Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Endodontija plomba

plomba

Spoštovani!

Sprašujem vas za mnenje, in sicer, pred petimi meseci mi je zobozdravnica zaplombirala šestico, ki je sicer že prej imela plombo, vendar z zobom nisem imela nobenih težav. Pred posegom mi je dala injekcijo. Po posegu me je 3 dni bolel zob. Potem se je stvar umirila, vendar je zob še vedno neznansko občutljiv na vse hladno, na vroče pa minimalno. Če z nohtom pritisnem na sredino plombe, me minimalno zaboli (kar se mi pri drugih plombiranih zobeh ne dogaja). Zanima me, ali menite, da zob potrebuje dodatno zdravljenje in bom morala zopet plačati za belo plombo ali pa gre za stanje s katerim se bom morala sprijazniti?

Najlepša hvala za odgovor, Teja

Pozdravljeni,

občutljivost zoba po plombiranju se večkrat pojavi in tudi največkrat spontano izzveni, običajno v prvem tednu po plombiranju.
Kako se bo odvijalo, je v največji meri odvisno od stanje zobne pulpe po plombiranju, česar med plombiranjem ne moremo oceniti. Glavni razlog za težave s pulpo je razlog, zaradi katerega je bilo zob potrebno plombirati, običajno je to karies. Tudi postopek plombiranja lahko vpliva na pulpo. Če je pulpa po plombiranju še v dovolj zdrava, bo sama odpravila posledice poškodbe in zob se bo umiril. V nasprotnem primeru sse bodo težave nadaljevale, kar pomeni, da je pulpa prizadeta do te mere, da se ne bo več pozdravila. Takrat jo je potrebno iz zoba odstraniti.
Če se stanje počasi umirja, je smiselno počakati, ali se bo dokončno umirilo. Če po nekaj tednih stanje ni nič boljše, oz. se še poslabšuje, pa je smiselno spet obiskati zobozdravnika.

Lep pozdrav,

dr. Igor Potočnik

New Report

Close