Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Pravo in zavarovanja Pokojninsko zavarovanje Življenjsko zavarovanje – kako je z izplačilom

Življenjsko zavarovanje – kako je z izplačilom

Zanima me to zavarovanje http://www.zav-mb.si/zivljenje/zm-prizma-klasicno-zivljenjsko-zavarovanje/

Rrecimo, da vlagam 10 let vsak mesec 50€ = 6000eur čez 10 let.

A lahko potem čez 10 let (ko se doba vplačevanja konča) vzamem teh 6.000 naenkrat ven in ali dobim celoten znesek – nekje sem slišala, da ti preko obdavčenja in dohodnine se ta znesek skoraj razpolovi, sedaj pa ne vem ali to velja za tovrstna zavarovanja ali je šlo za kaj drugega?

Izplačilo življenskega zavarovanja nad 10 let, kolikor vem, ni obdavčeno. Jaz sem pri prvem zavarovanju dobila bolj ali manj izplačan celotni vplačan znesek (naenkrat) – seveda se inflacija in obresti ne vštevata ;). Dohodnine nisem plačala nič… Zdaj mi teče že drugo tako zavarovanje.

Po 10-ih letih se NE plača 6,5% davka na zavarovale posle. Takrat dobiš ven znesek, ki si ga našparala oz. toliko kot je takrat vreden. Če daš v odkup prej, ti zaračunajo ta davek, dohodnino in še izstopne stoške. Ampak na 6.000 to ni nek znesek.

nova
Uredništvo priporoča

Davka 6,5 kot je že ena omenila po 10 letih ni – odbijejo pa dohodnino..

1. Zakaj klasično življenjsko zavarovanje?
2. Če poznaš klasiko in želiš izključno to, potem rajši izberi pri konkurenčni zavarovalnici, ker je bistveno boljše i tudi bitveno višje izplačilo po 10-ih letih.

Sicer pa po 10-ih letih ne plačaš davka na dobiček/dohodnino in ne plačaš zavarovalniški davek.

niti pod razno ne boš dobila teh 6000 ev.
zakaj nekaj ti pobere inflacija,davek in seveda sama naložba.ker pa si ko si podpisala pogobo zraven še naložbeni rizik lahko ostaneš brez.
sploh pa a se zavedate da plačate več kot dobite ven.sploh pa pri nekaterih zavarovalnicah vam že sami napišejo koliko boste dobili ven.kar preberite svoje naložbene življenske pogodbe pa se boste držali za glavo.

sem prebrala ko je ena napisala da davka po preteku 10 let ni davka se moti. ampak je davek na dobiček.žal.

Dajte no mir. Če gre za klasično življenjsko zavarovanje, ki je sklenjeno za več kot 10 let ni nobenega davka, ne ddv, ne davka 6,5% od zavarovalnih poslov.
Malo drugače je, če pogodbo prekineš.

niti pod razno ne boš dobila teh 6000 ev.
zakaj nekaj ti pobere inflacija,davek in seveda sama naložba.ker pa si ko si podpisala pogobo zraven še naložbeni rizik lahko ostaneš brez.
sploh pa a se zavedate da plačate več kot dobite ven.sploh pa pri nekaterih zavarovalnicah vam že sami napišejo koliko boste dobili ven.kar preberite svoje naložbene življenske pogodbe pa se boste držali za glavo.

sem prebrala ko je ena napisala da davka po preteku 10 let ni davka se moti. ampak je davek na dobiček.žal.[/quote]

Verjamem, da si hotela biti v pomoč in avtorici svetovati, ampak žal je vse kar si napisala napačno.
Avtorica sprašuje za klasično življenjsko polico in en za naložbeno. Pri klasiki je vedno napisana vsota za doživetje in ta vsota se izplača ob izteku zavarovanja. Pri nekaterih zavarovalnicah je že v začetku napisan znesek, ki je višji od seštevka vplačil, pri nekaterih velja seštevek vplačil. Pri klasičnih življenjskih zavarovanjih je zavarovalnica po zakonui obvezana vsako leto pripisati 2,25 obresti, nekatere (tuje) pripisujejo več (ker si na ta način nabirajo stranke).

Davek in dohodnina se ne plačujeta za zavarovalniške posle z dobo trajanja 10 let. Ni dohodnine na izplačan znesek!
(če se slučajno ukvarjaš z zavarovalništvom, preveri še enkrat svojo licenco)

kaj pa v primeru, če prekineš predčasno plačevanje, a dobiš denar po desetih letih z obrestmi ali brez obresti?

Če nehaš plačevat, gre polica v kapitalizacijo, nekaj procentov od nabranega denarja vzame zavarovalnica, ostalo pa se nekaj obrestuje in dobiš izplačano ob koncu police, ponavadi pride manj, kot je bilo stanje ob prekinitvi plačevanja.

niti pod razno ne boš dobila teh 6000 ev.
zakaj nekaj ti pobere inflacija,davek in seveda sama naložba.ker pa si ko si podpisala pogobo zraven še naložbeni rizik lahko ostaneš brez.
sploh pa a se zavedate da plačate več kot dobite ven.sploh pa pri nekaterih zavarovalnicah vam že sami napišejo koliko boste dobili ven.kar preberite svoje naložbene življenske pogodbe pa se boste držali za glavo.

sem prebrala ko je ena napisala da davka po preteku 10 let ni davka se moti. ampak je davek na dobiček.žal.[/quote]

Verjamem, da si hotela biti v pomoč in avtorici svetovati, ampak žal je vse kar si napisala napačno.
Avtorica sprašuje za klasično življenjsko polico in en za naložbeno. Pri klasiki je vedno napisana vsota za doživetje in ta vsota se izplača ob izteku zavarovanja. Pri nekaterih zavarovalnicah je že v začetku napisan znesek, ki je višji od seštevka vplačil, pri nekaterih velja seštevek vplačil. Pri klasičnih življenjskih zavarovanjih je zavarovalnica po zakonui obvezana vsako leto pripisati 2,25 obresti, nekatere (tuje) pripisujejo več (ker si na ta način nabirajo stranke).

Davek in dohodnina se ne plačujeta za zavarovalniške posle z dobo trajanja 10 let. Ni dohodnine na izplačan znesek!
(če se slučajno ukvarjaš z zavarovalništvom, preveri še enkrat svojo licenco)[/quote]

ni res.jaz sem plačevala 10 let klasičnega življenca pa niti pod razno nisem dobila ven toliko kot sem plačevala.in kot trdiš ti.10 let sem plačevala zdajšnih 50 evrov to se pravi da bi morala na koncu dobiti vseh 6000 evrov +2,25 obresti, vsako leto dobila sem pa ven za en drek.ven sem dobila vsega skupaj komaj 3000 evrov.zato mi povej kje se je izgubil ostanek denarja.ker si tako pametna.ta denar sem ven vzela pred dobrimi 5 meseci ko je preteklo 10 let.

Verjamem, da si hotela biti v pomoč in avtorici svetovati, ampak žal je vse kar si napisala napačno.
Avtorica sprašuje za klasično življenjsko polico in en za naložbeno. Pri klasiki je vedno napisana vsota za doživetje in ta vsota se izplača ob izteku zavarovanja. Pri nekaterih zavarovalnicah je že v začetku napisan znesek, ki je višji od seštevka vplačil, pri nekaterih velja seštevek vplačil. Pri klasičnih življenjskih zavarovanjih je zavarovalnica po zakonui obvezana vsako leto pripisati 2,25 obresti, nekatere (tuje) pripisujejo več (ker si na ta način nabirajo stranke).

Davek in dohodnina se ne plačujeta za zavarovalniške posle z dobo trajanja 10 let. Ni dohodnine na izplačan znesek!
(če se slučajno ukvarjaš z zavarovalništvom, preveri še enkrat svojo licenco)[/quote]

ni res.jaz sem plačevala 10 let klasičnega življenca pa niti pod razno nisem dobila ven toliko kot sem plačevala.in kot trdiš ti.10 let sem plačevala zdajšnih 50 evrov to se pravi da bi morala na koncu dobiti vseh 6000 evrov +2,25 obresti, vsako leto dobila sem pa ven za en drek.ven sem dobila vsega skupaj komaj 3000 evrov.zato mi povej kje se je izgubil ostanek denarja.ker si tako pametna.ta denar sem ven vzela pred dobrimi 5 meseci ko je preteklo 10 let.[/quote]

1. Je šlo za življensko ali naložbeno življenjsko zavarovanje? S emi zdi, da malo mešaš.
2. Si 50€ plačevala samo življenjsko zavarovanje ali je bila v tem znesku šteta tudi nezgoda?
3. Si imela polico sklenjeno na 10 let ali morda na več let in si po 10-ih letih samo dvignila denar in prekinila polico?

Lepo pozdravljeni,
v nadaljevanju posredujem informacije vezane na razpravo:

1. Mešano življenjsko zavarovanje, ki ga pogovorno poznamo kot klasično življenjsko zavarovanje ali ˝klasika˝ je življenjsko zavarovanje za primer smrti in doživetja. V primeru smrti zavarovane osebe upravičencu izplača dogovorjena vsota z do tedaj pripisanim presežkom. Ob koncu zavarovalne dobe se izplača dogovorjena vsota za doživetje s pripisanim presežkom. Zavarovalna vsota za primer doživetja je določena ob sklenitvi, višino pripisanega presežka pa določi zavarovalnica in jo pripisuje vsako leto (o tem vsakič obvesti zavarovalca).
Več o taki vrsti zavarovanja, ki jo ponuja naša zavarovalnica, si lahko preberete tukaj: mešano življenjsko zavarovanje.
Pri ˝klasiki˝ zavarovalec nima nobenega vpliva na naložbeno politiko. Celoten varčevalni del premije se nalaga v kitni sklad skladno z zakonskimi pogoji, katerih namen je predvsem varnost. Zato ne moremo pričakovati večjega plemenitenja kapitala ter večjih donosov. Lahko se zgodi, da donosnost ˝klasike˝ ne preseže stopnje rasti realne inflacije. Morate torej vedeti, da se zajamčena vsota ob doživetju nanaša na nominalno in ne realno vrednost izplačila. Dejavnik inflacije lahko delno ublažite z indeksacijo police, saj se z indeksacijo zavarovalna vsota (in premija) poviša v skladu z inflacijo.

2. Pri naložbenem življenjskem zavarovanju ste zavarovani za primer smrti za vsoto, ki je dogovorjena ob sklenitvi. Izplačilo zavarovalne vsote za primer smrti je enako dogovorjeni zavarovalni vsoti oziroma vrednosti premoženja, če je le-ta ob nastopu zavarovalnega primera višja. Ob doživetju pa se vam izplača vrednost premoženja, za katero sami prevzamete naložbeno tveganje.
Več o naloženih zavarovanjih, ki jih ponujamo, si lahko preberete tukaj.
V naši zavarovalnici tudi pri naložbenih zavarovanjih ponujamo naložbeno možnost, ki zagotavlja zajamčeni donos in sicer v Zajamčeni paket. V času trajanja zavarovanja pa lahko naložbo menjate, tako da prehajate med različnimi naložbenimi možnostmi.

Bistvena razlika med ˝klasiko˝ in naložbenim zavarovanjem je torej ta, da pri ˝klasiki˝ nimate vpliva na naložbeno politiko in ne prevzemate naložbenega tveganja (višina izplačila ob poteku je zajamčena). Pri naložbenem pa sami odločate, na kateri sklad oz. sklade boste vezali svoja sredstva in s tem prevzemate tudi naložbeno tveganje. Ravno zato pa ste pri naložbenem lahko nagrajeni z morebitnimi višjimi donosi. Z metodo povprečnega stroška ob rednih mesečnih premijah lahko tudi v padajočem trendu pridobivate, saj za enako premijo dobite večje število enot premoženja. Hkrati pa lahko tako naložbo prilagajate vašim željam in življenjskim potrebam.
O razlikah med ˝klasiko˝ in naložbenim si lahko preberete tudi v brošuri Slovenskega zavarovalnega združenja, stran 8.

Obdavčitev življenjskih zavarovanj urejata Zakon o davku od prometa zavarovalnih poslov in Zakon o dohodnini (velja za fizične osebe) in Zakon o davku od dohodkov pravnih oseb.

Na podlagi določil Zakona o davku od prometa zavarovalnih poslov (ZDPZP-UPB1) so po stopnji 6,5% davka od prometa zavarovalnih poslov obdavčena vsa življenjska zavarovanja, ki so sklenjena za manj kot 10 let, in tista, ki so bila sklenjena za več let, pa jih zavarovanec prekine pred iztekom 10 let.

Zakon o dohodnini (ZDoh-2) odreja plačilo dohodnine za dohodek iz življenjskega zavarovanja. Davčna osnova je razlika med izplačanimi sredstvi in vsoto plačanih premij za življenjsko zavarovanje. Dohodnina se plača od davčne osnove po stopnji 20%.

Dohodek iz življenjskega zavarovanja (ali klasike ali naložbenega) po Zakonu o dohodnini (dohodnina je davek od dohodkov fizičnih oseb) ni obdavčen v primeru:
– ko je življenjsko zavarovanje sklenjeno za obdobje 10 let ali več in v tem obdobju ni podana zahteva za izplačilo odkupne vrednosti ter sta sklenitelj zavarovanja (oseba, ki podpiše pogodbo) in upravičenec do izplačila ob izteku zavarovanja ena in ista oseba ter
– v primeru smrti zavarovane osebe.

Ob navedenih pogojih nam torej po 10 letih ni potrebno plačati davka na dobiček iz kapitala, ustvarjenega v izbranih skladih. Pri sklepanju življenjskega zavarovanja je torej treba razmišljati tudi o davčnem učinku.

Anja Vujisić
Sektor komunikacije s strankami, KD Življenje d.d.

No zadnji komentar je res vse lepo napisano tako kot dejansko je!
Zagotovo nisi obdavcen in tudi davka na zavarovalne posle se na placa ce je police sklenjena za 10 let ali vec.

Vsi tisti ki trdite, da ste morali katerega od nastetih zneskov placati si prosim poglejte polico ker obstajajo tudi police tako imenovane “rentno varcevanje”, kjer je zadeva malce drugacna.

lep pozdrav!

spoštovana,

Če želiš zavrovanje, potem se odloči za zavarovanje in to življensko, ki imaš ravno tako in to zelo dober donos. Gre se namreč za zavarovanje, ki ga skleneš in to za 18 najbolj hudih bolezni. ob tem pa imaš še zavarovane otroke od 3 do 18 leta , če zboli za kakšno hudo bolezen (bog ne daj), potem je še zraven nezgodno in pa za invalidnost, ter za kasnejšo dobo to je pri pokojnini.
Če te kaj zanima, več, se lahko dogovoriva in ti vse razložim.

LP in se odloči v pravo smer.

V 90 letih sem placeval Meandzersko zavarovanje,placal sem 15 obrokov(po 1500 Nemskih mark),tega denarja mi zavarovalnica noce vrniti,ker nisem placal najmanj 20 obrokov (drobni tisk!),nisem dobil nobenega obvestila ,da lahko dokapitaliziram teh 15 obrokov da lahko vse potem dvignem.
Na Adriatc/Slovenica so mi rekli,da sem ves znsek izgubil? in da ne bom dobil denarja nazaj,obstaja kaksna resitev?
Hvala

Žal je tako, da do denarja niste upravičeni, ker niste izpolnili pogojev in vplačali vsaj 20et mesečnih premij.
Vse to kar navajate je bilo napisano v pogojih, ki bi jih morali prejeti od zavarovalnice. Ali ste pogoje prejeli, veste Vi sami, ampak bo zelo težko dokazovati kako je bilo, ker ob podpisu pogodbe ste se strinjali s pogoji, ki jih navajajo zavarovalnice. Kako je z dokapitalizacijo je zagotovo pisalo v pogojih kot ste sami napisali drobni tisk in s tem ko ste podpisali, vem da se ponavljam, ste se strinjali z pogoji.

Pomagam Vam lahko le na ta način, da pridobite pogoje mi jih posredujete in da jig podrobno pregledam. Obljubiti ne morem ničesar.

Lp

Dolgoročna ‘varčevanja’ so – vsaj v Sloveniji – huda nategancija. To sem ugotovil jaz, ko sem dobil ven manj, kot pa sem vplačal denarja.

‘Omastili’ so se vsi – Klirinško depotna družba, NKBM, država.

Seveda plačaš dohodnino, izstopno provizijo in v določenih primerih še davke.

Svetujem ti, da denar umakneš v tujino. Daleč od pogleda bedastih dacarjev, ki bi kar grabili.

Dolgoročna ‘varčevanja’ so – vsaj v Sloveniji – huda nategancija. To sem ugotovil jaz, ko sem dobil ven manj, kot pa sem vplačal denarja.

‘Omastili’ so se vsi – Klirinško depotna družba, NKBM, država.

Seveda plačaš dohodnino, izstopno provizijo in v določenih primerih še davke.

Svetujem ti, da denar umakneš v tujino. Daleč od pogleda bedastih dacarjev, ki bi kar grabili.[/quote]

Še enkrat bom napisal, ker očitno nekateri vedo več o napisanem zakonu o dohodnini (ZDoh-2) ali pa preprosto mešajo stvari.

Zakon o dohodnini (ZDoh-2) odreja plačilo dohodnine za dohodek iz življenjskega zavarovanja. Davčna osnova je razlika med izplačanimi sredstvi in vsoto plačanih premij za življenjsko zavarovanje. Dohodnina se plača od davčne osnove po stopnji 20%.

Dohodek iz življenjskega zavarovanja (ali klasike ali naložbenega) po Zakonu o dohodnini (dohodnina je davek od dohodkov fizičnih oseb) ni obdavčen v primeru:
– ko je življenjsko zavarovanje sklenjeno za obdobje 10 let ali več in v tem obdobju ni podana zahteva za izplačilo odkupne vrednosti ter sta sklenitelj zavarovanja (oseba, ki podpiše pogodbo) in upravičenec do izplačila ob izteku zavarovanja ena in ista oseba ter
– v primeru smrti zavarovane osebe. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ne pišite, komentirajte o nečem česar ne poznate dovolj dobro.

Hvala za razumevanje!

spoštovani!
leta 2018 se mi izteče 25 letno zavarovanje . zadnjih nekaj let dobivam informacijo,samo koliko je skupnega dobička, mene pa zanima kolikšen je skupni znesek z obrestmi vred.
kdo mi lahko da ta odgovor?

New Report

Close