Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem Fizioterapija in masaže trebušna prepona in mišice po CR

trebušna prepona in mišice po CR

Pozdravljeni!

Pred 10 dnevi sem imela carski rez, sedaj pa opažam, kot da je nekaj narobe s trebušno prepono, saj mi že samo stanje, sploh pa hoja, jemlje dih oziroma imam občutek, da ne morem globoko vdihniti, zato diham hitro in plitvo, kar mi jemlje veliko energije. Ob tem imam tudi občutek nategovanja ali celo tope bolečine predvsem nekje v srednjem delu trupa. Fizioterapevtka v porodnišnici je drugače ugotovila, da imam razmak zgoraj za 3 prste. Sicer sem v nosečnosti otroka (težkega 4,2 kg) kar nekaj časa nosila zelo nizko in sem dostikrat imela občutek, da to mišice predvsem v zgornjem delu trebuha zelo težko prenašajo. Zanima me, ali lahko pričakujem, da se bo to stanje sčasoma uredilo samo od sebe. Katere vaje bi bile najboljše, da bi pospešila normalizacijo? Ker me skrbi, da bi ob nespremenjenem stanju imela velike težave v vsakdanjem življenju, saj mi že hoja predstavlja velik napor. Verjetno pa je v primeru neučinkovitosti vaj rešitev tudi operacija?

Hvala za odgovor!

Lep pozdrav,

a.

Pozdravljeni!

Glede na kratek čas po carskem rezu vam predlagam počivanje, ko ga telo zahteva. Od vaj so zelo priporočljive keglove vaje, ki naj bi se čim večkrat izvajale oziroma ideja je, da se naučimo imeti stalno napete globoke trebušne, hrbtne mišice in mišice medeničnega dna.

Pozdravljeni!

Ponovno se oglašam po nekaj mesecih. Težav z dihanjem nimam več in zdi se mi, da so mišice kar fit (ni problemov s trebušnjaki ipd.). Se mi pa zdi, da je vseeno vse še nizko, poleg tega pa mi očitno ostaja tudi precej kože (plus maščevje…), ki dobesedno visi ravno čez brazgotino. Pravzaprav vse skupaj izgleda tako, kot da sem noseča (in sem še zdaj večkrat od ljudi naletela na vprašanje, kdaj pričakujem…). Zanima me, če lahko k bolj dvignjenemu (in “tanjšemu” 🙂 ) stanju kaj pripomorejo hlače/pas za oblikovanje postave oz. ustrezni pripomočki, ki se recimo menda rabijo po operacijah trebuha? Je to sploh priporočljivo nositi vsak dan? Bi se zaradi tega lahko mišice celo polenile?

Hvala za odgovor in lep pozdrav!

a.

Pozdravljeni!

Moje mnenje je, da je bolje ozavestiti in držati globoke trebušne mišice nenehno napete (nekje 25% maksimalne mišične moči), delati plank in morda se vpisati na tečaj trebušnega plesa – kjer se celo uro premika s trebuhom, kot pa nošnja pasivenga pasu – posledica je lahko ohlapnost mišic in še slabša prekrvavitev kože in podkožja, ker je stisnjeno…

New Report

Close