Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Otroci s posebnimi potrebami in dolgotrajno bolni otroci Dodatni dnevi dopusta za nego otroka – šele v naslednjem koledarskem letu?

Dodatni dnevi dopusta za nego otroka – šele v naslednjem koledarskem letu?

Spoštovani,

sem mamica 3-letnega fantka, ki so mu letos v začetku leta odkrili maligno obolenje in se zdravi v postopku intenzivne kemoterapije. Na CSD smo uredili dodatek za nego otroka in kopijo odločbe sem poslala svojemu delodajalcu s prošnjo za novo odločbo o odmeri letnega dopusta za leto 2013, skladno z novonastalimi okoliščinami (hujša bolezen otroka, ki narekuje status otroka s posebnimi potrebami) ter pravico, ki jo v 159. členu omogoča ZDR.

Delodajalec je to prošnjo zavrnil z obrazložitvijo, da se takšna sprememba in okoliščine ne morejo upoštevati v tekočem letu, pač pa šele v letu, ki sledi (torej v odmeri dopusta za leto 2013).

Prijazno vas prosim za odgovor na naslednje vprašanje:
– ali ima delodajalec prav oz. ali lahko delodajalec izvajanje te pravice omeji s svojimi internimi akti in pravilniki (npr.določi, da se pravica lahko uveljavi šele v naslednjem letu, čeprav ZDR o tem izrecno ne govori?)

Druga zadeva pa je povezana s koriščenjem bolniškega staleža za nego otroka. Po prejeti diagnozi je otrokov pediater najprej odprl stalež za 15 delovnih dni, ki naj bi jih imel pravico dodeliti sam, potem pa je bila vložena vloga na ZZZS za 6 mesečni bolniški stalež. Vendar je ZZZS stalež odobril le za 3 mesece in pri tem v čas trajanja tega staleža vštel tudi 15 delovnih dni, ki jih je dal že pediater.

Menim, da sem bila na ta način za omenjeni čas oškodovana, zato me zanima ali lahko potem, ko podaljšanje dopusta za nego ne bo več možno, vendarle še uveljavim teh 15 delovnih dni. Predvidevam, da bom lahko imela bolniški dopust dokler bo otrok v postopku intenzivne kemoterapije, potem pa bodo nastopile težave, saj bo otrok vsaj mesec dni potem zelo izčrpan in izredno podvržen okužbam, zato bi ta čas še kako prišel prav.

Za vaš vloženi čas in trud se vam prijazno zahvaljujem.

Spoštovani,

Zakon o delovnih razmerjih (Ur.l. RS, št. 21/2013 z dne 13.3.2013, v nadaljevanju: ZDR-1) v 3. odstavku 159. člena določa, da ima delavec, ki neguje in varuje otroka, ki potrebuje posebno nego in varstvo v skladu s predpisi, ki urejajo družinske prejemke, pravico do najmanj treh dodatnih dni letnega dopusta. Nadalje je v 160. členu ZDR-1 določeno, da se lahko s kolektivno pogodbo določi daljše trajanje letnega dopusta. To pomeni, da lahko kolektivne pogodbe, ki zavezujejo Vašega delodajalca določajo še dodatne dneve letnega dopusta za delavce, ki negujejo bolne otroke.
Kot ste sami ugotovili ZDR-1 ne daje odgovora na vprašanje, ali mora delavec že v času odmere letnega dopusta izpolnjevati zakonsko predpisane pogoje za dodatne dneve letnega dopusta ali pa zadostuje, da se ti pogoji izpolnijo tekom koledarskega leta. Tako, da bi bil delodajalec delavcu dolžan na novo odmeriti letni dopust. To vprašanje pa bi lahko bilo urejeno v kolektivnih pogodbah, ki zavezujejo Vašega delodajalca. Zaradi spoštovanja kolektivnih dogovorov socialnih partnerjev morajo biti vsi splošni akti delodajalca v skladu s kolektivnimi pogodbami, ki zavezujejo delodajalca. Torej, če je navedeno vprašanje urejeno v kateri od kolektivnih pogodb, ki zavezuje delodajalca, delodajalec ne sme sprejeti splošnega akta, ki bi to vprašanje urejal za delavce manj ugodno. V kolikor pa nobena kolektivna pogodba, ki zavezuje delodajalca, ne ureja zgoraj navedenega vprašanja, ga lahko delodajalec enostransko uredi v splošnem aktu.
Vsekakor bi bilo potrebno preveriti, katere kolektivne pogodbe zavezujejo Vašega delodajalca in njihovo vsebino ter vsebino splošnega akta delodajalca.

Zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (ZZVZZ-UPB3, Ur. l. RS, št. 72/2006 z dne 11.7.2006 s spremembami in dopolnitvami, v nadaljevanju: ZZVZZ) in Pravila obveznega zdravstvenega zavarovanja (Ur. l. RS, št. 30/2003 z dne 27.3.2003 s spremembami in dopolnitvami, v nadaljevanju: Pravila OZZ) urejajo začasno zadržanost od dela zaradi nege otroka. Vendar ničesar ne določajo o vštevanju že odobrenega trajanja pravice do začasne zadržanosti od dela zaradi nege otroka, v čas podaljšanja te pravice. Zato smo to vprašanje naslovili na pristojne institucije.
Če zoper odločbo imenovanega zdravnika o podaljšanju niste vložili pritožbe, te odločbe ni več mogoče izpodbijati. Imate pa še vedno možnost podaljšanja na podlagi 4. odstavka 30. člena ZZVZZ. Navedena določba določa, da lahko na predlog strokovnega kolegija Kliničnega centra Ljubljana – Pediatrične klinike, imenovani zdravnik podaljša trajanje pravice do nadomestila plače za nego otroka, kadar je to potrebno zaradi rakavih obolenj, težke možganske okvare in drugih posebno hudih poslabšanj zdravstvenega stanja.

Odgovor pripravila:
Jožica Ficko
članica Skupine za pomoč staršem bolnih otrok

New Report

Close