Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Otroci s posebnimi potrebami in dolgotrajno bolni otroci Dolžnosti in pravice starša med staležem za nego otroka

Dolžnosti in pravice starša med staležem za nego otroka

Pozdravljeni,

zanima me kakšne so pravice in dolžnosti enega izmed staršev v času koriščenja staleža za nego in varstvo otroka?
Ali mora biti starš v tem času vedno dosegljiv delodajalcu in biti doma?
Kako je z obveščanjem delodajalca. Ali so te stvari točno zapisane v kakšnem zakonu ali pravilniku?
Hvala za odgovore.

Spoštovani!

Kljub temu, da je že preteklo nekaj časa, odkar ste postavili vprašanje ( žal sem bila odsotna) vam odgovarjam na vaše vprašanje, ker bo pomagalo morda še komu…

Ko eden izmed staršev dobi stalež za nego in varstvo otroka, to pomeni, da je stalež dobil, ker ga otrok potrebuje ob sebi in iz tega razloga ta starš ni zmožen delati pri svojem delodajalcu. Torej, ko se dotaknemo obveznosti ali kar na kratko dolžnosti starša, se uporabi čisto preprosto logiko… Starš se lahko giblje okoli, v kolikor otroka vzame s seboj. Delodajalcu ni potrebno biti dosegljiv vsako minuto, ker preprosto neguje otroka in v kolikor bi s čem zanemaril nego otroka v času, ko ga delodajalec kliče, bi to ne bilo prav. Če ima nalogo da neguje otroka, je ta naloga na prvem mestu. V kolikor pa se ne bi javil, ker je nekje zunaj in otroka neguje nekdo, ki za to ni določen, ali še huje, otroka neguje nekdo ki za to ni pristojen, on pa morda dela celo pri drugem na črno, pa je to seveda v nasprotju z dodelitvijo statusa.

Kot starš je potrebno razumeti delodajalca…le ta, ima pravico preveriti, ali starš dejansko opravlja status, ki mu je bil dodeljen ali ne. zatorej se starš ne sme jeziti, če delodajalec to občasno preverja…
Za to ne bi bili potrebni pravilniki ali zakoni ( pa seveda obstajajo), ampak razum. Vsekakor pa najdete na to temo zapisana pravila in tudi sodno prakso, kajti verjeli ali ne, starši znajo izkoristiti ta status za svoj prid. In ni prijetno, če jih ob tem ujamejo…
Sodna praksa…: http://www.sodnapraksa.si/?q=id:2012032113042313&database%5BSOVS%5D=SOVS&database%5BIESP%5D=IESP&database%5BVDSS%5D=VDSS&database%5BUPRS%5D=UPRS&_submit=išči&page=0&id=2012032113042313

Vse te pravice in dolžnosti starša s tem staležem pa podrobno navaja Zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju in Pravila obveznega zdravstvenega zavarovanja. nekaj tega je tudi na zgibanki, kajti odvisno je, kdo vas nadzira tudi od tega, kdo za ta vaš stalež plačuje. Poglejte si to zgibanko:
http://www.zzzs.si/ZZZS/info/egradiva.nsf/0/204cd87fe006471dc1257528004955f4/$FILE/2015%20ZZZS_Pravica%20do%20nadomestila%20pla%C4%8De.pdf

Dejstvo je, da lahko naknadno ugotovi tudi zdravnik, da za otroka ni bilo primerno poskrbljeno ali pa kdo lahko poda prijavo ZZZS ali delodajalcu, ki lahko staršu da odpoved in poda prijavo naprej ZZZS-ju.

Po Zakonu o delovnih razmerjih mora delavec obveščati delodajalca o bistvenih okoliščinah, ki vplivajo oziroma bi lahko vplivale na izpolnjevanje njegovih pogodbenih obveznosti, in o vseh spremembah podatkov, ki vplivajo na izpolnjevanje pravic iz delovnega razmerja.

Skratka, vse dokler izplačuje nadomestilo zaradi nege otroka delodajalec, ima le ta pravico, da nadzira vaš stalež. Ko plačilo pade na zavarovalnico, pa ima ta pravico do nadzora. Nekateri za nadzor celo najamejo detektive…
http://www.pozru.com/detektiv_kontrola_bolniske.html
http://www.detektiv-portal.si/nadzor-bolniske.html

Skratka…glede obveznosti torej lahko najdete na spletu kar precej informacij, pri njih pa je podana tudi zakonska podlaga, le teh pa je več in pravila so odvisna od več pogojnikov, zato ni za posploševati…

najbolje je torej, da v kolikor imate taksen status, da sledite logiki in res skrbite za otroka, pa ne bo nič narobe.

______________________________________________ Zlo na svetu zmaguje takrat, ko dobri ljudje ne ukrepajo.

New Report

Close