Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem Fizioterapija in masaže bolečine v križu in hrbtu

bolečine v križu in hrbtu

Pozdravljeni!
Želela bi se obrniti na vas v zvezi z mojimi težavami s križem. Stara sem 33 let in težave se pojavljajo kakšnih 6 mesecev. Začele so se kot neko ščemenje v križu, ki se je po nekaj dneh umirilo, potem pa so težave postajale izrazitejše, neprijetnost se je razširila tudi više po hrbtu. Odšla sem k osebni zdravnici in po nekaj obiskih me je poslala na RTG hrbtenice. Rekla je, da je hrbtenica ukrivljena v predelu križa (gledano frontalno) in da bom najbrž imela vedno težave. Poslala me je k ortopedu in na FTH. Sicer so bolečine bile prisotne ves čas, tudi v mirovanju in niso bile posledice nerodnega giba.
Ortoped je postavil sledečo diagnozo: sy. thoracolumbale chr., spondylosis thoracali incip. (prepisano iz izvida). Svetoval mi je več gibanja. Potem sem opravila tudi FTH. V tem času so se bolečine najbolj izrazile, sploh nisem mogla zravnano stati, tudi daljša hoja mi ni ustrezala. Družinska prijateljica, sicer tudi zdravnica mi je pokazala pravilno izvajanje vaj za hrbtenico (s stisnjenimi trebušnimi mišicami) in dejala, da so bolečine posledica šibkih hrbtnih in trebušnih mišic, s podobnimi težavami se je namreč srečala tudi sama. Po kakšnih 14 dneh od FTH pa se je stanje umirilo, mislila sem da sem končno “rešena”. Ves čas sem redno telovadila in se karseda gibala (plavanje, hoja). V tem času sem imela kontrolo pri ortopedu, ki je svetoval naj nadaljujem z rednim gibanjem ter v izvid zapisal, da se hrbtenica umirja.
Vendar pa se v zadnjih dneh bolečina spet pojavlja. Težko sedim in stojim pri miru, kar nekako me zateguje iz križa navzven. Rada bi našla način, kako si pomagati in upam da mi lahko kako svetujete.
Zanima me po kolikšnem času začnejo delovati te vaje za hrbet in ali bi v mojem primeru manualna terapija učinkovala.Bi bilo smiselno opraviti še kakšno priskavo? Naj še napišem, da sem imela bolečine v križu tudi v času nosečnosti.
Hvala za vaše odgovore, LP

Pozdravljena!

Kdaj se vam pojavljajo bolečine – pri dolgotrajnem sedenju, stanju, ležanju ali bolj pri spreminjanju položajev, obračanju v postelji?

Križ me je včasih bolel po cele dneve, sploh ne vem, kaj naj bi vplivalo na pojav bolečine. Sedaj po tem zadnjem stanju nebolečine pa mi res ne ustreza dolgotrajno sedenje, stoje in leže je kar vredu, spreminjanje položajev mi pa celo nekako ustreza.

Hvala!
LP

Bolečine se mi pojavijo, ko nekaj časa sedim, če dalj časa pri miru stojim, pri hoji in ko ležim je stanje kar vredu, spreminjanje položajev mi pa ustreza. Boleti začne tudi ko se sklanjam ali čepim. Bolečina takšna zategujoča, mogoče bolj prisotna na desni strani, kakšen dan boli bolj, drugič manj, ampak v splošnem rečeno pa je prisotna večino časa.

Pozdravljena!

Glede na opisane težave, gre najverjetneje za zdrs medvretenčne ploščice v ledvenem delu…

Še eno vprašanje…
Če gre res za zdrs medvretenčne ploščice ali je to vidno na RTG slikah ali je potrebno opraviti kaj drugega npr. MR?
LP!

Pozdravljeni!

RTG pokaže stanje kosti. Če je prostor med dvema sosednjima vretencema zmanjšan, potem sklepajo, da gre za zdrs medvretenčne ploščice.

MRI pokaže večje spremembe. Manjše spremembe in pri mlajših osebah se ne vidijo, ker se pri nas opravlja slikanje samo v ležečem položaju – na ta način se odvzame sila teže in želatina se pomakne bolj nazaj na svoje mesto – zato je slikanje manjših sprememb nezanesljivo. Bolje bo, ko bodo opravljali MRI v stoječem ali sedečem položaju.

Precej zanesljiva pa je diagnostika na osnovi tega, kar vi poveste in kliničnega pregleda.

New Report

Close