Najdi forum

Pozdravljeni!
Sem mamica 10 letnega in 8 mesečnega otroka.Starejši sin ima downov sindrom.Trenutno sem v porodniški do aprila.Med tem časom se je obrat v katerem sem bila zaposlena za nedoločen čas zaprl svoja vrata.V tej firmi sem delala 8 let.zanima pa me:Ali imam kot mamica otroka s posebnimi potrebami kakršne koli drugačne pravice glede prekinitve delovnega razmerja?
Za odgovor se vam že vnaprej zahvaljujem!
Lep pozdrav !

Spoštovani!

Zahvaljujemo se Vam za postavljeno vprašanje. Potrudili se bomo, da najdemo rešitve za Vas ali da Vam vsaj pojasnimo Vaše pravice v navedeni situaciji.

Imam pa na tem mestu za Vas vprašanja za dodatno razjasnitev situacije, v kateri ste se znašli. Če je mogoče, bi Vas prosila, da nam na ta vprašanja čimprej odgovorite, sicer Vam bomo pripravili bolj splošen odgovor.

Zanima me, na kak način Vam je prenehalo delovno razmerje – kaj je navedeno v odpovedi delovnega razmerja? Zanima me tudi, ali ste imeli delovno razmerje sklenjeno za določen ali nedoločen čas?

V imenu Skupine za pomoč staršem bolnih otrok Vas lepo pozdravljam in Vam in Vašima otrokoma želim vse dobro!

Zlatka Markovič, univ. dipl. pravnica Predstavnica Skupine za pomoč staršem bolnih otrok Ustanova Fundacija za pomoč otrokom v sodelovanju s Pravno fakulteto Univerze v Mariboru

Pozdravljeni!

V tem podjetju sem zaposlena 9let .Delovno razmerje sem imela za nedoločen čas.Zaradi upada naročila so zaprli oddelek v katerem sem bila zaposlena.Trenutno sem v porodniški do aprila.Nato mi je bilo določeno da bom koristila dopust,ker ne morem na zavod takoj po pretečenem roku porodniške.
Ta delovni obrat je podružnica ;ki ima sedež v Slovenskih konjicah.Tam obrat nemoteno posluje.
Med zaposlenimi sem bila ugledna delavka.Delo mi je bilo omogočeno v dopoldanskem času,da sem
lahko čim več časa preživela s sinom.
Zanima pa me:Ali mi pripada kakšna pravica o prekinitvi delovnega razmerja (glede na to da imam otroka s posebnimi potrebami)?
Zahvaljujem se vam za odgovore in pojasnila

Lep pozdrav Metka

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani!

Podajamo odgovor na Vaše vprašanje.

Kolikor smo Vas prav razumeli, odpovedi pogodbe o zaposlitvi v tem trenutku še niste prejeli, Vas pa zanima, ali ste pravno na kak način varovani pred tem, da vam delodajalec te odpovedi sploh ne bi dal.

Iz Vašega vprašanja izhaja, da je podjetje zaprlo enega izmed svojih obratov, v katerem ste zaposleni, ter da bo odpuščalo delavce iz poslovnega razloga. Vi ste, kot mati 8-mesečnega otroka, deležni posebnega varstva v primeru odpovedi pogodbe o zaposlitvi iz poslovnega razloga. Na podlagi prvega odstavka 115. člena Zakona o delovnih razmerjih (Ur. l. RS, št. 42/2002 s spremembami in dopolnitvami, v nadaljevanju: ZDR), namreč velja, da delodajalec ne sme odpovedati pogodbe o zaposlitvi delavki v času nosečnosti ter ves čas, ko doji otroka, ter staršem, v času, ko izrabljajo starševski dopust v obliki polne odsotnosti z dela in še en mesec po izrabi tega dopusta. Tako Vam delodajalec v tem obdobju po tej pravni podlagi ne more odpovedati pogodbe o zaposlitvi. Žal pa Vam kasneje ne pripada posebno varstvo pred odpovedjo na podlagi dejstva, da imate otroka s posebnimi potrebami, saj zakon takšnega varstva ne predvideva.

Sicer ne razpolagamo s podatki, koliko je zaposlenih pri Vašem delodajalcu, vendar Vas kljub temu opozarjamo na določbo 96. člen ZDR, skladno s katero mora delodajalec, ki ugotovi, da bo zaradi poslovnih razlogov postalo nepotrebno delo najmanj 10 delavcev pri delodajalcu, ki zaposluje več kot 20 in manj kot 100 delavcev, najmanj 10% delavcev pri delodajalcu, ki zaposluje najmanj 100, vendar manj kot 300 delavcev, najmanj 30 delavcev pri delodajalcu, ki zaposluje 300 ali več delavcev, v roku 30 dni izdelati program razreševanja presežnih delavcev. Kolikor Vaš delodajalec spada v katero izmed zgoraj navedenih kategorij, bo moral po 100. členu ZDR sestaviti takšen program. Pri določanju kriterijev za določitev presežnih delavcev pa bo moral upoštevati zlasti naslednje kriterije: strokovna izobrazba delavca oziroma usposobljenost za delo in potrebna dodatna znanja in zmožnosti, delovne izkušnje, delovna uspešnost, delovna doba, zdravstveno stanje, socialno stanje delavca in ali gre za starša treh ali več mladoletnih otrok ali za edinega hranitelja družine z mladoletnimi otroki. To pomeni, da bodo navedene kategorije delavcev bolj varovane pred odpovedjo pogodbe o zaposlitvi.

Začasna odsotnost delavca z dela zaradi bolezni ali poškodbe, nege družinskega člana ali težje prizadetega invalida, starševskega dopusta ter nosečnost, ne more biti kriterij za določanje presežnih delavcev. Prav tako mora delodajalec v skladu s 101. členom ZDR obravnavati in upoštevati morebitne predloge Zavoda Republike Slovenije za zaposlovanje o možnih ukrepih za preprečitev ali kar največjo omejitev prenehanja delovnega razmerja delavcev in ukrepih za omilitev škodljivih posledic prenehanja delovnega razmerja. Omeniti je treba tudi, da v kolikor bo sedaj ta delodajalec odpuščal presežne delavce in bo želel v roku enega leta zaposliti nove delavce, imajo delavci, ki jim je bila odpovedana pogodba o zaposlitvi iz poslovnih razlogov, prednostno pravico do zaposlitve, če izpolnjujejo pogoje za opravljanje dela.

Upamo, da smo s tem odgovorili na Vaše vprašanje. V primeru, da se Vam postavljajo dodatna vprašanja, nam to sporočite in skušali Vam bomo pomagati po najboljših močeh.

Odgovor pripravila:
Nina Škrlec, uni. dipl. pravnica,
članica Skupine za pomoč staršem bolnih otrok

Ustanova Fundacija za pomoč otrokom v sodelovanju s Pravno fakulteto Univerze v Mariboru

Zlatka Markovič, univ. dipl. pravnica Predstavnica Skupine za pomoč staršem bolnih otrok Ustanova Fundacija za pomoč otrokom v sodelovanju s Pravno fakulteto Univerze v Mariboru

New Report

Close