Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Otroci s posebnimi potrebami in dolgotrajno bolni otroci Izdaja bolniškega lista za nego bolnega otroka

Izdaja bolniškega lista za nego bolnega otroka

Pozdravljeni,
zanima me kakšno je pravilo z izdajo bolniškega lista za nego otroka v primeru kadar si starša delita dneve za nego otroka.

Spoštovani!

Zahvaljujemo se Vam za postavljeno vprašanje! Naša skupina že pripravlja odgovor na Vaše vprašanje, ki ga lahko pričakujete v kratkem.

Lep pozdrav v imenu vseh članov Skupine za pomoč staršem bolnih otrok!

Staša Račnik, univ. dipl. pravnica

Ustanova Fundacija za pomoč otrokom v sodelovanju s Pravno fakulteto Univerze v Mariboru

Spoštovani!

Zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (Ur. l. RS, št. 9/1992, s spremembami in dopolnitvami, v nadaljevanju: ZZVZZ) v 30. členu določa, da pripada roditelju pravica do nadomestila zaradi nege otroka za čas, ko ta otroka dejansko neguje in varuje. V posameznem primeru lahko pripada pravica do nadomestila za nego otroka do 7 delovnih dni. Za otroke do sedem let starosti ali starejšega zmerno, težje ali težko duševno in telesno prizadetega otroka pa do 15 delovnih dni.

Iz navedenega izhaja, da pripada pravica do začasne zadržanosti od dela in nadomestila plače med začasno zadržanostjo od dela le enemu od staršev, kadar ta otroka dejansko neguje in varuje. O tem, kateri od staršev bo v času otrokove bolezni otroka negoval, se starša sporazumno dogovorita.

Pravico do začasne zadržanosti od dela in s tem povezane pravice do nadomestila plače med začasno zadržanostjo od dela iz sredstev obveznega zdravstvenega zavarovanja ima roditelj, ki je zavarovanec in je v delovnem razmerju ali samostojno opravlja gospodarsko ali poklicno dejavnost, ali je lastnik zasebnega podjetja in je obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovan, pod določenimi pogoji pa imajo to pravico tudi brezposelni.

V skladu s 138. členom Pravil o obveznem zdravstvenem zavarovanju (Ur. l. RS, št. 30/2003 s spremembami in dopolnitvami, v nadaljevanju: Pravila OZZ) ima zavarovanec pravico do nadomestila plače za nego otroka le v primeru, ko nege ne more zagotoviti zakonec, ki je nezaposlen, upokojen ali lahko zagotavlja nego brez zadržanosti od dela.
Pravica do začasne zadržanosti od dela se uveljavlja s Potrdilom o upravičeni zadržanosti od dela (v nadaljevanju: potrdilo), ki ga v praksi imenujemo tudi ‘bolniški list’. V Navodilu o uresničevanju pravice zavarovancev do začasne zadržanosti od dela in do nadomestila plače, izdanem s strani Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, je določeno, da potrdilo o upravičenosti do začasne zadržanosti od dela zaradi nege otroka vedno izda zavarovancu otrokov osebni zdravnik, ne glede na to ali je za ocenjevanje zavarovančeve zadržanosti od dela pristojen osebni ali imenovani zdravnik. O izdaji potrdila je otrokov osebni zdravnik dolžan najpozneje v 3 dneh obvestiti osebnega zdravnika zavarovanca, ki bo otroka negoval. Zdravnik obvestilo obvezno evidentira v zdravstvenem kartonu zavarovanca. Oblika obvestila ni predpisana.

Otrokov osebni zdravnik izda potrdilo staršu, ki bo otroka negoval in varoval v času bolezni. Starša pa se lahko dogovorita, katere dneve bo bolnega otroka negoval kateri od staršev in bo zaradi tega zadržan od dela. V tem primeru otrokov osebni zdravnik izda potrdili obema staršema in na potrdilih izpolni, katere dneve je kateri od staršev upravičeno zadržan od dela zaradi nege otroka. Vendar se dnevi upravičene zadržanosti od dela, kot so razvidni iz potrdil, ne smejo prekrivati.

Odgovor pripravila:
Jožica Ficko, članica Skupine za pomoč staršem bolnih otrok

Ustanova Fundacija za pomoč otrokom v sodelovanju s Pravno fakulteto Univerze v Mariboru

Zlatka Markovič, univ. dipl. pravnica Predstavnica Skupine za pomoč staršem bolnih otrok Ustanova Fundacija za pomoč otrokom v sodelovanju s Pravno fakulteto Univerze v Mariboru
nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani!
Na isto temo imam še nekoliko podrobnejše vprašanje. Zanima me, kako izdaja takšnih potrdil, ko se starša pri negi izmenjujeta, izgleda v praksi.
Pri pediatrinji smo namreč bili navajeni, da je nego za otroka “odprla” brez moje/partnerjeve zdravstvene izkaznice. Te smo morali prinesti šele pri zaključku nege, ko je tudi izdala ločena potrdila za oba z ustreznimi datumi.
Pred kratkim pa smo pediatrinjo zamenjali za šolsko zdravnico. Ona pravi, da potrebuje starševo zdravstveno izkaznico že zato, da nego sploh lahko “odpre”. Če se želiva pri negi zamenjati, pa je vsakič sproti potrebno za prvega starša nego najprej zaključiti (prinesti njegovo zdravstveno izkaznico) in potem šele odpreti za drugega starša (z njegovo zdravstveno). Vsakič naj bi tore že ob menjavi bil potreben še obisk v zdravstvenemu domu. Ob dnevih, ko nima ambulant (ima npr. sistematiko), po njenih besedah takšna menjava sploh ni mogoča.
Zanima me, ali je temu res tako, in je torej naša prejšnje pediatrinja bila v kakšnem prekršku, ker tega ni počela tako? Ali morda samo trenutna zdravnica ni najbolje obveščena.
Zaradi narave najinih služb se s partnerjem pri negi večkrat izmenjujeva, in to obiskovanje ZD z bolnim otrok stvari precej zakomplicira.
Najlepša hvala za odgovor in lep pozdrav!

Spoštovani!

Na vaše vprašanje boste najlažje našli odgovor s klicem na ZZZS, kjer izvajajo nadomestila. kakšne postopke mora ubrati osebno otrokov zdravnik, v javnih objavah ne najdemo. Našli smo le članek, ki narekuje, kako nalaga zakonodaja glede časovnice nege, kako pa v praksi zdravniki to izvajajo, pa ne zapisano : https://zavarovanec.zzzs.si/wps/portal/portali/azos/nadomestila/nadom_place/!ut/p/b0/04_Sj9CPykssy0xPLMnMz0vMAfGjzOLNDHwdPTwNDD3cDQ2dDTy9nC1MjIPDjA2czPULsh0VAWum4sU!/

Predlagam klic in jasno vprašanje nekomu od pristojnih na zavarovalnici glede samega postopka. Ker se vse vnaša v sistem, je verjetno po novem postopek, ki ga izvaja v praksi ta šolska zdravnica po vsej verjetnosti pravi. Kako je to urejala pedaitrinja, ne vemo. Glede na dejstvo, da so časi negotovi glede zaposlitve in kritja zavarovanja, verjamem, da sistem zahteva vedno sveže podatke, ki jih zdravnica vnese lahko le s pomočjo uporabe kartice zdravstvenega zavarovanja vsakega izmed vaju. Na žalost. Če tudi razumem neprijetnost in tudi nezmožnost urejanja tega v času, ko zdravnica uradno nima ambulante. Tako imajo verjetno organizirano v sklopu zavoda v katerem zdravnica deluje.
Kot že navedeno, pokličite na ZZZS in jih povprašajte. Gre pa za negotove čase in verjetno je zavarovalnica naredila varnostni sistem sprotnega vnosa prav iz tega razloga. V kolikor ugotovimo, da je mogoča tudi drugačna pot, vas bomo obvestili naknadno.

Vse dobro.

http://www.zzzs.si/zzzs/imenik.nsf – osebje za klic in postavitev vprašanja

Gre pa lahko tudi za različne računalniške programe, ki jih uporabljajo zdravniki in zavodi za vnos in poročanje : http://list.si/component/content/category/18-vrste-uporabnikov

Hvaležni bomo tudi, da olajšate to vprašanje tudi drugim, če tudi nas informirate, kaj ste izvedeli in kako ste zadevo uredili. V kolikor se podatki zavoda ne bodo ujemali s prakso, pa vas pozivamo, da nam osebno pišete na [email protected] in se bomo konkretno pogovorili o možnostih reševanja situacije z neposrednim kontaktiranjem zavoda ali zdravnika iz naše strani. Dobro je vedeti in verjamem, da so neenakosti na nacionalni ravni nepotrebne in moteče. Prav je, da se nanje, v kolikor obstajajo opozori ter da se opozori na neprijetnosti, s katerimi se starši soočate. Le tako lahko izboljšamo prakso.

______________________________________________ Zlo na svetu zmaguje takrat, ko dobri ljudje ne ukrepajo.

New Report

Close