdrav,

Pozdravljena!

Če so razlog zakrčene mišice je še vedno najučinkovitejša tehnika trigger point terapija. Po vsaki terapiji je viden učinek in ne potrebujete veliko terapij, da se mišica popolnoma sprosti. Klasična masaža žal ne bo pomagala, prav tako ne gretje. Najbolj učinkovita terapija mišic in njenih ovojnic je trigger point terapija.

Pozdravljeni,
hvala vam za odgovor. V kolenu me zdaj zelo peče, ne vem ali je to vnetje po operaciji? Protibolečinske tablete ne pomagajo. Pečejo me tudi mišice po nogah, kot da bi bilo vse vneto – po masaži zelo boli, toplota mi ne odgovarja. Ali je potem razlog zategovanja kolena v mišicah, ali je to lahko, vi imate izkušnje? Torej je rešitev trigger point, kakšna je to terapija, ker mene tudi križ boli in ne vem kako bi na mizi zdržala, odgovarja mi samo mehko? Kaj pa kakšni dodatki za mišice, bi kaj pomagalo?
Lep pozdrav.

Pozdravljena!

Pekoča bolečina najpogosteje izhaja zaradi draženja živčne korenine, lahko pa tudi zaradi okvare žilja. Mišice ne pečejo pogosto, ampak se bolj javlja topa bolečina.
Žal ni nobenih dodatkov, ki bi pomagali pri sproščanju mišic. Lahko poskusite z avtogenim treningom.

New Report

Close