Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Otroci s posebnimi potrebami in dolgotrajno bolni otroci Podaljšanje porodniške pri otroku s posebnimi potrebami

Podaljšanje porodniške pri otroku s posebnimi potrebami

Pozdravljeni!
Imam naslednjo situacijo:
Hčerka je pri 5 mesecih spremenila status iz zdravega otroka v otroka s posebnimi potrebami in ima intenzivno zdravljenje na PeK.
Zdravljenje bo trajalo vsaj do njenega 18-ga meseca (julija 2013).
Čez 1 mesec (marec 2013) se mi konča porodniška in bom uveljevljala možnost podaljšanja.
Zanima me pa sledeče, imam še neizrabljen celoten lanski dopust, ki ga lahko izkoristim do junija 2013, ali lahko po koncu porodniške izkoristim ta dopust in dam vlogo za podaljšanje porodniške naknadno (podaljšanje bi v tem primeru še vedno končalo pred njenimi 18-imi meseci)?
Vprašala sem na CSDju in so rekli da mislijo da to ni mogoče, kolegica pa je pred 3 leti lahko to naredila (po končani porodniški je začela z delom in po 2 mesecih dala prošnjo za podaljšanje porodniške, katero so ji tudi odobrili. Pa da ne bo pomote, otrok je bil bolan že med porodniško.).
Hvala za odgovore in lep pozdrav!
Tina

Spoštovani!

Zahvaljujemo se Vam za postavljeno vprašanje! Potrudili se bomo, da čimprej pripravimo odgovor na Vaše vprašanje.

Lep pozdrav v imenu vseh članov Skupine za pomoč staršem bolnih otrok!

Staša Račnik, univ. dipl. pravnica

Ustanova Fundacija za pomoč otrokom v sodelovanju s Pravno fakulteto Univerze v Mariboru

Pozdravljeni!
Če še komu pomaga:
Zdi se mi, da sem po natančnem pregledu prejšnjih odgovorov, našla odgovor na svoje vprašanje.
Dopust za nego in varstvo otroka, ki ga opredeljuje 26. člen ZSDP, v skladu s to določbo ima eden od staršev pravico do dopusta za nego in varstvo otroka v trajanju 260 dni neposredno po preteku porodniškega dopusta; če gre za otroka, ki potrebuje posebno nego in varstvo, pa se lahko dopust na podlagi mnenja zdravniške komisije podaljša za dodatnih 90 dni.
Torej se dopust za nego in varstvo otroka lahko podaljša, ne pa prekine in odobri naknadno.
Vseeno hvala za ponujeno pomoč in lep pozdrav vsem!

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

podajamo odgovor na Vaše vprašanje.

Pravico do porodniškega dopusta in dopusta za nego in varstvo otroka ureja Zakon o starševskem varstvu in družinskih prejemkih (Zakon o starševskem varstvu in družinskih prejemkih, Ur.l. RS, št. 97/2001 s spremembami, v nadaljevanju: ZSDP). V njem je določeno, da ima mati pravico do porodniškega dopusta v trajanju 105 dni, neposredno po preteku tega dopusta pa ima eden od staršev pravico do dopusta za nego in varstvo otroka v trajanju 260 dni. Zakon določa tudi, da se ob rojstvu otroka, ki potrebuje posebno nego in varstvo, dopust za nego in varstvo otroka podaljša za dodatnih 90 dni na podlagi mnenja zdravniške komisije.

Kot izhaja iz ZSDP se pravica do dopusta za nego in varstvo otroka nanaša na čas neposredno po preteku porodniškega dopusta. Zakon tega izrecno ne določa za njegovo podaljšanje, vendar gre sklepati, da se tudi pravica do podaljšanja dopusta za nego in varstvo otroka nanaša na čas neposredno po preteku 260 dni, saj gre le za njegovo podaljšanje in ne za samostojno pravico, ki bi obstajala neodvisno od tega, če bi se sploh uveljavila pravica do dopusta za nego in varstvo otroka (260 dni po preteku porodniškega dopusta). Ta namreč enemu izmed staršev po zakonu pripada, za podaljšanje pa je potrebno mnenje zdravniške komisije. Sicer pa je tudi v 30. členu ZSDP določeno, da se dopust za nego in varstvo otroka izrabi v strnjenem nizu v obliki polne ali delne odsotnosti z dela.

Potrebno je omeniti tudi, da če se po uveljavitvi pravice do dopusta za nego in varstvo otroka ugotovi zdravstveno stanje otroka, kjer gre za motnjo v telesnem ali duševnem razvoju oziroma dolgotrajno hujšo bolezen otroka in otrok še ni dopolnil starosti osemnajst mesecev, ZSDP daje možnost, da ima eden od staršev pravico do dopusta za nego in varstvo otroka 90 dni od dneva priznanja pravice.

Iz navedenega izhaja, da je potrebno dopust za nego in varstvo otroka izrabiti v strnjenem nizu kar vključuje tudi njegovo podaljšanje (do katerega pa boste upravičeni le na podlagi mnenja zdravniške komisije). Zgolj če bi se morebitna motnja v telesnem in duševnem razvoju oziroma hujša bolezen otroka, ki še ni dopolnil 18 mesecev, ugotovila šele po preteku dopusta za nego in varstvo otroka, bi Vam pripadala pravica do dopusta za nego in varstvo otroka, in sicer v trajanju do 90 dni od dneva priznanja pravice.

Ker se mora dopust za nego in varstvo otroka izrabiti v strnjenem nizu, zakonodaja žal ne omogoča, da bi lahko vlogo za podaljšanje podali naknadno oziroma po izrabi preostanka letnega dopusta. Ko ne boste več na dopustu za nego in varstvo otroka (kar vključuje tudi njegovo podaljšanje), imate (ob predstavljenih pogojih) pravico do dopusta za 90 dni, vendar le v primeru, če se hujša bolezen pojavi v tem času oziroma po uveljavitvi dopusta za nego in varstvo otroka.

Odgovor pripravila: Tadeja Krajnc,
članica Skupine za pomoč staršem bolnih otrok.

Pozdravljeni!
Imela bi še eno vprašanje (žal ne znam izluščiti odgovora iz zgornjega posta).
Dobila sem odobreno podaljšanje dopusta za nego in varstvo otroka. Konča se mi pri otrokovi starosti 14 mesecev, in ko otrokovo zdravljenje še traja na Pediatrični kliniki (min 2 meseca zdravljenja + rehabilitacija).
Sedaj me zanima, kako naprej, ali je mogoče še kakšno podaljšanje dopusta za nego in varstvo otroka, oz. je možno kaj drugega? ……
Hvala in lep pozdrav!

Lp!
Ker mi čez 14 dni poteče porodniška, bi prosila za hiter odgovor.

Zanima me, ali je mozno se kaksno podaljsanje dopusta za nego in varstvo otroka? Ali je moznost se cesa drugega, kot bolniska? (Ob poteku dopusta otrok ne bo se koncal zdravljenja in bo star 14 mesecev).
Najlepsa hvala!

Spoštovani!

V skladu z Zakonom o starševskem varstvu in družinskih prejemkih (ZSVarPre-UPB2, Ur. l. RS, št. 110/2006 s spremembami in dopolnitvami) se ob rojstvu otroka, ki potrebuje posebno nego in varstvo, dopust za nego in varstvo otroka podaljša za dodatnih 90 dni na podlagi mnenja zdravniške komisije. Dopust za nego in varstvo otroka se podaljša za 30 dni v primeru, ko starša že ob rojstvu otroka varujeta in vzgajata najmanj dva otroka do starosti 8 let, za 60 dni pri treh otrocih in za 90 dni pri štirih ali več otrocih. Navedene pravice se seštevajo.

Glede na podane podatke ste očitno pravico do podaljšanja dopusta za nego in varstvo otroka že izkoristili, zato kolikor ne vzgajate dveh ali več otrok do starosti 8 let, drugo podaljašanje dopusta za nego in varstvo otroka ni več možno. Izkoristite pa lahko pravico do začasne zadržanosti od dela.

Pravica do začasnega zadržanja z dela – oziroma t.i. pravica do bolniškega staleža je urejena v Zakonu o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (ZZVZZ-UPB3, Ur. l. RS št. 72/2009 s spremembami in dopolnitvami) in v Pravilih obveznega zdravstvenega zavarovanja (Ur. l. RS št. 30/2003 s spremembami in dopolnitvami, v nadaljevanju: Pravila OZZ). Pravico do začasne zadržanosti z dela imajo zavarovanci, ki so v delovnem razmerju. Uveljavljati jo je mogoče do otrokovega 18. leta starosti. Začasno zadržanost od dela je pooblaščen in dolžan ugotavljati osebni zdravnik (174. člen Pravil OZZ), vendar pa mora začasno zadržanost od dela zaradi nege in varstva otroka ugotavljati osebni otroški zdravnik (175. člen Pravil OZZ). O tem mora najpozneje v treh dneh pisno obvestiti osebnega zdravnika zavarovanca, ki zadržanost od dela zaradi nege in varstva otroka uveljavlja. Začasno zadržanost od dela lahko ugotavlja tudi imenovani zdravnik Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, vendar ne v primerih, ko gre za nego, spremstvo ali izolacijo zavarovane osebe, o kateri odloča njen osebni zdravnik. Trajanje odsotnosti je odvisno od stanja bolezni in se glede na dinamiko bolezni presoja individualno.

V 30. členu ZZVZZ je navedeno, da pravica do nadomestila plače med začasno zadržanostjo od dela zaradi nege ožjega družinskega člana traja v posameznem primeru največ do sedem delovnih dni, za otroke do sedem let starosti (ali starejšega zmerno, težje ali težko duševno in telesno prizadetega otroka) pa do 15 delovnih dni. Kadar to zahteva otrokovo zdravstveno stanje, lahko pristojni imenovani zdravnik izjemoma podaljša trajanje nadomestila, vendar največ do 30 delovnih dni. Imenovani zdravnik lahko izjemoma podaljša trajanje pravice do nadomestila osebnega dohodka za nego otroka, vendar le takrat, ko je taka odsotnost potrebna zaradi nenadnega poslabšanja zdravstvenega stanja otroka, oziroma v drugih izjemnih primerih. Taka odsotnost ne more biti daljša od 6 mesecev. Ne glede na navedeno pa lahko na predlog strokovnega kolegija Kliničnega centra Ljubljana – Pediatrične klinike imenovani zdravnik podaljša trajanje pravice do nadomestila za nego in varstvo otroka, in sicer v primerih, ko je to potrebno. Takšen predlog tako strokovni kolegij pripravi v primerih, ko gre za težke možganske okvare, rakava obolenja ali druga posebno huda poslabšanja zdravstvenega stanja. Imenovani zdravnik ZZZS pa lahko na predlog enega od navedenih organov odobri tudi pravico do nadomestila plače enemu od staršev, ko je tak otrok v bolnišnici.

Upamo, da smo s tem odgovorili na vaše vprašanje, kolikor pa se Vam porajajo dodatna vprašanja, se lahko vedno obrnete na nas.

S spoštovanjem!

Klara Zorko, univ. dipl. pravnica
članica Skupine za pomoč staršem bolnih otrok

Ustanova Fundacija za pomoč otrokom v sodelovanju s Pravno fakulteto Univerze v Mariboru

Zlatka Markovič, univ. dipl. pravnica Predstavnica Skupine za pomoč staršem bolnih otrok Ustanova Fundacija za pomoč otrokom v sodelovanju s Pravno fakulteto Univerze v Mariboru

New Report

Close